Začnite písať

ROZHOVORY

Veronika Korcová: Stala sa matkou, aj keď jej lekári nedávali nádej

Veronika Korcová

Veronika Korcová, ktorá čelila potratu a zdrvujúcim diagnózam ako sterilita a predčasná menopauza, je živým dôkazom toho, že premena a nádej môžu nastať aj v najťažších situáciách. Po radikálnej zmene kariéry a životného štýlu objavila silu v hormonálnej jóge a stala sa inšpiráciou pre ženy na ceste za materstvom. Ako psychologička a masérka, Veronika používa svoje hlboké poznatky a osobné skúsenosti, aby sprevádzala ženy na ich jedinečnej ceste k zdraviu, plodnosti a prelomeniu trvajúcich presvedčení. Jej príbeh je posolstvom, že aj z najväčších výziev môže vzniknúť nádherný nový začiatok, symbolizovaný narodením jej krásnej a zdravej dcéry, aj napriek nepriazňam lekárov.

Veronika, povedzte nám, ako ste sa dostali k štúdiu psychológie a čo vás práve na tomto odbore najviac zaujalo?

Musím priznať, že k psychológii ma viedla moja mama, ktorá prirodzene poznala moju povahu i záujmy. Až postupom času sa začalo formovať moje zameranie a to najmä tým, že ma fascinovala práca s telom. V bakalárskom ročníku som teda absolvovala masérske kurzy a začala popri škole pracovať ako masérka. Toto prepojenie tela a duše som aplikovala aj v mojej bakalárskej práci. Práve psychosomatické a somatopsychické ochorenia ma najviac zaujali.

Čo vás inšpirovalo stať sa masérkou a špecializovať sa na tehotenskú masáž?

Fascinuje ma práca s telom a zbožňujem masáže. Takže to bola prirodzená voľba. Začala som klasickou masážou a postupne si robila viac a viac kurzov. Jedným z nich bola aj tehotenská masáž, ktorá ma veľmi zaujala. Mám aj podnikateľského ducha a po absolvovaní kurzu som oslovila gynekologické ambulancie, až som s jednou začala spoluprácu – masírovala som tehotné a obzvlášť rizikové klientky. Bola to úžasná skúsenosť, z ktorej čerpám do dnes – najmä pri školení ďalších masérov.

Prečítajte si: Petra Thámová: Keď srdce hovorí áno domácemu pôrodu

Ako integrujete svoje vzdelanie a skúsenosti zo psychológie do svojej praxe masáže a poradenstva?

Psychológia je všade a vo všetkom. V každom prežívaní a správaní. Každý človek sa skladá z hmotnej a nehmotnej časti, ktoré sú neoddeliteľne prepojené. Telo odzrkadľuje prežívanie duše a naopak. Okrem masérskej praxe sa venujem aj školeniam masérov, práve v oblasti psychosomatiky a somatopsychiky a učím ich, čo všetko možno vyčítať z tela klienta. Ako sa prejavuje stres na tele, čo znamená telesná asymetria a podobne. Pre mňa osobne prístup, ktorý neberie do úvahy aj telo aj myseľ, dušu, nie je komplexný.

Keď vidím klienta na masérskom stole, vnímam jeho konštitúciu či kvalitu pokožky a dostanem obraz, čo sa deje v jeho organizme i jeho hlave. To, ako predo mnou stojí, ako komunikuje, mi zase hovorí veľa o jeho prežívaní. Akonáhle má niekto vedomosti zo psychológie, je priam nemožné neaplikovať ich do bežného života. Preto sú podstatnou súčasťou mojej praxe a priam nosným pilierom mojich kurzov.

Aký bol prelomový moment, keď ste sa rozhodli zmeniť svoju kariéru a začať svoju cestu?

Osobné skúsenosti. Moja prenatálna strata, moja následná sterilita a moje presvedčenie, že to musí ísť aj inak. Povedala som si – toto nie som ja. Toto mi nepatrí. Zamyslela som sa nad svojim životom a uvedomila si, že ho žijem tak, ako by sa mal. A nie tak, ako to chcem.

Urobila som zmeny v kariére, v strave, v myslení a vydala sa na cestu, po ktorej teraz sprevádzam ostatné ženy. Cestu k sebe a k svojmu bábätku.

Veronika Korcová so svojou dcérou

Veronika Korcová so svojou dcérou

Ako vaše osobné skúsenosti ovplyvnili vašu kariéru a záujem o podporu žien v tehotenstve?

Až sa mi ťažko odpovedá, nakoľko celá táto cesta je absolútne prirodzená. Zmena nenastala zo dňa na deň. Učila som sa, počúvala, sledovala, hľadala a postupne sa menila. A ako to už býva, úplne prirodzene pomáhala kamarátkam, ktoré prežívali niečo podobné. Keďže som bola otvorená ohľadom mojej straty, vedeli, že u mňa nájdu pochopenie. To, čo robím dnes profesionálne, som robila roky z lásky k ženám v mojom okolí. Láska tam zostala rovnaká, len sa pridalo aj finančné ohodnotenie. 😊

Ako ste sa vyrovnávali s osobnými výzvami, ako je strata dieťaťa a diagnostika sterility a akú rolu zohrala zmena životného štýlu a myslenia v tejto ceste?

Stratu bábätka som veľmi dlho a veľmi ťažko prežívala. Hnevala som sa na „Boha, vesmír“ a pýtala sa, prečo zrovna ja som musela prísť o bábätko, keď všetkým okolo sa darí. Okrem toho som si vyčítala, že to tak ťažko beriem, nakoľko odišlo ešte v prvom trimestri, a teda nemám právo smútiť za niečím, čo ešte dieťaťom ani nebolo.

Len nedávno som sa naučila čítať medzi vlastnými riadkami a zbadala som svoje vlastné, obmedzujúce presvedčenia, ktoré ma sprevádzajú v každej životnej situácii: NIE SOM DOSŤ – dosť dobrá, aby som mala dieťa. Dosť tehotná, aby som mohla trúchliť. Dosť pokorná, aby som si zaslúžila…

Po strate som sa rok spamätávala. Venovala som pozornosť kariére a svadbe. Čakala som, že po nej sa všetko napraví a budeme rodinka. Stal sa však opak a na bežnej kontrole sa gynekologičke nezdala moja sliznica. Odišla som k doktorovi, s ktorým som spolupracovala ako masérka kedysi. Urobil všetky možné aj nemožné testy a verdikt – sekundárne sterilná, pred menopauzou, s predrakovinovým krčkom v poslednom štádiu. Mala som 28 rokov a bolo mi povedané, že ani IVF mi v tomto momente nepomôže.

Toto však bol presne ten moment, ktorý som potrebovala. Lekári mi nevedeli pomôcť a ja som konečne mohla prebrať život do vlastných rúk. Nájsť svoju cestu. A to je presne to, čo robím so svojimi klientkami. Sprevádzam na ich vlastnej ceste.

veronika

Môžete opísať, ako vám program Lenky Lutonskej pomohol nájsť váš životný smer a poslanie?

Veľmi rada. Do kurzu som sa prihlásila z osobných dôvodov. Cítila som, že mi niečo chýba, nejaký diel v skladačke. Podarilo sa mi síce otehotnieť a porodiť úžasnú dcérku, no psychiku som mala nalomenú. Veľmi ma zaujímali informácie z energetiky a také to „medzi nebom a zemou“, no nerozumela som tomu, čo čítam. Potrebovala som niekoho, kto mi to vysvetlí ľudskou rečou. Nuž a to je Lenka.

Jej kurz je zameraný na podnikateľky, no tieto ašpirácie som v danej dobe vôbec nemala. Až počas kurzu som pochopila, že všetko, čo sa mi v živote udialo, je môj benefit. A to, ako prirodzene pomáham svojmu okoliu, je moja životná cesta, je moje vysnívané podnikanie, o ktorom som vôbec netušila. Lenka mi odomkla myseľ a ukázala môj vlastný potenciál. Za to obrovsky ďakujem.

Čo vás najviac motivuje v práci s tehotnými ženami a ženami, ktoré sa snažia otehotnieť?

Spokojnosť klientky samozrejme.

Dávam si však pozor, aby moja motivácia nebola sebecká. Aby to nebolo iba o otehotnení, ale neustále o danej žene a o jej ceste. Stalo sa mi totiž už aj to, že behom sedenia si žena uvedomila, že vlastne po dieťati zatiaľ netúži. Len mala pocit, že už by malo byť súčasťou jej života skrz vek a tlak okolia.

Ako pristupujete k rizikovým tehotenstvám a aké techniky alebo metódy najčastejšie používate na podporu žien v tejto situácii?

Zmierenie. Veľakrát klientky pociťujú hnev na seba, na vlastné telo (čo sama dobre poznám). Cítia zlyhanie, nervozitu a strach. Toto sú oblasti, s ktorými pracujem. Vysvetľujem, že telo ich miluje a zbožňuje aj ich spoločné bábätko. Robí všetko, čo je v jeho silách, aby oboch (mamu aj dieťa) udržalo nažive.

Nezlyháva – bojuje. Učím ich ľúbiť svoje telo a podporovať ho. Ďakovať mu za každý ďalší deň tehotenstva, ktoré zvláda. Zmeniť uhol pohľadu…

Inak povedané – Veriť svojmu telu, dôverovať procesu a ďakovať za každú jednu sekundu.

Mám svoje techniky a metódy, ktoré aj mne pomáhali počas tehotenstva a tie radím aj klientkám. A potom sú to také detaily z iných oblastí – napríklad, v mojom manuáli nájdete aj na mieru robený soundhealing na podporu plodnosti či na podporu v ťažkých časoch od Soundhealing slovakia – Lucia Nosko

Veronika

Aké sú najčastejšie obavy alebo problémy, s ktorými sa na vás obracajú tehotné ženy a ženy snažiace sa otehotnieť?

Je toho mnoho, no zhrnula by som to asi do oblasti: nedôvera v seba a svoje schopnosti.

To, že sa o neplodnosti rozpráva je úžasné, no niekedy to zbytočne zasiahne podvedomie žien, ktorých sa to netýka. Dostanú strach, že by mohli patriť do štatistiky. Nuž a keď sa niečoho bojíme, energeticky sa na to pripravujeme. Potom už len hľadáme potvrdenia tejto reality – dvakrát sa mi nepodarilo otehotnieť, zrejme mám problém. To však nie je pravda.

„Ženy majú tendenciu preberať na seba skúsenosti iných. Prisvojovať si realitu, ktorá sa ich netýka.“

Čo ak budem musieť ísť na umelé? Kamarátka už mala 4 a nič…

Čo ak potratím? Sesternica prišla o bábo v 13tt…

Čo ak budem na rizikovom? V rodine máme ťažké tehotenstvá…

Čo ak nebudem vedieť tlačiť? Vraj sa to ženám stáva…

Vo svete, kde je veľa informácií, je niekedy ťažké, odseparovať ich od seba. Avšak TOTO nie je moja realita, to je skúsenosť niekoho iného. To so mnou nesúvisí: „Ďakujem za ponuku, toto si neprosím. Ja mám svoju cestu a vyberám si ju podľa seba…“

Veroniku Korcovú nájdete aj na jej instagramovom profile @veron.korcova

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Korcová (@veron.korcova)

Ako pomáhate svojim klientkam prekonať trvajúce presvedčenia a nefungujúce vzorce, ktoré môžu brániť ich tehotenstvu alebo pohode počas tehotenstva?

V prvom rade je potrebné tie vzorce vôbec nájsť a prijať ich, uvedomiť si ich. Množstvo tých vzorcov nás v minulosti chránilo, no už nám ďalej neslúžia. Pustiť ich, môže byť náročné a klientka musí byť pripravená sa ich vzdať. Resp. prijať fakt, že je zodpovedná za svoj život a svoju realitu si vytvára sama. Niekedy je totiž jednoduchšie skĺznuť do „sa mi deje“ a prijať rolu obete. Čakať, že ma niekto vylieči, ma niekto otehotnie.

Cieľom je tieto vzorce nájsť a poďakovať im za to, že nás roky chránili pred bolesťou. A uvedomiť si, že už ich nepotrebujeme / nechceme. Vedome robiť kroky mimo toho vzorca. Ego sa bude samozrejme brániť, pretože nemá rado nepoznané – siaha po istote, aj keď bolestivej. Od toho som tu ja, aby som ženu držala a sprevádzala. Pripomínala jej, že to je súčasť cesty a je to v poriadku.

Máte nejaké príbehy o úspechu alebo pozitívne zmeny, ktoré ste u svojich klientok videli vďaka vašej práci?

Môj najobľúbenejší je príklad klientky, ktorá sa s partnerom pol roka snažila o bábätko a kontaktovala ma v čase, kedy plánovala vyšetrenie plodnosti. Skrátim to – ešte v ten mesiac otehotnela 😊 problémom bolo prílišné pracovné nasadenie v mužskej energii, potlačená ženská energia, nedostatok sebadôvery, myslenie zamerané na neplodnosť. V tomto prípade stačila online konzultácia, nastavenie mysle a zopár cvikov na plodnosť, plus podpora v strave a voila. Dnes majú krásneho chlapčeka a ja sa veľmi teším, že som mohla byť súčasťou tej cesty.

Ako sa staráte o svoje vlastné mentálne a fyzické zdravie, keďže pracujete v emocionálne náročnej oblasti?

Počúvam sa a vnímam, čo by mi aktuálne pomohlo. Niekedy je to prechádzka, inokedy potrebujem vypnúť hlavu a uštrikovať sveter. 😊

Dôležitá je však prevencia v podnikaní. Neísť za svoju hranicu, nepreberať problémy na svoje plecia, udržať si zdravý odstup. Niekedy si to musím pripomínať.

Korcová

Aké sú najväčšie výzvy pri práci s klientkami, ktoré majú zdravotné alebo psychologické problémy súvisiace s tehotenstvom?

Práca s ľuďmi je práca so sebou samým, pretože sa navzájom zrkadlíme. Priťahujeme si klientov podľa našej energie. Ešte stále ma vie prekvapiť moje staré presvedčenie, že „nie som dosť“. Preto mi občas príde do života človek, alebo situácia, ktorá mi to pripomenie. A to je pre mňa výzva. Nedokazovať silou mocou svoju hodnotu, ale s láskou to pustiť.

Môj prístup nie je pre každého. Raz som napísala ponuku do skupiny, venujúcej sa neplodnosti. Waw! Toľko urážok a nenávisti čo sa mi dostalo. Nie som dosť vzdelaná, dosť vedecká a vlastne som nebola ani dosť sterilná podľa niektorých. Je pre mňa obrovskou výzvou postaviť sa za seba a za svoj prístup. A nebrať si osobne, keď niekto nesúhlasí, pretože to je úplne v poriadku.

Ako sa udržiavate informovaná o najnovších výskumoch a metódach v oblasti tehotenskej masáže a psychologickej podpory tehotných žien?

Úplne prirodzene. Toto je oblasť, téma, ktorá ma bytostne zaujíma a aktívne v nej žijem. Napríklad aj tým, že som práve absolvovala svoje štvrté tehotenstvo a úspešne si domov priniesla druhé bábätko. Prirodzene sama sebe vyhľadávam informácie a premýšľam čo by mi pomohlo. Teraz som sa venovala najmä téme tehotenstva po strate a mám v pláne pripraviť akýsi manuál, ako ho psychicky lepšie zvládnuť (nakoľko minulá skúsenosť často dáva najavo svoju silu).

Premýšľam čo by mne osobne pomohlo, čo ja osobne by som potrebovala, chcela, očakávala…a k tomu prispôsobujem svoje štúdium. Zrovna pred chvíľou som písala jednej lektorke ohľadom kurzu na masérsku techniku, ktorá ma zaujala. Verím, že sa mi podarí ju priniesť do BA, naučím sa ju a klientkam pomôže sa ešte viac uvoľniť.

Akú radu by ste dali ženám, ktoré čelia podobným výzvam, akým ste čelili vy v oblasti plodnosti a zdravia?

Mám k tomu vytetovaný symbol, ktorý som vymyslela a na podnet jednej klientky ho dala aj na náramok.

Ľavá strana znázorňuje tvoj život tak, ako plynie. Na nejakej úrovni. Zrazu príde vertikálna čiara, ktorá znázorňuje danú okolnosť – diagnózu, neplodnosť, stratu…Veľmi potrebné je, si uvedomiť, že sa jedná o MOMENT. Život pokračuje ďalej, len na inej úrovni a to či na vyššej, alebo nižšej je tvoj uhol pohľadu.

Nepreber na seba nálepku, ktorá ti nepatrí. To že máš diagnózu neznamená, že tu bude zajtra, o týždeň, rok či 4 roky. Neprijmi ju za svoju. Ty nie si daná diagnóz. Ty nie si neplodnosť. Ty si viac a všetko zvládneš, pretože už dávno všetko zvládaš!

Korcová

Veronikin vytetovaný symbol.

korcová náramok

Môžete zdieľať niektoré z obľúbených techník alebo cvičení z hormonálnej jógy, ktoré odporúčate svojim klientkam?

Hormonálna jóga je konkrétny komplex cvikov, ktoré majú svoju techniku i postupnosť. Je to celok a ak niekto má oň záujem, s láskou odporúčam Mirku (https://www.hormonyoga.sk/), ktorá učila aj mňa.

Dôležitou časťou daných cvikov je dýchanie a inštrukcia „usmej sa do maternice“. A to je krásny, jednoduchý cvik, ktorý veľmi odporúčam. Jednoducho dýchať a usmievať sa do svojich vaječníkov či maternice. Naše orgány cítia tenziu, ktorú zažívame. Stres sa rovná kŕče, sťahy. To predsa nechceme.

A preto dámy, usmejte sa do maternice. Povedzte jej, že ju ľúbite a dôverujete jej múdrosti a schopnostiam. Zaplavte ju bielym svetlom a pokojne príjmite emócie, ktoré sa s týmto cvičením objavia.

Ako vaša práca odráža vaše hodnoty a ako sa snažíte vytvoriť pozitívny vplyv na životy vašich klientok?

Moja práca stelesňuje moju osobnosť. Som veľmi otvorená v zdieľaní svojich postupov a názorov. I svojho života. Mám za to, že si priťahujem klientky, ktorým moja osobnosť a vedenie vyhovuje, je im sympatické. Vtedy je spolupráca úspešná a ja sa na istý čas stanem prirodzenou súčasťou ich života. Mojim cieľom je odovzdať klientke všetko tak, aby ma už ďalej nepotrebovala. A teda ja som mohla odísť z jej života.

rozhovor akčné mamy s Veronikou Korcovou

Ako môžu ženy pochopiť význam psychického stavu pri snažení sa otehotnieť a presvedčiť sa, že jeho úloha nie je len mýtus?

Už len slovo SNAŽIŤ SA otehotnieť robí veľmi veľkú časť tohto nastavenia.

Ak sa vás kamarátka spýta, či prídete na jej oslavu a vy jej odpoviete – budem sa snažiť – tak aká je vaša odpoveď? Prídete či nie? Aké je vaše nastavenie? Tešíte sa tam? Vyberáte darček? Asi nie… Buď sa o niečo snažím, alebo niečo ROBÍM.

Je však množstvo žien, ktoré psychiku nevnímajú ako súčasť problému či liečby. Sú čisto racionálne, vedecké, či viac nastavené vo vedomí  „život sa deje mne“ a čakajú pomoc z vonka. Napríklad od (dostatočne odiplomovaného) lekára, ktorý ich otehotnie. Aj táto cesta je v poriadku, pokiaľ sú spokojné.

Poviem však príklad.

Je totiž rozdiel skontrolovať kalendár, zavolať manželovi, že ovulujem a skúsiť počať dieťa.

(pokojne skontrolovať kalendár) zobudiť v sebe bohyňu plodnosti, úplne sa ponoriť do tej role. Obliecť si adekvátne spodné prádlo, „kostým“, ktorý ju podporí. A počas styku si predstavovať ako napĺňam celý svoj božský potenciál, pretože toto je moje poslanie. Živočíšne, magické a ja som neodolateľná mocná bohyňa, ktorá je predurčená plodiť a rodiť a nič ma nezastaví 😉 (P.S.: partner sa poteší)

Moja myseľ a moje nastavenie robí veľa.

Aké sú vaše budúce plány alebo ciele, či už v osobnom alebo profesionálnom rozvoji?

V osobnom živote si teraz užívam svoj „happy end“. Mám doma dve deti, z toho synček má len mesiac. Zberám plody svojej práce 😊 a užívam si toto obdobie. Čo sa týka poradenstva, fungujú najmä moje online kurzy / programy na podporu plodnosti, kam som dala všetky svoje vedomosti i skúsenosti. Aktivácie, imaginácie, soundhealingy, cvičenia, rady a vysvetlenia na videu, či v písanej forme.

Nuž a ďalšie plány mám ozaj veľké. Som len na začiatku svojej kariérnej cesty. Akonáhle sa bude dať, príde na rad môj priestor pre poradenstvo, sprevádzanie i masáže. Už ho mám v hlave zariadený a masérsky stôl netrpezlivo čaká zložený v pracovni. Veľmi sa na to všetko teším! Bude to ozaj úžasné. 😊

Korcová rozhovor

Zdroj foto: osobný zdroj Veroniky Korcovej

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár