Začnite písať

zaujímavosti

Pôrodnosť na Slovensku výrazne klesá

novorodenec
Pôrodnosť na Slovensku za posledné tri roky výrazne klesá. 

V článku sa dozviete:

  • ako to vyzerá s pôrodnosťou na Slovensku
  • prečo sa rodí málo detí
  • čo by mohlo pomôcť zvýšiť pôrodnosť

Pôrodnosť na Slovensku je aktuálne kriticky nízka

pôrodnosť a úmrtnosť v SR graf

Zdroj: Štatistický úrad SR

 

Slovenská republika mala ku koncu roka 2023 celkovo 5 424 687 obyvateľov. Počet obyvateľov sa medziročne znížil o vyše 4-tisíc osôb.

V poslednom roku zomrelo na Slovensku viac ako 54,1 tisíc ľudí a narodilo sa viac ako 48,6 tisíc detí. To znamená, že počet zomretých prevyšuje počet narodených už štvrtý rok za sebou, čo vyústilo do prirodzeného úbytku obyvateľstva.

Kým v rokoch 2020 až 2022 prispievala k vysokému počtu úmrtí pandémia, v rokoch 2022 a 2023 klesal počet narodení. Po skončení pandémie sa úmrtnosť vrátila na dlhodobý priemer, avšak pôrodnosť začala dosahovať mimoriadne nízke hodnoty.

„Hrubá miera pôrodnosti sa na Slovensku v roku 2023 dostala na bezprecedentne najnižšiu hodnotu a to nielen v novodobej histórii samostatnej Slovenskej republiky, ale za posledných 100 rokov,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

V porovnaní s historickými maximami, kedy sa na Slovensku narodilo viac ako 100-tisíc detí ročne, sa teraz rodí iba polovica.

Prečítajte si: SaS chce zmeniť členov rady školy v reedukačných centrách

Prečo sa rodí menej detí?

Hlavné dôvody pre pokles narodení zahŕňajú demografické zmeny, ako sú:

  • odkladanie rodičovstva mladými ľuďmi,
  • ekonomické faktory,
  • zmeny v spoločenských názoroch na rodinu a rodičovstvo.
Pri popôrodnej traume si musíte nájsť čas pre seba so svojim bábätkom

canva/ Getty Images

Čo by mohlo pomôcť zvýšiť pôrodnosť?

Pomôcť zvýšiť pôrodnosť na Slovensku by podľa odborníkov mohla prorodinná politika, ako daňové úľavy pre rodičov, flexibilné pracovné podmienky a programy na podporu rodičovstva. 

Medziročný pokles počtu živonarodených detí na Slovensku je sledovaný posledných šesť rokov, išlo však len o mierne hodnoty, ktoré nenaznačovali zásadnejšiu zmenu trendu vývoja. Výrazný prepad počtu narodených v posledných dvoch rokoch, vedie nielen k historickým minimám pôrodnosti, ale aj k celkovému úbytku obyvateľstva.

Hrubá miera pôrodnosti, ktorá porovnáva počet narodených detí na 100-tisíc obyvateľov, poklesla na historicky najnižšiu úroveň 896 detí na 100-tisíc obyvateľov.

 

Zdroj: slovak.statistics.sk

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár