Začnite písať

zaujímavosti

V hniezde záchrany v Ružomberku našli zdravé bábätko

novorodenec

Ružomberská Ústredná vojenská nemocnica informovala, že v hniezde záchrany našli dievčatko s pôrodnou dĺžkou 48 centimetrov a hmotnosťou 2 500 gramov. Dievčatko bolo starostlivo zabalené, čisté a zdravé. Ide tak o tretie dieťa, ktoré bolo uložené a nájdené v tomto hniezde záchrany.

Ako funguje hniezdo záchrany?

Hniezdo záchrany je verejný inkubátor, do ktorého môže žena po pôrode odložiť novorodenca, o ktoré sa nemôže alebo nechce starať. Uložením dieťaťa do hniezda záchrany ho tak ochráni pred smrťou. Tento projekt u nás funguje od roku 2004. S touto iniciatívou a realizáciou prišlo občianske združenie Šanca pre nechcených, ktoré chcelo dať nádej novorodencom, ktoré by inak mohli skončiť tragicky. Do inkubátora môže matka odložiť dieťa do 6. týždňa po narodení a dať tak svojmu dieťaťu šancu na život.

Bábätko, ktoré v inkubátore skonči, je anonymné a právne voľné, čo znamená, že po zápise do matriky môže začať adopčný proces. Matka sa k dieťaťu, ktoré uložila do Hniezda záchrany, môže vrátiť dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o adopcii dieťaťa, musí preto konať rýchlo. Po rozhodnutí súdu už biologická matka nemá na návrat k dieťaťu nárok. Ukončenie adopčného procesu je individuálne, môže to trvať jeden, ale aj niekoľko mesiacov.

hniezdo záchrany

Zdroj TASR

Prečítajte si: Podľa odborníkov je celoplošná regulácia mobilov na školách nevyhnutná

Po minuloročnej tragédií, kedy sa v hniezde záchrany v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave našlo mŕtve bábätko sa v hniezdach záchrany po celom Slovensku prijali viaceré nové nariadenia. Ako napríklad nariadenie vykonávať bežnú kontrolu hniezda minimálne jedenkrát za 24 hodín, skontrolovať funkčnosť vonkajšej žalúzie a inkubátora. Jedenkrát za mesiac sa má vykonať aj bezpečnostná kontrola a neoznámenú raz ročne. Nepretržite sa má tiež kontrolovať výstup z alarmu, umiestnenom na mieste, kde sa nepretržite nachádza zdravotnícky pracovník alebo službukonajúci personál (po rozozvučení alarmu na novorodeneckom oddelení po otvorení hniezda sa má počkať 5 minút a následne hniezdo skontrolovať).

 

Zdroj: TASR

titulná fotka: Pexels

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár