Deti v Banskobystrickom kraji sa učia programovať v súlade s prírodou
Na troch základných školách v Banskobystrickom kraji sa deti učia programovať v súlade s prírodou. Konkrétne ide o Základnú školu Staré hory, banskobystrická ZŠ Spojová a škola Alma na Jilemnického ulici vo Zvolene. Tieto školy sú zapojené do projektu Kam s elektroodpadom – Micro:bity, ktorý učí deti programovať v súlade s prírodou. Realizuje ho mimovládne Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
V rámci tohto projektu bude vyškolených 24 učiteľov a žiakov v téme elektroodpadu a zároveň sa naučia, ako nakrúcať videá.
„Micro:bit je programovateľný minipočítač a je praktickou pomôckou na učenie základov programovania pre školy, rozvíja IT zručnosti žiakov. Jeho používaním sa však produkuje elektroodpad, ktorý je celosvetovo rastúcim problémom. Výučba v súvislostiach o výrobe a používaní elektroniky a jej uhlíkovej stopy je zatiaľ u nás nedostatočná. Naším cieľom je to zmeniť. Projektom chceme priblížiť tému elektroodpadu mládeži, a to formou, ktorá je pre ňu zaujímavá,“ vysvetlila manažérka projektu Bára Halíková.
Prečítajte si: Podľa Druckera má čerpanie investícií z eurofondov a plánu obnovy v oblasti školstva nedostatky
Školáci a pedagógovia už majú za sebou prvý vzdelávací workshop, cez aktivity spoznali výrobný cyklus elektrospotrebičov, odpadovú pyramídu a pátrali po krajinách ich výroby. Dozvedeli sa tiež, že tento druh odpadu je nielenže toxický, ale získavanie mnohých súčiastok do elektrických zariadení a spotrebičov je často sprevádzané neetickým správaním, devastovaním krajiny a ničením ľudských životov vrátane tých detských.
„Nechceme moralizovať, naopak, využívame na edukáciu aj kanály, ktoré sú súčasnej mládeži blízke. S deťmi budeme nakrúcať videá, pracovať so sociálnymi sieťami a šíriť povedomie o elektroodpade, jeho toxicite a hlavne o tom, ako s ním narábať,“ doplnila Lesanka Blažencová z Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Projekt spolupracuje s Dankou Moderdovskou, popularizátorkou zero waste – život bez odpadu, ktorá nakrúca videá priamo na školách počas kurzu a zdieľa ich na svojom TikToku, ktorý má vyše 40.000 sledovateľov.
Zdroj: TASR
Zdroj foto: Freepik