Začnite písať

RODIČOVSTVO

Na deťoch nám záleží. Odložme mobily a vytvorme pre nich bezpečný internet

Svetový deň bez mobilu, ale aj Deň pre bezpečnejší internet vyzývajú všetkých, aby sa zastavili a porozmýšľali, či sa dá prežiť čas bez mobilných telefónov a či dokážeme vytvoriť sebe aj našim deťom bezpečný internet. Radšej komunikovať a vedieť, čo sa s najbližšími deje, než neskôr zistiť, že už je neskoro.

Autor fotky: Pixabay

Svetový deň bez mobilu vznikol za účelom, odložiť mobily bokom a zamyslieť sa nad hodnotami života. Zmyslom Dňa pre bezpečnejší internet je upozorniť na ochranu súkromných údajov na internete, najmä na webových stránkach sociálnych sietí.

Strach z virtuálnych nástrah

Pokým sme sa nestali rodičmi, považovali sme internet za miesto zábavy, množstva nových informácií a komunikácie s priateľmi. Tak je tomu aj teraz, ale s deťmi prišla na svet tiež zodpovednosť a dovtedy bezpečný priestor sa stal strašiakom. Trendy sú priam šialené a pokrok raketový. Mnohí z nás nestíhajú sledovať všetky novinky a nástrahy virtuálneho prostredia.

Je ťažké nebyť súčasťou online sveta

Naše životy zdieľame virtuálne, žijeme online a sme zapojení do rôznych komunít. Na sociálnych sieťach tvoríme obsah, ktorý nás profiluje a posúva do centra diania. Ako rodičia si však uvedomujeme aj tú odvrátenú stránku. Deti nás kopírujú, vyrastajú v našej spoločnosti s mobilmi v rukách a sociálne siete si zakladajú stále mladšie a mladšie ročníky. Vieme, ako deti chrániť? Vysvetľujeme im dostatočne mieru nebezpečenstva? Naučíme ich preskúmať online svet bezpečne?

Prečítajte si: Podľa odborníkov je celoplošná regulácia mobilov na školách nevyhnutná

Deti si hrozbu neuvedomujú

Neobmedzené možnosti internetu prinášajú so sebou aj tienisté stránky, ktoré sa týkajú jeho užívateľov a tými najohrozenejšími sú deti. Prečo? Pretože si ešte nedokážu naplno uvedomiť, čo na ne na internete číha a čo im hrozí. Je na rodičoch, aby s deťmi komunikovali a naučili ich internet používať správne. Úlohou rodičov je svoje deti chrániť.

Autor foto: Image by standret on Freepik

Ochrana detí pred nebezpečenstvom

Dokážeme deti chrániť pred nástrahami internetu? Vieme rozumne rozdeliť ich čas, ktorý strávia na mobile, či za počítačom pri často drastických hrách? Určite áno. Existujú rôzne aplikácie aj služby na sledovanie pohybu detí na internetových stránkach. Avšak nezabúdajme na ich šikovnosť a zručnosti. Obísť zabezpečenia, je pre mnohé veľmi jednoduché. A tak sa vraciame na začiatok. Komunikácia, dialóg a zaručene dobrá investícia do času venovaného deťom, aby pochopili, že sa pokojné dni môžu príliš rýchlo zvrtnúť.

Ako na to?

Základom je deti vnímať. Kde trávia čas, s kým a ako. Aké sociálne siete používajú, s kým četujú, koho si pridali za priateľa, či sa nezapájajú do skupín, v ktorých nemajú čo robiť. Že sa cítite ako policajti? Nech. Radšej konať skôr ako neskoro. Bez ochrany pred internetom sa môžu stať oveľa horšie veci než to, že sa vaše deti sem tam na vás nahnevajú. Odsledujte si, či je hra vekovo vhodná, na surfovanie po internete a na hranie deťom vymedzte určitý čas. Buďte opatrní a ostražití. Vybudovať si závislosť, nie je vôbec zložité.

Chráňte si svoje súkromie, chráňte aj súkromie vašich detí

Jednou zo základných vecí, ktorú by mal rodič s dieťaťom odkomunikovať, je informácia o ochrane súkromia. Meno, priezvisko, adresa, ale ani telefónne číslo zverejňovať netreba. Na druhej strane, byť v anonymite zvádza. Vysvetlite svojim deťom, že aj v takýchto prípadoch sa môžu nakontaktovať s niekým, kto im môže ublížiť. Akonáhle budú mať pocit, že sú zatlačené do kúta a komunikácia im nie je príjemná, je potrebné ju ukončiť.

Prečítajte si: Viete si predstaviť deň bez mobilu? Skúste to. Aspoň dnes

Aj bez internetu sa Zem točí, ale…

V dnešnej dobe je dosť zložité, izolovať deti od internetu. Zákazy nikam nevedú. Usmernenie áno. Je vhodné internet využívať pre účely školských povinností, či vzdelávania, no bezpečnosť je prvoradá. Zaujímajte sa o svoje deti a o to, s kým komunikujú. Využite možnosť rodičovskej kontroly, vysvetlite im, čo je kyberšikana, upozornite ich na free wifi siete, ktoré sú rizikové a vďaka ktorým môžu prísť o citlivé dáta. Chráňte ich.

Autor foto: Freepik

Zásady kyberbezpečnosti pre deti

  1. Prvý klik na webe s vašim dohľadom
  2. Otvorená komunikácia s dieťaťom
  3. Vlastné detské užívateľské konto
  4. Upozornenie na zdieľanie identity
  5. Bezpečné internetové pripojenie
  6. Opatrnosť pri sťahovaní
  7. Silné heslá
  8. Online nákupy z bezpečných a overených stránok
  9. Pozor na to, čo bude zverejnené
  10. Obozretnosť pri online komunikácii

Autor titulná foto: Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *