Začnite písať

Tehotenský zápisník

9. týždeň tehotenstva: Na nožičkách sa objavujú prsty

9. týždeň

V 9. týždni tehotenstva často postihuje ženy značná únava, čo má svoje hlboké odôvodnenie. Práve v tomto období sa vaše telo intenzívne snaží vytvoriť placentu, ktorá je nevyhnutná pre spojenie vášho dieťaťa s vaším krvným obehom a podporuje jeho vývoj a rast. Toto obdobie je preto pre tehotné ženy zvlášť vyčerpávajúce, pretože výroba placenty vyžaduje obrovské množstvo energie.

Čo sa deje s budúcim bábätkom v 9. týždni?

S každým týždňom, ktorý prichádza je vaše budúce dieťa čoraz viac silné. Práve v tomto období sa začínajú formovať jeho drobné svaly, no stále bude trvať ešte aspoň mesiac alebo dva, než začnete cítiť tie prvé jemné údery a kopance.

Srdce vášho malého sa tento týždeň rozrastá a vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou. Vďaka moderným technológiám, ako je ručný doppler, je možné jeho silný tep už teraz zachytiť.

Ďalším znakom, že sa váš malý člen rodiny čoraz viac podobá na človeka, je takmer úplné zmiznutie takzvaného miechového „chvosta“ na zadku. Každým dňom je jasnejšie, že vám rastie pod srdcom malý človek plný života.

9. týždeň a veľkosť embrya

canva/ sciencephotolibrary

Aká je veľkosť bábätka v 9. týždni?

V 9. týždni tehotenstva má vaše dieťatko približnú dĺžku 1 palec, čo sa veľkostne rovná stredne veľkej zelenej olive. Tento malý rozmer však nijako neznižuje jeho význam a unikátnosť v procese rastu a vývoja, ktorým práve prechádza.

Prečítajte si: 8. týždeň tehotenstva: Začínajú vznikať sietnice

Z embrya sa čoskoro stane plod

Stojíte na prahu významnej zmeny v tehotenstve, keď sa obdobie embrya blíži ku koncu. Už len jeden týždeň a váš malý sa presunie z fázy embrya do štádia plodu. Tento prechod je sprevádzaný fascinujúcimi zmenami. Hlava vášho dieťaťa sa narovnáva a je už plne vyvinutá, čo mu dodáva viac ľudských čŕt. Uši pokračujú v raste a zlepšujú jeho podobu.

Nie je to však len o vzhľade. Na nožičkách sa objavujú prsty, čo je ďalší dôkaz jeho rastúcej ľudskosti. A čo je ešte dôležitejšie, všetky kľúčové orgány, ako sú srdce, mozog, obličky, pečeň a pľúca, už začali svoj vývoj. Táto fáza položí základ pre celý ďalší život vášho dieťaťa.

Ruky a nohy sa teraz tiež začínajú spontánne hýbať vďaka vývoju malých svalov, hoci tieto jemné pohyby zatiaľ nebudete môcť cítiť. Tento vnútromaternicový tanec sa stane viditeľným a hmatateľným pre vás, no ešte bude trvať aspoň mesiac alebo dva, kým tieto pohyby pocítite.

Tento čas plný zázrakov a zmien podčiarkuje, ako rýchlo sa vyvíja nový život vo vašom lone. Každý týždeň prináša nové prekvapenia a míľniky v raste a vývoji vášho budúceho dieťaťa.

Ultrazvuk embrya v 9. týždni

canva/ rcphotostock

Srdiečko rastie enormne rýchlo

V týchto dôležitých týždňoch tehotenstva srdce vášho bábätka prechádza intenzívnym obdobím rastu a rozvoja. Jeho srdiečko sa zväčšuje s každým týždňom, čo je znamenie jeho silného a zdravého vývoja. Aj keď už v tomto štádiu je teoreticky možné zachytiť srdcovú činnosť plodu pomocou ručného ultrazvukového prístroja, známeho ako Doppler, lekári často uprednostňujú počkať do približne 15. týždňa tehotenstva, aby túto procedúru vykonali.

Tento opatrný prístup je zvolený z dôvodu presnosti a bezpečnosti, takže hoci túžba počuť srdiečko vášho dieťaťa môže byť veľká, možno budete musieť vydržať ešte niekoľko týždňov. A keď príde ten moment a vy počujete ten sladký tlkot srdiečka, bude to nepochybne jeden z najkrajších zážitkov, pri ktorom si budete ešte viac uvedomovať zázrak života, ktorý vo vás rastie.

Obrovský nával únavy

Cítiť sa unaveným v 9. týždni tehotenstva je úplne normálne a mnohé tehotné ženy sa s týmto pocitom stretávajú. Medzi príznaky, ktoré môžu zvyšovať pocit únavy, patrí nielen zmena veľkosti oblečenia v oblasti pása, časté návštevy toalety, ale aj celkový pocit vyčerpania, ktorý vás núti túžiť po posteli hneď ako prídete domov večer. Táto extrémna únava je typickým javom najmä počas prvých mesiacov tehotenstva.

Za týmto únavovým syndrómom stoja významné telesné zmeny. Vaše telo je totiž v plnej prevádzke, pripravuje sa na materstvo a intenzívne pracuje na vývoji placenty, ktorá je zásadná pre život vášho dieťaťa. Okrem toho dochádza k výrazným zmenám v metabolizme a hladinách hormónov, čo môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi a krvného tlaku, čo prispieva k celkovej únave.

Ako na boj s touto únavou? Hoci sa to môže zdať kontraproduktívne, mierna fyzická aktivita môže pomôcť zvýšiť vašu energetickú hladinu. Dôležitý je tiež dostatočný odpočinok, kvalitný spánok a vyvážená strava, ktorá zabezpečí stabilnú hladinu energie. Dobrou správou je, že s dokončením výstavby placenty v druhom trimestri by mal prísť nárast energie a zníženie ranných nevoľností.

Na druhej strane, je dôležité si uvedomiť, že v treťom trimestri sa môže únava vrátiť kvôli zvýšeným nárokom na vaše telo, ktoré sa musí prispôsobiť rastúcemu plodu. Zostávať aktívny je však kľúčové pre udržanie vášho zdravia a pohody počas celého tehotenstva.

Tehotenská únava je stále bežná aj v 9. týždni tehotenstva

canva/ marchenko_family

Príznaky, ktoré môžete aj v 9.týždni naďalej pociťovať

  • Časté močenie
  • Únava
  • Citlivosť a zmeny prsníkov
  • Pálenie záhy a poruchy trávenia
  • Nadúvanie a plynatosť
  • Zápcha

Pálenie záhy môže byť skutočne nepríjemné

Pálenie záhy je pomerne bežným javom v tehotenstve, a to už od raných štádií okolo druhého mesiaca. Keď obvyklé opatrenia, ako je vyhýbanie sa korenistým a mastným jedlám, nedokážu uľaviť, môže byť čas zvážiť ďalšie možnosti.

Antacidá môžu byť užitočnou voľbou, keďže nielenže pomáhajú neutralizovať žalúdočnú kyselinu a zmierňujú pálenie záhy, ale tiež poskytujú dodatočný vápnik, ktorý je v tehotenstve veľmi dôležitý. Keďže každé tehotenstvo je jedinečné, pred začatím akéhokoľvek liečebného režimu je dôležité poradiť sa s lekárom, aby ste sa uistili, že je to pre vás a vaše dieťa bezpečné.

Vylúčenie citrusových plodov a paradajok z vašej stravy môže tiež pomôcť, keďže tieto potraviny môžu pálenie záhy zhoršiť. Ďalším tipom je vyhnúť sa ležaniu aspoň štyri hodiny po jedle, čo znamená, že trávenie bude menej pravdepodobné spôsobiť nepríjemné symptómy. V noci zase môže pomôcť spať v mierne zvýšenej polohe, čo zabraňuje spätnému toku žalúdočnej kyseliny do pažeráka a tým aj páleniu záhy. Tieto opatrenia môžu významne pomôcť zmierniť nepohodlie spôsobené pálením záhy a uľahčiť vám tehotenstvo.

Pálenie záhy báva bežná komplikácia v tehotenstve

canva/twinsterphoto

Zdroj titulnej foto: canva

Zdroj článku: whattoexpect.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár