Začnite písať

RODIČOVSTVO

MUDR. Karolína Baumgartner: Citlivosť otázky ďalšieho dieťaťa

Karolína Baumgartner

MUDR. Karolína Baumgartner čelí v digitálnej ére, keď sa naše životy neustále zdieľajú na sociálnych sieťach, často otázkam, ktoré sú citlivejšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Medzi také patrí aj zdanlivo nevinná otázka: „Plánujete ešte druhé dieťa?“ Aj keď je táto otázka zvyčajne kladená s dobrým úmyslom a záujmom, jej dopad môže byť hlbší, ako si mnohí uvedomujú.

MUDR. Karolína Baumgartnerová, ktorá je známa prostredníctvom svojho Instagramu, sa často stretáva s opakujúcou sa otázkou: „Plánujete ešte druhé dieťa?“ Karolíne nerobí problém s kľudom odpovedať „Nie, momentálne sme spokojní. Druhé dieťa nie je najbližšie roky v pláne. A možno.. Možno v pláne ani nikdy nebude. Materské pudy mám vďaka A. naplnené po okraj, a netrúfam si povedať, či sa ešte niekedy ukážu. Ale ak sa neukážu, je to OK. Som neskutočne vďačná za túto moju malú ženu, ktorá nám (väčšinu času) robí radosť a rastie ako z vody. Viem, že to nie je vždy samozrejmosť. Milujem ju až na kraj sveta a späť, ale aj jedno dieťa je dieťa a dá niekedy zabrať.“ hovorí Karolína.

Prečítajte si: Lucia „Lula“ Almaksus o boji proti bodyshamingu v tehotenstve

Pre MUDR. Karolínu Baumgartnerovú je rozhodujúce, aby každé dieťa v rodine bolo vytúžené a milované a nie len výsledkom spoločenského tlaku alebo očakávaní. A. bola vytúžená a veľmi som sa na ňu tešila. Keby k nám však mala ešte prísť niekedy ďalšia duša.. Malo by to byť rovnako. Nie len do počtu. Nie len preto, lebo sa to tak patrí. Nie preto, aby sa už každý prestal pýtať (aj keď mňa sa to v mojom okolí nikto naživo nepýta 😂). vyjadruje svoj názor.

Jej slová odzrkadľujú hlbšiu pravdu, ktorá rezonuje s mnohými. Rozhodnutie o počte detí by malo byť osobnou voľbou každého rodiča, nevyžadujúcou ospravedlnenie pred okolitým svetom. Táto nenápadná, častokrát nevhodná otázka o plánovaní ďalšieho dieťaťa môže byť bolestivá a neprimeraná, pretože neberie do úvahy množstvo súkromných okolností, s ktorými sa rodina môže stretávať.

MUDR. Karolína Baumgartnerová tiež poukazuje na to, že rozhodnutie mať alebo nemať deti by nemalo definovať ženu alebo jej hodnotu v spoločnosti. „Podľa môjho názoru to určite nerobí ženu menej ženou. To, či sa na svet rozhodne priviesť 1 dieťa, 6 detí alebo vôbec žiadne by malo byť osobné rozhodnutie nevyžadujúce ospravedlnenku pred okolitým svetom. V konečnom dôsledku.. „ hovorí s dôrazom na osobnú slobodu.

V závere MUDr. Karolína Baumgartnerová nás učí dôležitú lekciu o rešpektovaní súkromných rozhodnutí jednotlivcov a rodín. Jej slová nás povzbudzujú, aby sme boli citliví a uvedomovali si, že každý má svoj vlastný príbeh, ktorý možno nie je viditeľný na prvý pohľad. V tejto dobe je dôležité pripomínať, že empatia a porozumenie by mali byť na čele akýchkoľvek diskusií o rodinnom plánovaní.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár