Začnite písať

ZDRAVIE

Nápoje nevhodné pre deti: Čas zastaviť toto šialenstvo

prime drink

V súčasnom svete plnom reklám a marketingových trikov sa deti a dospievajúci čoraz častejšie stretávajú s lákavými produktmi, ktoré môžu mať pre ich zdravie negatívne následky. Medzi tieto produkty patria nielen nealkoholické nápoje, ale aj energetické nápoje, žuvací tabak, takzvané „neškodné“ CBD cigarety, čipsy a ďalšie pochutiny. Tieto produkty, aj keď na prvý pohľad neškodné, môžu skrývať riziká, o ktorých by rodičia a najmä ich deti, mali vedieť.

Skryté nebezpečenstvo v obľúbených nápojoch a alarmujúce dôsledky

Energetické nápoje a sladké „hydratačné“ varianty sú v súčasnosti veľmi populárne medzi mladou generáciou. Napriek ich obľúbenosti je však dôležité si uvedomiť, že vysoký obsah kofeínu a taurínu v týchto nápojoch môže mať závažné dopady na zdravie mladých ľudí.

  • Srdcové arytmie ako dôsledok pravidelnej konzumácie energetických nápojov

Konkrétne, srdcové arytmie môžu byť bežným dôsledkom pravidelnej konzumácie energetických nápojov ako je Prime Energy, ktorý je známy svojím vysokým obsahom stimulantov. Množstvo kofeínu a taurínu v jednej fľaši tohto nápoja sa môže rovnať až trom šálkam silného espressa, čo je množstvo, ktoré môže u detí spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Tieto zahŕňajú nielen ťažkosti so sústredením a narušením spánkového cyklu, ale aj závraty a zvýšenú podráždenosť. Tieto nežiaduce účinky môžu ďalej zvýšiť chuť k jedlu a potenciálne viesť k rozvoju obezity.

  • Vysoký obsah draslíka hydratačného nápoja Prime

Situácia sa ešte viac komplikuje, ak si mladí ľudia vyberú tzv. „hydratačnú“ verziu Prime, ktorá obsahuje vysoké množstvá draslíka. Tento minerál, hoci je v normálnych dávkach pre ľudské telo prospešný, môže v prípade nadmerného príjmu v slabších organizmoch vyvolať vážne zdravotné problémy. V najhorších prípadoch môže nadmerná konzumácia draslíka dokonca viesť k zastaveniu srdca alebo spustiť nepravidelný srdcový rytmus, čo sú stavy, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah.

 

komunikácia medzi rodičmi a deťmi je veľmi dôležitá, pretože rodičia dokúžu zabrániť kúpe týchto nezdravých produktov

pixelshot

Rodičia ako nevedomí spolupáchatelia

Ironicky, mnohí rodičia, ktorí by mali svoje deti pred týmito rizikami chrániť, sa často stávajú nevedomými spolupáchateľmi. Už od útleho veku deťom kupujú sladené mlieka z automatu, neskôr im dávajú vreckové na nákup podobných produktov. Toto nevedomé podporovanie môže u detí vytvoriť návyky, ktoré sú ťažké zmeniť.

Prečítajte si: Energetické nápoje: Neviditeľný nepriateľ mladej generácie

Ako by mali rodičia čeliť voči týmto nástrahám

Riešenie tohto problému nespočíva v absolútnom zákaze týchto produktov, pretože deti a dospievajúci si ich môžu kúpiť aj bez vedomia svojich rodičov. Kľúčom je otvorená komunikácia a vzdelávanie o možných rizikách. Rodičia by mali svoje deti informovať o potenciálnych nebezpečenstvách spojených s konzumáciou týchto nápojov a o dôležitosti udržiavania zdravého životného štýlu. Aj keď to nemusí byť okamžite prijaté s poďakovaním, dôležité je, aby deti počúvali a mali tieto informácie na pamäti, keď sa rozhodnú, čo si dajú na pitie.

Je čas, aby sme ako spoločnosť a najmä ako rodičia prehodnotili, čo považujeme za prijateľné pre naše deti. Venujme pozornosť tomu, čo im dávame a čo im tým v skutočnosti hovoríme o zdraví a zodpovednosti.

 

komunikácia medzi rodičmi a deťmi je veľmi dôležitá, pretože rodičia dokúžu zabrániť kúpe týchto nezdravých produktov

Robert Kneschke/canva

 

Zdroj titulnej foto: www.ssisa.com

Zdroj článku: fb/sestrička KATKA

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár