Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Slovenské školy budú mať k dispozícii 2 000 policajtov

policajné auto

Prezídium Policajného zboru vyčlenilo pre slovenské školy viac ako 2000 policajtov prvého kontaktu. Ich koordináciu zabezpečuje prvých 45 príslušníkov Policajného zboru a krajských koordinátorov prevencie kriminality, pôsobiacich na okresných úradoch v sídle kraja. Okrem toho sa na Akadémii Policajného zboru v Bratislave odštartovalo prvé vzdelávanie zamerané na bezpečnosť tzv. mäkkých cieľov, kam patria aj školy. 

Policajti prvého kontaktu budú pre školy k dispozícii pre prípady vyžadujúce komunikáciu školy a polície.

„Zámerom je vytvoriť vzťah založený na dôvere a pravidelnej informovanosti o škole a dianí v škole,“ povedal riaditeľ odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR Jozef Halcin. Nakoľko ministerstvo vnútra je dlhodobo kľúčovým partnerom preventívnych aktivít v školách.

Prvá štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská uviedla, že pri prerozdeľovaní policajtov na jednotlivé školy sa snažili, aby policajt prvého kontaktu mal v danej škole svoje dieťa alebo v minulosti sám túto školu navštevoval. Zároveň budú policajti prvého kontaktu spolupracovať s obecnými policajtmi, aby boli deti v bezpečí nielen v škole, ale ja v jej okolí.

polícia SR

Zdroj TASR

V súčasnosti už takmer 2700 základných a vyše 1000 stredných škôl spolupracuje s policajtmi s miestnou a osobnou znalosťou danej lokality. Základné a stredné školy napojené na rezortný informačný systém rezortu školstva majú vytvorené komunikačné dvojice policajt – vedúci pedagogický pracovník.

Prečítaje si: Študenti medicíny kritizujú zvyšovanie počtu medikov

Vedenie školy môže s políciou byť v kontakte osobne aj elektronicky. Polícia zriadila mailové adresy určené na komunikáciu výhradne s vedením školy, ktoré spravuje operačný odbor Prezídia Policajného zboru a informácie následne distribuuje na príslušné krajské policajné riaditeľstvá.

Bezpečnosť a ochranu detí a študentov v školách považuje rezort vnútra za prioritu. Podľa ministerstva vnútra je bezpečnosť na školách stále viac aktuálna aj v súvislosti s viacerými prípadmi vyhrážania sa v slovenských školách a po teroristickom útoku na akademickej pôde v Prahe na konci minulého roka.

 

Zdroj: TASR

Zdroj foto: Pexels, TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár