Začnite písať

TEHOTENSTVO

Ktoré z bežných liekov môžu užívať tehotné ženy?

lieky v tehotenstve

Môžu ženy užívať lieky počas tehotenstva? Čo ak ich trápi nádcha, bolesť hlavy, či chrípka? V článku sa pozrieme na to, ktoré lieky a v akom množstve môžu užívať aj tehotné ženy.

V článku sa dozviete:

  • Na, ktoré infekcie a vírusy je tehotná žena náchylná?
  • Na koho sa má tehotná žena v prípade choroby obrátiť?
  • Môže tehotná žena užívať lieky?
  • Bolesť hlavy v tehotenstve.
  • Lieky a prechladnutie/chrípka v tehotenstve.
  • Horúčka v tehotenstve.
  • Antibiotiká v tehotenstve.

Tehotná žena je náchylná na bežné ochorenia

V tehotenstve klesá obranyschopnosť organizmu, preto je tehotná žena oveľa náchylnejšia na bežné vírusy či infekcie. Tehotné ženy najčastejšie trápi nádcha, angína, kašeľ, zápal mechúra či bolesť zubov. Pre tehotnú ženu je veľmi nebezpečný intenzívny kašeľ, pretože sťahuje brušné svaly, čo môže zapríčiniť riziko predčasných kontrakcií až následne predčasný pôrod.

Prečítajte si: Reflexy novorodencov: Prehľad, charakteristika a ich dôležitosť

Tehotná žena sa má v prípade choroby obrátiť na gynekológa či všeobecného lekára?

V prípade bežného ochorenia, ako je napríklad chrípka či angína by tehotná žena mala navštíviť svojho všeobecného lekára. Gynekológ rieši tehotenstvo ženy, nie bežné vírusy či infekcie.

Môže tehotná žena užívať lieky?

V prípade, že má tehotná žena stanovenú nejakú diagnózu, ktorá sa spája s užívaním liekov ešte pred tehotenstvom, tak tieto lieky zvyčajne užíva aj počas tehotenstva. Ako napríklad v prípade cukrovky. V každom prípade je potrebné akúkoľvek diagnózu a s ňou spojené lieky na predpis prekonzultovať so svojim gynekológom. 

V prípade voľno predajných liekov platí pravidlo menej je viac. Voľno predajné lieky napríklad na tlmenie bolesti, by mala tehotná žena užívať len v nevyhnutnej situácií.

Bolesť hlavy v tehotenstve

Tehotné ženy zvykne často trápiť bolesť hlavy až migréna. Ak sa bolesť hlavy počas tehotenstva objavuje často, tak by to mala tehotná žena prekonzultovať so svojim gynekológom. Nakoľko častá migréna môže signalizovať závažný neurologický problém.

Bolesti hlavy v tehotenstve sa dá zabrániť pravidelným spánkom, relaxom a dostatočným pitným režimom.

Gynekológovia odporúčajú v prípade silnej bolesti hlavy siahnuť radšej po tabletke a nie sa bolesťou trápiť, najmä v prípade, že nemôže žena kvôli bolesti spať. Pretože nedostatok spánku môže ohroziť bábätko v brušku.

Tehotná žena môže užívať lieky na tlmenie bolesti, ktoré obsahujú paracetamol. V žiadnom prípade však nesmie presiahnuť odporúčanú dennú dávku. Pozor: ibuprofen sa v tehotenstve neodporúča. 

bolesť hlavy v tehotenstve

Zdroj: Freepik

Lieky a prechladnutie/chrípka v tehotenstve

V prípade, že tehotnú ženu trápi prechladnutie, chrípka alebo nádcha mala by sa liečiť tak ako aj v prípade, že by nebola tehotná. Čiže spánok, oddych, dostatok tekutín, ovocie a podobne.

V prípade, že tehotnú ženu trápi nádcha alebo bolesť hrdla môže siahnuť po voľno predajných sprejoch do nosa či pastilkách do hrdla, ktoré sú určené pre tehotné ženy. Konkrétne výrobky vhodné pre tehotné ženy môže odporučiť lekárnik alebo všeobecný lekár. 

Prečítajte si: Kraniostenóza: Zriedkavý stav, ktorý si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov a odborníkov

Horúčka v tehotenstve

Horúčka je v tehotenstve veľmi nebezpečná pre matku aj dieťa. V prípade len mierne zvýšenej horúčky môže žena užiť liek s obsahom paracetamolu. Ak je horúčka 38 stupňov Celzia a viac ide o ohrozujúci stav pre matku a dieťa. V takomto prípade by mala tehotná žena okamžite navštíviť všeobecného lekára. 

horúčka v tehotenstve

Zdroj: Freepik

Antibiotiká a tehotenstvo

V niektorých prípadoch je potrebné, aby tehotná žena užívala antibiotiká. Na trhu sú už určené antibiotiká aj pre tehotné ženy, ktoré nijako neohrozia vývoj dieťatka. Antibiotiká pre tehotné ženy však predpisuje len všeobecný lekár. 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár