Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Komisár pre deti vníma zákaz mobil na školách pozitívne

Komisár pre deti Jozef Mikloško vníma pozitívne zámer Ministerstva školstva o regulácií používania mobilných telefónoch na školách. Zároveň považuje za správne túto reguláciu vložiť priamo do zákona. Mikloško tvrdí, že sa tak Slovensko zaradí medzi moderné európske štáty, ktoré už na základe dostupných dát podobný krok zaviedli. 

„Z pozície Úradu komisára pre deti už druhý rok upozorňujeme na potrebu týchto opatrení. Nekontrolované používanie mobilných telefónov na školách môže mať negatívny dopad na študijné výsledky, pozornosť, sociálne interakcie aj duševné zdravie detí. Minulý týždeň sme navštívili pána ministra spolu s popredným neurológom, profesorom Martinom Stránským, ktorý bol hosťom na našom okrúhlom stole odborníkov k regulácii mobilov na školách. Som veľmi rád, že minister vypočul aj argumenty špičkového odborníka, ktorý sa tejto téme z medicínskeho hľadiska venuje dlhodobo,“ uviedol Mikloško s tým, že v rámci stretnutia Druckerovi odovzdal i písomnú podporu od mládežníckeho parlamentu.

Jozef Mikloško komisár pre deti

Komisár pre deti Jozef Mikloško
Zdroj: SITA Autor: Branislav Bibel

Mikloško tvrdí, že sa tak zaistí, aby školské prostredie podporovalo zdravý vývoj a učenie detí. Zároveň je podľa neho rovnako dôležité zdôrazniť potrebu digitálnej výchovy, aby deti vedeli technológie používať zodpovedne.

Prečítajte si: Ministerstvo školstva aj naďalej rieši bezpečnosť na školách

Zákaz mobilov na školách je podľa ministra školstva Tomáša Druckera reakciou na dáta o negatívnom vplyve mobilov na výsledky vzdelávania, ale aj duševné zdravie detí. Drucker tvrdí, že pracovná skupina, ktorá bola zriadená k predmetnej problematike odporúčala, aby bola regulácia používania mobilov vo forme odporúčania školám, avšak rezort školstva sa rozhodol zapracovať tento zákaz do legislatívy, aby zaistil lepšiu vymáhateľnosť.

dieťa s mobilom

Zdroj Pexels

Úplný zákaz mobilov tak bude pre prvý až tretí ročník základných škôl. Od štvrtého ročníka by tento zákaz mal mať výnimku v prípade, ak si použitie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program. Rovnaká výnimka bude platiť aj od šiesteho ročníka základných škôl, kde sa k tomu pridá aj výnimka, o ktorej bude rozhodovať učiteľ, pre potreby vzdelávania. Rovnaké opatrenia budú platiť i pre analogické ročníky osemročných gymnázií. Drucker uviedol, že rezort pripravuje zmenu zákona i vyhlášku, ktorá reguláciu používania mobilov presnejšie upraví a zároveň zadefinuje aj výnimky pre deti so špeciálnymi potrebami.

Viac o zákaze mobilov na školách sa dočítate v našom článku:

Ministerstvo školstva SR úplne zakázalo používanie mobilných telefónov v niektorých ročníkoch ZŠ

 

Zdroj: SITA

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár