Začnite písať

Tipy a triky akčných mám

Tipy a triky akčných mám: Lávová lampa, ktorá poteší každé dieťa

Postup ako si vyrobiť doma lávovú lampu

Domáca lávová lampa predstavuje nielen fascinujúci vedecký experiment, ale aj zábavnú aktivitu vhodnú pre deti rôznych vekových skupín. Tento projekt im otvára dvere do sveta vedy prostredníctvom jednoduchého a bezpečného experimentu, ktorý spája umenie, vedu a trochu mágie. Je to vynikajúci spôsob, ako stráviť čas s rodinou a zároveň poskytnúť deťom príležitosť naučiť sa o základných princípoch hustoty a chemických reakcií. Tu je návod, ako si vyrobiť vlastnú lávovú lampu spolu s deťmi.

Aké materiály budete potrebovať výrobu lávovej lampy?

  • Priezračná plastová fľaša alebo sklenený pohár
  • Čistá voda
  • Rastlinný olej
  • Potravinárske farbivo (podľa výberu)
  • Šumivá tableta
lávová lampa je skvelá zábava pre rôzne vekové kategórie

canva/ Getty Images

Postup výroby lávovej lampy

Príprava nádoby

Začnite tým, že si pripravíte priezračnú plastovú fľašu alebo sklenený pohár. Je dôležité, aby nádoba bola čistá a priehľadná, aby ste mohli pozorovať magické dianie vo vnútri.

Vytvorenie vodnej základne

Naplňte približne jednu tretinu vybranej nádoby čistou vodou. Toto bude vodná základňa vašej lávovej lampy.

Pridanie farby

Do vody pridajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva a miešajte, kým nebude farba rovnomerne rozptýlená. Tento krok pridáva vizuálny rozmer a urobí váš experiment ešte zaujímavejším.

Prečítajte si: Tipy a triky akčných mám: Pestrofarebný motýľ z papierovej utierky

Pridanie oleja

Pomaly nalejte rastlinný olej do nádoby, pokračujte až kým nie je takmer plná. Nechajte zmes niekoľko minút odpočívať, kým sa olej a voda úplne neoddelia. Olej bude plávať na povrchu kvôli rozdielu v hustote medzi olejom a vodou.

Začatie čarov

Rozdrobte šumivú tabletu na menšie kúsky. Jeden po druhom ich vhoďte do nádoby s olejom a pozorujte, ako šumivá tableta reaguje s vodou a vytvára pohyblivé bublinky, ktoré prechádzajú olejovou vrstvou nahor a nadol, čím vytvárajú efekt podobný lávovej lampe.

Ako bonus môžete pridať svetielka

Ak ste si vytvorili lávovú lampu a chcete, aby pôsobila čarovne aj večer, máme pre vás jednoduchý tip. V prípade, že máte k dispozícii LED svetielka na flexibilnom drôte, obtočte nimi fľašu vašej lávovej lampy. Ak svetielka nechcú na fľaši držať, použite k ich upevneniu malý kúsok lepiacej pásky, ktorý zaručí ich stálosť na správnom mieste. Zapnutím svetielok nielenže rozžiari vaša lávová lampa priestor nádherným svetlom, ale svetielka zároveň zvýraznia jej farebnosť a dodajú atmosféru plnú kúzla.

led svetielka

canva/ seramo od autora Getty Images

Vedecké vysvetlenie

Tento jednoduchý experiment demonštruje dva základné vedecké princípy: hustotu a chemickú reakciu. Olej pláva na vode, pretože má nižšiu hustotu. Keď šumivá tableta vstúpi do kontaktu s vodou, začne uvoľňovať plyn názvom oxid uhličitý, ktorý vytvára bubliny. Tieto bubliny sa zachytia v oleji a vytlačia farbenú vodu nahor, čím vytvárajú efekt, ktorý pripomína pravú lávovú lampu.

Vytvorenie domácej lávovej lampy je zábavné a zároveň vzdelávacie. Deti nielenže zažijú radostný zážitok z vytvárania niečoho jedinečného, ale zároveň sa naučia základné vedecké koncepty hravou a interaktívnou formou. Takýto projekt podporuje zvedavosť, kreativitu a lásku k objavovaniu, čo sú kľúčové aspekty vedeckého myslenia a učenia.

lávová lampa a jej postup výroby

zdroj: engineeringemily.com

Zdroj titulnej foto: https://www.engineeringemily.com/make-a-lava-lamp-steam-activity-for-kids/

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár