Začnite písať

RODIČOVSTVO

Nočný des u detí: Zúfalý krik uprostred noci

nočný des u detí

Nočné mory sú zlé sny, ktoré môžu dieťa vystrašiť. Nočný des je silnejší a dieťa pri ňom môže kričať a býva ťažké ho upokojiť, pričom si ráno na nič nepamätá. Zistite viac o tomto nepríjemnom probléme ako pre dieťa, tak i pre rodiča.

Nočný des a jeho prejavy u detí

Nočné mory môžu byť znepokojujúce, ale nie sú škodlivé a deti z nich takmer vždy vyrastú. Nočný des, často zamieňaný s nočnými morami, je stav intenzívneho strachu alebo paniky, ktorý postihuje niektoré deti počas spánku. Detský nočný des sa môže prejaviť náhlym posadením v posteli, zjavne veľkým rozrušením a strachom.

Dieťa môže kričať alebo vrieskať, jeho dýchanie môže byť zrýchlené a srdce bije rýchlejšie ako obvykle. Možno si všimnete, že sa potí, nekontrolovane hýbe končatinami alebo dokonca vstane z postele a pokúsi sa o útek. Tieto epizódy, ktoré môžu trvať od niekoľkých minút až po dlhšiu dobu, končia väčšinou tým, že sa dieťa samo upokojí a pokračuje v spánku, pričom si na udalosť následne nepamätá.

nočný des

Image by Freepik

Čo sa deje, ak dieťa zažije nočný des

Počas nočného desu, ktorý sa zvyčajne odohráva v ranných hodinách, asi 2-3 hodiny po zaspatí dieťaťa, keď je mozog v tzv. fáze spánku bez REM, sa dieťa môže čiastočne prebudiť. V tomto momente je časť mozgu zodpovedná za reakcie „bojuj alebo utekaj“ nezvyčajne aktívna, čo spôsobuje, že dieťa prežíva silné pocity paniky a strachu. Nočný des je najčastejší u detí do 13 rokov a faktory, ktoré narušujú spánok ako obštrukčná spánková apnoe alebo reflux, môžu zvýšiť ich pravdepodobnosť.

Čo zvyšuje pravdepodobnosť nočných desov

Riziko nočných desov u detí môže zvýšiť viacero faktorov. Nedostatočný spánok, choroby, užívanie určitých liekov, zmena prostredia, ako je spanie na novom mieste, úzkosť, stres alebo nadmerná konzumácia kofeínu, sú bežnými spúšťačmi. Okrem toho, nočné desy a ďalšie spánkové poruchy, ako je napríklad námesačnosť, majú sklon objavovať sa v rodine. Deti môžu prežiť jednotlivé epizódy nočného teroru alebo ich môže byť viac po sebe, avšak väčšinou sa pred dospievaním tieto problémy upravia samy.

Prečítajte si: 12 rituálov pre sladké sny vašich bábätiek

Diagnostika nočných desov

Diagnostika nočných desov obvykle spočíva v rozhovore s lekárom, ktorý sa zaujíma o konkrétne udalosti a prípadné pridružené okolnosti. Väčšinou nie sú potrebné žiadne špeciálne lekárske testy. Pokiaľ ide o liečbu, lekári poskytujú rodičom usmernenia, ako reagovať na nočné desy a ako môžu pomôcť svojim deťom predchádzať týmto nepríjemným zážitkom. Aj keď môžu byť nočné mory pre rodičov stresujúce a môžu sa cítiť bezmocne, keď nevedia dieťa upokojiť, je dôležité si uvedomiť, že deti sú zvyčajne v poriadku a často si na prežitý nočný teror nasledujúci deň nepamätajú.

nočný des a problémy

Image by Freepik

Ako zvládnuť situáciu, keď nastane nočný des

Ak vaše dieťa prežíva nočný des, najlepšie, čo môžete urobiť, je zostať pri ňom pokojní, uistiť sa, že je v bezpečí a neubližuje si a čakať, kým samo opäť nezaspí. Zobúdzanie dieťaťa počas nočného teroru zvyčajne nie je účinné a môže dieťa ešte viac zmiasť a rozrušiť. Pri predchádzaní nočných desov je dôležité podporovať dieťa v zvládaní stresu, zabezpečiť príjemnú predspánkovú rutinu, dostatočný spánok a v prípade zdravotných problémov, ako je spánková apnoe alebo reflux, dodržiavať lekárske odporúčania. Ak sa nočné desy vyskytujú pravidelne v rovnakom čase, môže byť užitočné dieťa jemne zobudiť o niečo skôr, aby ste predišli ich vzniku.

Kedy je potrebná konzultácia s odborníkom

Ak si všimnete, že vaše dieťa má dlhotrvajúce nočné mory, ktoré trvajú viac ako 30 minút, opakujú sa častejšie než raz týždenne alebo narušujú jeho spánok, môže byť čas na konzultáciu s lekárom. Ďalšie dôvody na obavy môžu byť, ak vaše dieťa vykazuje počas dňa známky veľkého smútku, strachu alebo stresu alebo ak počas epizódy nočného desu prejavuje fyziologické reakcie ako slinenie, tuhnutie alebo trhanie.

Znepokojivé môžu byť aj príznaky ako chrápanie, pálenie záhy alebo časté grckanie. Porozumenie nočným desom môže pomôcť zmierniť vaše obavy a zabezpečiť pokojnejší spánok pre vás aj vaše dieťa. Ak máte naďalej obavy, neváhajte sa obrátiť na pediatra, ktorý môže odporučiť konzultáciu so spánkovým špecialistom alebo iným relevantným odborníkom.

zdroj obrázku: freepik

zdroj článku: kidshealth.org

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár