Detská mozgová obrna: Príčiny, príznaky, liečba
Detská mozgová obrna (DMO) je neurologické postihnutie, ktoré ovplyvňuje pohyb a koordináciu u detí. DMO je zákerné ochorenie, no aj napriek tomu môžu deti s DMO dosiahnuť vynikajúce výsledky a žiť plnohodnotný život vďaka primeranej podpore a liečbe.
V článku sa dozviete:
- Čo je detská mozgová obrna
- Formy DMO
- Príčiny
- Príznaky
- Diagnostika
- Liečba
- Súvislosť DMO s epilepsiou
Čo je detská mozgová obrna?
Detská mozgová obrna (DMO) je ochorenie, ktoré je dlhodobé a spôsobuje ťažkosti v oblasti zdravia, učenia, socializácie a začlenenia do spoločnosti. DMO predstavuje skupinu porúch, ktoré ovplyvňujú schopnosť pohybovať sa. Starostlivosť o dieťatko s DMO je komplexná, takáto starostlivosť vyžaduje spoluprácu viacerých odborníkov a rodiny.
Formy detskej mozgovej obrny
Spastická forma DMO
Ide o najčastejšiu formu DMO, ktorá postihuje až 70-80% pacientov.
Spastická forma DMO zapríčiňuje poškodenie motorickej časti. Pacient má trvalo zvýšené svalové napätie, ktoré obmedzuje alebo úplne znemožňuje pohyb v postihnutých oblastiach. Táto forma sa ďalej delí na 4 ďalšie formy, podľa toho koľko končatín je postihnutých.
- Diparetická forma postihuje celé telo – horné končatiny menej ako dolné končatiny.
- Hemiparetická forma sa prejavuje ochrnutím oboch pravých, alebo ľavých končatín.
- Triparetická forma postihuje obe nohy a jednu ruku, alebo opačne.
- Kvadruparetická forma je ťažším typom niektorej z uvedených foriem s postihnutím hlavy, trupu, oboch horných i dolných končatín.
Nespastická forma DMO
Táto forma postihuje 10-20% pacientov. Prejavuje sa sa patologicky rýchlym a neovládateľným striedaním napätia a uvoľnenia svalstva v postihnutých oblastiach.
Medzi príznaky tejto formy patrí:
- atetóza – prudké nepotlačiteľné vlnité pohyby,
- chorea – drobné mimovoľné neovládateľné trasľavé pohyby.
Prečítajte si: Úprimný rozhovor o živote mamy dievčatka s poruchou autistického spektra
Hypotonická forma DMO
Táto forma sa prejavuje znížením svalového napätia na trupe a končatinách. Pacienti majú väčší rozsah pohybu v kĺboch, chôdza je neistá o širšej báze. Táto forma sa vyskytuje prevažne v kojeneckom veku. Neskôr okolo tretieho roku dieťaťa prechádza hypotonická forma do niektorých zo spastických alebo najčastejšie do dyskinetických foriem. Vo výnimočných prípadoch môže táto forma zotrvať kedy ide o tzv. trvalom hypotonickom syndróme.
Ataktická forma DMO
Postihuje 5-10% pacientov. Táto forma poškodzuje mozoček, vnímanie rovnováhy a a citlivosti, čo spôsobuje problémy s motorickou koordináciou. Chôdza je nestabilná a chodidlá sú kladené ďaleko od seba – tzv. opilecká chôdza. Títo ľudia môžu trpieť tiež tzv. intenčným tremorom, teda trasením objavujúcim sa pri činnostiach riadených vôľou.
Zmiešaná forma
DMO môže byť aj kombinovaná, kedy sa zvyčajne spojí spastická a dyskenetická forma.
Príčiny
Detská mozgová obrna môže byť vrodená alebo získaná. Získaná DMO je spôsobená poškodením mozgu v prvých mesiacoch alebo rokoch života. Príčinou môže byť aj infekcia mozgu (zápal mozgových blán), či mechanické poranenie mozgu (pri pôrode, po páde, pri týraní a pod.) Vrodená DMO vzniká už pred narodením dieťaťa, nemusí byť v prvých mesiacoch života rozoznaná, ale vo väčšine prípadoch sa prejaví do 3 rokov života. Príčina vzniku vrodenej DMO je stále nejasná. Vrodeným DMO môže matka predísť zdravým životným štýlom a pestrou stravou. Je nevyhnutné, aby sa matka vyhýbala pitiu alkoholu, užívaniu drog, fajčeniu a rôznym toxickým vplyvom.
Detská mozgová obrna nemá len jednu príčinu. Existujú 3 základné skupiny faktorov, ktoré DMO spôsobujú:
Prenatálne faktory
- Infekčné ochorenia matky (toxoplazmóza).
- Krvácanie matky počas tehotenstva.
- Metabolické poruchy matky.
- Rh inkompatibilita.
- Negatívny vplyv škodlivých látok (alkohol, lieky, drogy…)
- Pôsobenie RTG.
- Duševné traumy, stres matky.
Perinatálne faktory
- Nedonosenosť či naopak „prenosenosť“ môžu viesť k poškodeniu mozgu.
- Dlhý pôrod, alebo naopak prevratný pôrod.
- Predčasný pôrod s nízkou hmotnosťou.
- Pôrod panvovým koncom.
- Inštrumentálny pôrod.
Postnatálne faktory
- Infekcie dieťaťa prekonané v priebehu prvého roka (čierny kašeľ, zápaly mozgu a mozgových blán, zápaly stredného ucha, hnisavé infekcie kože…)
- Novorodenecká žltačka.
- Poranenia lebky a mozgu.
Príznaky
Hlavným príznakom Detskej mozgovej obrny, ktorý sa objavuje u všetkých formách DMO je porucha hybnosti, pacient má rôznej miere obmedzenú schopnosť samostatného pohybu.
Medzi ďalšie príznaky DMO patria problémy s jemnou motorikou, ťažkosti s kontrolou vlastných pohybov, koncentráciou, pacient sa tak môže veľmi rýchlo unaviť. Objaviť sa však môže aj mentálne postihnutie, problémy s rečou a vnímaním.
Prvé príznaky DMO sa objavujú do veku 3 rokov. Deti s mozgovou obrnou zaostávajú v psychomotorickom vývoji, a veľmi pomaly dosahujú míľniky vo vývoji, akými sú napr. prevaľovanie, sedenie, plazenie, chodenie, či rozprávanie.
Prečítajte si: Orálna kandidóza u detí: Príznaky, prevencia a liečba
Diagnostika
Pri DMO je náročné stanoviť diagnózu hneď po narodení. Je to možné len pri veľmi ťažkých formách mozgového a telesného postihnutia, v ostatných prípadoch je nevyhnutné dynamicky sledovať vývoj dieťaťa.
Podozrenie na riziko rozvoja DMO možno vysloviť už v prvých týždňoch života dieťaťa – na základe podrobného rozboru psychomotorického vývoja, neurologickým vyšetrením, polohovými testami, ultrasonografiou mozgu a podobne. Preto sú takéto detičky kontrolované každé 2-3 týždne.
V dnešnej dobe je zaznamenaný stúpajúci trend výskytu DMO pri deťoch s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Prevencia
Prevencia voči DMO prakticky nie je možná. Dôležitá je včasná identifikácia a pravidelná rehabilitácia.
Liečba
Detská mozgová obrna je neprogresívne ochorenie, ktoré je však nemenné postihnutím vyvíjajúceho sa mozgu s poškodením viacerých oblastí. Fyziologický nález u rizikového pacienta v ranom období nemusí byť vždy trvalý. Rozhodujúci význam v liečbe má ucelená a pravidelná rehabilitácia. Dôležité sú včasné rehabilitácie, najmä do 1 roka, pretože dokážu zlepšiť kvalitu života detí s DMO aj ich rodiny.
Celkový vývin pohybových schopností dieťaťa je pomalší ako u zdravého dieťaťa. Jednotlivé motorické míľniky – sedenie, státie a chôdza, sa u dieťaťa objavujú neskôr.
Súvisí DMO s epilepsiou?
Asi v 35-55% sprevádza DMO epilepsia.