Začnite písať

Tehotenský zápisník

11. týždeň tehotenstva: Plod je vo veľkosti limetky

11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva je už tu a u vášho dieťatka sa rozvinuli rozličné ľudské rysy, vrátane prstov na rukách aj nohách. Niektoré mamičky v očakávaní môžu spozorovať, že ich ranné nevoľnosti začínajú ustupovať s približujúcim sa koncom prvého trimestra, avšak je rovnako bežné, že v tejto fáze ešte stále zažívajú nevoľnosti, odpor k istým druhom jedla a pocit nadúvania.

Ako vyzerá bábätko v 11. týždni tehotenstva?

Vaše bábätko začína vyzerať čoraz viac ako človek. Jeho uši sa posunuli na správne miesta po stranách hlavy, ktorá je v tejto fáze približne polovicou celého tela. Prsty na rukách a nohách už nie sú spojené, ale sú oddelené a vyzerajú ako malé detské prsty, pričom sa začínajú formovať aj nechtové lôžka.

Aká je veľkosť plodu v 11. týždni?

V 11. týždni meria vaše dieťa približne 3,8 cm a váži okolo 7 gramov. To je asi ako veľkosť limetky. V tomto období sa dieťa rýchlo rozvíja. Prsty na rukách a nohách sú už dobre vyvinuté, čo znamená, že dieťa už nemá žabacie končatiny. Objavujú sa aj vlasové folikuly nielen na hlave, ale po celom tele. A práve teraz sa formujú nechtové lôžka na prstoch, takže je čas pomyslieť na kúpu detských nožničiek na nechty. Hoci ešte nemôžete určiť pohlavie vášho dieťaťa, v prípade dievčaťa sa už vyvíjajú vaječníky. Vaše bábätko má tiež ďalšie výrazné ľudské rysy ako sú ruky a nohy umiestnené pred telom, uši blížiace sa k svojej konečnej forme, otvorené nosné dierky, jazyk a podnebie v ústach a dokonca aj viditeľné bradavky.

Plod v 11. týždni je vo veľkosti limetky

canva

Poloha bábätka sa mení

Poloha vášho bábätka naozaj začína pripomínať jógové pózy. Ako sa telíčko narovnáva a trup predlžuje, váš malý zázrak môže začať predvádzať rôzne pózy, vrátane natiahnutí, kotrmelcov a dokonca aj prevrátení dopredu. Tieto pohyby nie sú len zaujímavé, ale sú aj dôležitým znakom zdravého vývoja.

Škŕkanie v bruchu

Zvýšený hlad môže byť naozaj dobrým znakom, že sa vaša ranná nevoľnosť zmiernila a vaša chuť do jedla sa vracia späť, pripravená podporiť vás a vaše rastúce dieťa. Je to prirodzené a dôležité, aby ste sa počas tehotenstva dobre stravovali, ale pamätajte, že „jesť za dvoch“ neznamená dvojnásobné porcie. Skôr ide o výber výživných jedál, ktoré najlepšie podporia váš a detský rast a snažiť sa obmedziť tie menej zdravé možnosti. A áno, v 11. týždni tehotenstva môže začať trochu vyčnievať brucho, hoci pre okoloidúcich to nemusí byť ešte zrejmé, že očakávate bábätko.

Prečítajte si: 10. týždeň tehotenstva: Embryo prešlo do fázy plodu

Trápiť vás môže nadúvanie a grganie

Nadúvanie a grganie môžu byť v tehotenstve častými spoločníkmi a to aj vtedy, keď vaše brucho ešte nie je viditeľne väčšie. Tento stav môže byť spôsobený tehotenským hormónom progesterónom, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravého tehotenstva, ale má aj svoje nežiaduce účinky. Progesterón totiž uvoľňuje hladké svalstvo v tele, vrátane tráviaceho traktu, čo vedie k spomaleniu trávenia. To umožňuje potrave dlhšie zotrvať v črevách, aby sa z nej mohli efektívnejšie vstrebávať živiny, ale má to za následok aj nadúvanie, grganie a zvýšenú tvorbu plynu.

Tento spomalený tráviaci proces môže spôsobiť nepríjemné pocity, obzvlášť po jedle a môže sa zintenzívniť s rastúcou maternicou, ktorá vyvíja väčší tlak na tráviaci systém. Zatiaľ čo pre vaše dieťatko sú tieto tráviace nepríjemnosti bezvýznamné a dokonca mu môže bublanie v bruchu prinášať určitú útechu, pre vás môžu byť dosť nepríjemné.

Na zníženie nadúvania a plynu sa odporúča jesť pomaly a nezapíjať jedlo veľkým množstvom nápojov, vyhýbať sa potravinám, ktoré sú známe svojím plynotvorným účinkom, ako sú fazuľa, kapusta, niektoré mliečne výrobky, vyprážané jedlá, sladké nápoje a sladkosti. Je dobré tiež častejšie konzumovať menšie porcie.

Príznaky prebiehajúce v 11. týždni tehotenstva

canva/ Getty Images

Ako znížiť únavu, ktorá vás trápi

Únava je bežným javom v tehotenstve a to najmä v prvom a poslednom trimestri, pretože vaše telo vykonáva obrovský kus práce pri vytváraní nového života. Na boj proti únave vám môžu pomôcť niektoré naseldovné tipy.

Zdravé občerstvenie: Snažte sa mať pri sebe zdravé snacky, ako sú orechy, sušené ovocie, syr alebo celozrnné sušienky. Tieto potraviny obsahujú živiny, ktoré môžu pomôcť zvýšiť vašu energiu.

Krátky spánok: Keď cítite, že vám únavu už nie je možné ignorovať, skúste si dopriať krátke zdriemnutie. I krátka pauza na odpočinok môže byť obrovským povzbudením pre vašu energiu.

Prestávky: Nezabúdajte na pravidelné prestávky, najmä ak cítite, že vaša energia klesá. Chvíľku relaxácie môže urobiť zázraky.

Tehotenské cvičenia: Zapojenie sa do ľahkých cvičení, ako je chôdza alebo špeciálne tehotenské jógové pozície, môže tiež pomôcť zvýšiť vašu energiu. Cvičenie podporuje cirkuláciu krvi a môže pomôcť zlepšiť vašu náladu a energiu.

Vždy si však všímajte signály svojho tela a konzultujte s lekárom pred začatím alebo úpravou akéhokoľvek cvičebného režimu počas tehotenstva.

Prebiehajúce príznaky v 11. týždni tehotenstva

Vo 11. týždni tehotenstva môžu byť príznaky veľmi rozmanité a môžu sa líšiť od ženy k žene. Tu je niekoľko bežných príznakov, ktoré by ste mohli zažívať:

  • Časté močenie
  • Citlivosť a zmeny prsníkov
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Chuť na jedlo a averzie
  • Nadúvanie a plynatosť
  • Slabosť alebo závrat
11. týždeň tehotenstva(1)

canva/ Elena Safonova

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár