Desatoro pre duševné zdravie – tipy na účinnú self-care rutinu
Duševné zdravie je dôležité rovnako ako to fyzické zdravie. Preto by sme nemali zabúdať starať sa nielen o naše telo, ale aj o našu dušu, myseľ a srdce. K silnému duševnému zdraviu vie pomôcť pravidelná self-care rutina. Každý z nás bez ohľadu na vek by mal do svojho života zaradiť starostlivosť o seba. Prinášame vám tipy, ako si jednoducho osvojiť self-care.
V článku sa dozviete:
- Čo je self-care
- Ako môže vyzerať self-care rutina
- Typy self-care
- Desatoro self-care
Čo je self-care
Self-care je starostlivosť o seba, je to spôsob, ako si nájsť čas sám na seba a na činnosti, ktoré máme radi. Činnosti, ktoré nám pomáhajú relaxovať a prinášajú nám duševný pokoj.
Self-care by mala byť naša pravidelná rutina. Malo by to byť niečo, čo budeme vykonávať pravidelne a úplne prirodzene. Self-care by nemala nastať až vtedy, keď sa cítime zle po duševnej stránke. Self-care nám pomáha predísť tomu, aby sme sa začali cítiť psychicky „na dne“.
Podľa WHO je self-care schopnosť jednotlivcov, či celej skupiny, podporovať svoje zdravie. Cieľom self-care je podporiť optimálne zdravie a psychickú pohodu.
Prečítajte si: Ako na zdravé a krásne vlasy?
Self-care- by nám mala pomôcť vyrovnať sa so stresom a tlakom, ktorý cítime v súkromnom či pracovnom živote. Jednoducho self-care nám má pomôcť vypnúť našu myseľ.
Ako môže vyzerať self-care rutina
Self-care rutina každého z nás môže vyzerať úplne inak. Pre niekoho to môže byť pokojné ráno, kedy si napríklad uvarí šálku kávy, zacvičí si yogu a postará sa o svoju pleť. Pre niekoho to môže byť večerné čítanie knihy a pre druhého zas dlhá prechádzka v prírode. Self-care rutina môže vyzerať akokoľvek. Dôležité je, aby to bola naozaj rutina- čiže, aby to bolo niečo čo budeme robiť pravidelne a úplne prirodzene, pre zachovanie našej duševnej pohody.
Typy self-care
Self-care sa delí do troch kategórií, emocionálna, fyzická a duševná starostlivosť.
Emocionálna starostlivosť
Pomáha nám zvládať nepríjemné pocity, hnev, smútok a úzkosť. Do emocionálnej starostlivosti môžeme zaradiť rozhovor s blízkou osobou či kultúrne vyžitie, ako napríklad návšteva kina, divadla, koncertu.
Fyzická starostlivosť
Reaguje na potreby nášho tela, ako kvalitný spánok, pitný režim, vyvážená strava a pravidelný pohyb.
Duševná starostlivosť
Patrí tu uvedomenie si duchovných potrieb a hlbšieho zmyslu života. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť návštevu bohoslužby, jogu, meditáciu, písanie si denníka, terapiu, ale aj pobyt v prírode. Vďaka duševnej starostlivosti dokážeme zmierniť stres a pristupovať k životu optimisticky.
Desatoro self-care
Self-care by mala pozostávať z týchto 10 činností, ktorým by sme sa mali venovať pravidelne a prirodzene. Ak budú tieto činnosti bežnou súčasťou našich životov, tak naša duševné zdravie bude silné.
Kvalitná strava a dostatočný pitný režim
K dlhodobému duševnému zdraviu vie najlepšie prispieť, kvalitné stravovanie bohaté na všetky vitamíny a minerály. Ak chcete silné duševné zdravie naša strava by mala byť nutrične vyvážená. Rovnako dôležitý je dostatočný a pravidelný pitný režim.
- Pravidelný pohyb
Pravidelný pohyb prospieva k zdraviu celého telo po fyzickej aj duševnej stránke. Na zdravú dušu najlepšie pomáha pohyb na čerstvom vzduchu. Prechádzka v prírode prispieva k lepšej nálade, k zníženiu stresu a k zlepšeniu fyzického i psychického zdravia.
- Relax
Každý z nás občas potrebuje relax, ktorý uvoľní naše telo i myseľ. Pre každého relax môže znamenať niečo iné. Môže to byť wellness, masáž, teplý kúpeľ. skrášľovacie procedúry, dovolenka či stretnutie s priateľmi.
- Produktivita
K psychickému zdraviu tiež pomáha produktivita. Produktivita v práci alebo v domácnosti nám vie dodať dobrý pocit z dobre urobenej práce.
- Poriadok
Čistá hlava znamená čisté okolie. Ak chceme, aby bol poriadok v našej mysli mal by byť aj v našej domácnosti.
- Digitálny detox
K zdravej duši veľmi jednoducho dopomôže detox od sociálnych sietí.
- Plánujte
Ak vás stresuje, čo bude zajtra, tak plánujte. Pomocou plánovania dokážete eliminovať stres, nervozitu a úzkosť.
Prečítajte si: Kam s deťmi počas jarných prázdnin? Tipy na výlety na strednom Slovensku
- Spoločnosť
K duševnému zdraviu pomáha dobrá spoločnosť.
- Self-care rutina
Starostlivosť o seba by mala byť pravidelná. Mali by sme mať svoj vlastný rituál každodennej self-care rutiny.
- Self-care day
Zo self-care rutiny si môžeme spraviť aj self-care deň, deň kedy sa budeme venovať len sebe a činnostiam, ktoré nám robia radosť. Takýto deň dokáže nabiť naše baterky až na niekoľko týždňov.
Zdroj foto: Freepik