Začnite písať

RODIČOVSTVO

Aktivity na rozvoj zručností pre 3-ročné deti

rozvoj zručností a aktivity pre trojročné deti

V období, keď vaše malé dieťa prechádza z batoľaťa do fázy škôlkara, stáva sa nezávislejším a oveľa zvedavejším. Tento vek je ako otvorená brána k novým dobrodružstvám a učeniu, vďaka čomu môžete dieťaťu ponúknuť širokú paletu aktivít, ktoré podporia jeho rozvoj a udržia ho aktívne zapojené. Ako teda môžete najlepšie podporiť túto fázu rastu a učenia vášho trojročného pokladu? Predstavujeme vám niekoľko nápaditých a obohacujúcich aktivít, ktoré nielenže rozvíjajú dôležité zručnosti potrebné pre predškolské vzdelávanie, ale zároveň ponúkajú možnosti na spoločné objavovanie a zábavu.

Aké zručnosti sa rozvíjajú u vášho dieťaťa vo veku 3 rokov?

Vo veku troch rokov vaše dieťa prechádza fascinujúcim obdobím rastu, keď sa rozvíjajú rôzne zručnosti a schopnosti. Tento vek je plný objavov, keď deti začínajú rozumieť svetu okolo seba s väčšou zvedavosťou a interakciou. Od základnej motoriky po zložitejšie kognitívne funkcie, trojročné deti sa učia a rastú každým dňom.

Zlepšenie jemnej motoriky

Medzi kľúčové vývojové míľniky patrí zlepšenie jemnej motoriky, ako je napríklad schopnosť držať pastelku a kresliť základné tvary, čo je predzvesťou písania. Ich hrubá motorika sa tiež vyvíja, umožňuje im skákať, behať a hrať sa s väčšou koordináciou.

Nekonečné otázky ako PREČO

Kognitívne zručnosti sa rozširujú prostredníctvom nekonečných „prečo“ otázok, ktoré pomáhajú dieťaťu pochopiť príčiny a dôsledky v ich okolí. Rovnako sa rozvíja ich schopnosť riešiť problémy a logické myslenie.

Lepšie chápanie svojich emócií a emócií druhých

Sociálne a emočné zručnosti sa zintenzívňujú, keď deti začínajú lepšie chápať svoje emócie a emócie druhých. Učia sa hrať v skupinách, zdieľať hračky a rozvíjať priateľstvá, čo je základ pre budúce sociálne interakcie.

Je dôležité pripomenúť, že každé dieťa je jedinečné a vyvíja sa svojim vlastným tempom. Tieto míľniky sú len orientačné a nemali by byť dôvodom na obavy, ak sa vaše dieťa vyvíja inak. Dôležité je podporovať ich rast prostredníctvom hry, láskyplného prostredia a povzbudzovania ich zvedavosti.

trojročné deti začínajú vnímať svoje emócie, ale aj emócie druhých ľudí

Image by Freepik

Skvelé aktivity pre trojročné deti

Pre trojročné deti je svet plný možností na hranie a učenie. Tu sú niektoré originálne a zábavné aktivity, ktoré môžete spoločne vyskúšať a ktoré podporia rozvoj vášho dieťaťa.

Tvorba šperkov z cestovín

Potreby

Veľké sušené cestoviny, ako napríklad penne, šnúra a lepiaca páska.

Postup

Odrežte šnúru na požadovanú dĺžku a jeden jej koniec pripevnite lepiacou páskou k stolu, aby sa cestoviny počas navliekania nevysypali. Dajte dieťaťu misu s cestovinami a povzbudzujte ho, aby ich navliekalo na šnúru a vytvorilo tak vlastný náhrdelník. Táto aktivita skvele stimuluje jemnú motoriku a kreativitu.

navliekanie cestovín či korálok je taktiež jedna zo skvelých aktivít pre trojročné deti

Image by Freepik

Záchranná misia pre hračky

Potreby

Plastová nádoba, malé hračky a rozprašovač s teplou slanou vodou.

Postup

Naplňte nádobu vodou, pridajte hračky a nechajte zamrznúť. Potom dieťaťu dajte rozprašovač s teplou vodou a nechajte ho, aby „zachránilo“ hračky roztopením ľadu. Táto činnosť je nielen zábavná, ale aj poučná, pretože predstavuje základné vedecké koncepty týkajúce sa stavov vody.

Starostlivosť o bábiku

Potreby

Bábika a príslušenstvo na starostlivosť o bábätko.

Postup

Zapojte dieťa do hry, v ktorej sa stará o bábiku – kŕmenie, prezliekanie, uloženie na spánok. Toto napodobňovanie dospelých pomáha rozvíjať sociálne a emocionálne zručnosti a podporuje jazykový rozvoj cez hovorené slovo počas hry.

hra s bábikou pre trojročné deti je veľmi prospešná

Image by Freepik

Spoločné stolové hry

Potreby

Jednoduché stolové hry vhodné pre deti od troch rokov.

Postup

Vyberte hry, ktoré sú vhodné pre vek vášho dieťaťa a venujte sa spoločnej hre. Táto činnosť podporuje učenie sa pravidiel, striedanie sa a spracovávanie prehier a víťazstiev, čo sú dôležité sociálne zručnosti.

Maľovanie a miešanie farieb

Potreby

Papier, netoxické farby, štetec a ochranné oblečenie.

Postup

Nechajte dieťa skúmať farby na papieri, povzbudzujte ho k miešaniu rôznych  farieb a objavovaniu nových odtieňov. Táto aktivita podporuje kreativitu a zároveň rozvíja jemnú motoriku.

Prečítajte si: Nápoje nevhodné pre deti: Čas zastaviť toto šialenstvo

Stavanie z kociek

Potreby

Rôzne stavebné bloky alebo kocky.

Postup

Spoločne s dieťaťom budujte rôzne konštrukcie. Táto činnosť podporuje kreativitu, priestorovú predstavivosť a jemnú motoriku. Diskusia o vytváraných konštrukciách tiež rozvíja jazykové zručnosti a schopnosť riešiť problémy.

Každá z týchto činností ponúka jedinečnú príležitosť na učenie a zábavu, pričom zároveň podporuje dôležité vývojové zručnosti. Užite si spoločne strávený čas a objavovanie nových možností, ako podporiť rast vášho dieťaťa.

nechajte svoje deti experimentovať s farbami

Image by Freepik

 

zdroj titulnej foto: freepik

zdroj článku: whattoexpect.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár