Začnite písať

Tehotenský zápisník

13. týždeň tehotenstva: Úspešný vstup do 2. trimestra

13. týždeň tehotenstva

V 13. týždni tehotenstva dochádza k fascinujúcim vývojovým míľnikom, ako je rast a zdokonaľovanie životne dôležitých orgánov u plodu. Tento týždeň je známy aj ako začiatok druhého trimestra, ktorý mnohé mamičky vnímajú ako jedno z najpríjemnejších období tehotenstva.

Vývoj plodu v 13. týždni

V 13. týždni je plod veľkosť slivky a váži približne 20 gramov. Všetky dôležité orgány sú už vyvinuté a teraz sa zameriavajú na rast a zdokonaľovanie. Bábätko sa aktívne hýbe – hýbe ručičkami a nožičkami, cmúľa si palec a robí grimasy. Jeho srdiečko bije silno a je počuteľné pri ultrazvukovom vyšetrení. Tvorí sa pupočná šnúra, ktorá spája bábätko s placentou a umožňuje výmenu živín a kyslíka. U chlapcov sa začínajú formovať semenníky a u dievčat vaječníky.

Veľkosť plodu v 13. týždni

worldatthewayside.wordpress.com

Zmeny v tele mamičky

Bruško sa začína viditeľne zaobľovať, maternica sa zväčšuje a tlačí na panvové dno. Môžete si všimnúť stmavnutie bradaviek a línie okolo brucha (linea nigra). Zvýšená hladina hormónov ovplyvňuje vlasy a nechty, ktoré sú silnejšie a lesklejšie. Prsné žľazy sa zväčšujú a pripravujú sa na dojčenie. Môže sa objaviť tzv. tehotenská pigmentová škvrna na tvári. Zvýšený prietok krvi môže spôsobiť pocit tepla a začervenanie tváre. Niektoré ženy pociťujú zápchu, pálenie záhy a časté močenie.

Prečítajte si: 12. týždeň tehotenstva: 1. trimester je čoskoro za vami

V 13. týždni na vás čaká prvý screening

V tomto týždni sa zvyčajne podstupuje prvý skríning tehotenstva, ktorý bude zahŕňať:

  • Ultrazvukové vyšetrenie: Meria sa šírka šije bábätka (NT) a zisťuje sa prítomnosť tzv. nuchálnej translucencie, ktorá môže indikovať Downov syndróm.
  • Krvné testy: Vyšetrujú sa hladiny hormónov (hCG, PAPP-A) a AFP (alfa-fetoproteín), ktoré taktiež slúžia na skríning Downovho syndrómu a vrodených chýb neurálnej trubice.

V tomto období sa odporúča absolvovať prenatálne genetické testy, napr. NIPT (neinvazívny prenatálny test) z krvi matky, na zistenie rizika chromozómových abnormalít u plodu.

UTZ__v_13._týždni_tehotenstva[1]

Zaujímavé fakty o 13. týždni

  • Rýchly rast mozgu: Mozog plodu rýchlo rastie a začína sa formovať do konkrétnych oblastí, ako je mozgová kôra, ktorá zodpovedá za myslenie, pamäť a jazyk.
  • Rozvoj čuchu: V tomto štádiu sa vyvíja čuchový systém, ktorý umožňuje plodu cítiť prvé vône.
  • Výrazy tváre: Plod už dokáže robiť základné grimasy, čo je príprava na mimiku po narodení.
  • Vývoj sluchu: Hoci plod ešte nepočuje zvuky tak, ako ich počujeme my, jeho vnútorné uši sa začínajú formovať a pripravovať na vnímanie zvukov.

Teraz, keď ste vstúpili do druhého trimestra, je čas si ho naplno užívať. Využite návrat energie na príjemné aktivity, ktoré vám robia radosť a zároveň sa pripravujte na príchod vášho bábätka.

v_13._týždni_tehotenstva_vás_čaká_prvý_screening[1]

canva/ pixelshot

Zdroj titulnej foto: https://worldatthewayside.wordpress.com/2014/03/17/13-weeks/

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár