Začnite písať

POMÁHAME SPOLOČNE

Pomôžme spoločne Ondrejkovi a Sárke s neurorehabilitáciami

rodina

Podporujeme aspoň jeden príbeh detičiek, ktoré potrebujú našu pomoc. 

Ondrejko a Sárka sa narodili predčasne, v 32. týždni tehotenstva. Od prvej chvíle na tomto svete museli bojovať o svoj život. Štart do života mali veľmi ťažký. No sú to veľkí bojovníci, preto to nevzdali zabojovali a bojujú aj naďalej. Sárka a Ondrejko majú detskú mozgovú obrnu (spastickú diplegickú a spastickú kvadruparetickú), epilepsiu, poškodenie zraku a iné pridružené diagnózy. Pravidelne navštevujú rehabilitačné cvičenia a podporné terapie, ktoré im pomáhajú zlepšovať ich zdravotný stav, aby sa krok po kroku posúvali k svojmu cieľu a to byť aspoň trošku sebestační.

Čo je detská mozgová obrna?

Detská mozgová obrna (DMO), známa tiež ako cerebrálna paréza (CP), je neurologické ochorenie, ktoré ovplyvňuje pohybový systém detského mozgu. Môže mať rôzne formy a prejavovať sa rôznymi spôsobmi, závisí to od toho, aká časť mozgu je postihnutá a aké sú závažnosti poškodenia. Spastická diplegia a spastická kvadruparetická CP sú dve z mnohých možných foriem CP.

Prečítajte si: Pomôžme spoločne Samkovi napredovať

Spastická diplegia

Spastická diplegia je typ CP, pri ktorom sú postihnuté predovšetkým dolné končatiny. Prejavuje sa spastickými (ťažkými a zatiahnutými) svalovými kontrakciami, ktoré spôsobujú ťažkosti s pohybom, chôdzou a s koordináciou. Pri tejto forme CP môžu byť horné končatiny zvyčajne menej postihnuté alebo vôbec nie.

Spastická kvadruparetická

Spastická kvadruparetická CP ovplyvňuje obe horné aj dolné končatiny. Je charakterizovaná spastickými svalovými kontrakciami v celom tele, čo môže viesť k ťažkostiam s pohybom, chôdzou, sedením a inými každodennými aktivitami. Môže mať výrazný vplyv na motorický vývoj dieťaťa a vyžaduje špeciálnu starostlivosť a terapiu.

Liečba CP zahŕňa fyzioterapiu, logopedickú terapiu, ergoterapiu a ďalšie formy rehabilitácie, ktoré majú za cieľ maximalizovať funkčnosť a kvalitu života pacienta. V niektorých prípadoch sa môže tiež použiť chirurgický zákrok na zmiernenie symptómov. Každý prípad CP je jedinečný, a preto je dôležité individuálne pristupovať k liečbe a podpore dieťaťa s touto diagnózou.

Viac o epilepsii sa dočítate v našom článku:

Epilepsia u detí: Porozumenie, liečba a život s ochorením

Ondrejko a Sárka sú dnes už veľkí školáci. Od septembra navštevujú druhý ročník základných škôl. Ondrejko a Sárka by veľmi chceli chodiť do rovnakej školy, no to nie je možné. Nakoľko Ondrejka nepočúvajú ručičky a nožičky, preto musí chodiť do špeciálnej školy, kde má svoju asistentku, ktorá mu pomáha pri učení. Ondrejko a Sárka tak chodia do rôznych škôl, ktoré sú navyše aj v iných mestách.

„Aj napriek svojmu hendikepu sú Sárka a Ondrejko veľmi usilovné, šikovné a usmievavé deti plné elánu s chuťou do života. Majú svoje sny a plány, ktoré sa im snažíme s pomocou napĺňať. Nie je to vždy ideálne a bez komplikácií, ale tam kde je vôľa je aj cesta.“ – Sárkina a Ondrejkova maminka

Pomôcť Ondrejkovi a Sárke s neurorehabilitáciami môžete tu.

deti s detskou mozgovou obrnou

Ondrejko a Sárka

 

Zdroj: ľudia ľuďom

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár