Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Prezident Slovenskej komory učiteľov kritizuje regionálne príplatky pre pedagógov

deti v škole s učiteľkou

Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman tvrdí, že regionálne príplatky pre pedagógov sú nedokončená vec. 

„Keď sa na to pozrieme, tak sa zvyšujú platy len učiteľom základných a stredných škôl, a to len pedagogickým zamestnancom. Vynechaní sú nepedagogickí zamestnanci a učiteľky na materských školách,“ poukázal Vladimír Crmoman.

Podľa Crmomana kritické regióny ako Žilina, Košice a Bratislava trápi nedostatok pedagogických zamestnancov, ale aj nedostatok nepedagogických zamestnancov, ktorých sa príplatky netýkajú. Crmoman tiež tvrdí, že to či 60 miliónov, ktoré boli vyčlenené na regionálne príplatky, postačia aj pre nepedagogických zamestnancov musel vedieť minister školstva už pri schvaľovaní rozpočtu.

deti v škole

Zdroj Pexels, Autor Pavel Danilyuk

Crmoman tiež uviedol, že Slovenská komora učiteľov už dlhodobo presadzuje zvyšovanie základných tabuľkových platov v školstve, s cieľom zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania. Dodal, že pre zvýšenie atraktivity práce v školstve je potrebné i nastavenie platového automatu, aby zamestnanci v školstve zotrvali.

Zdôraznil tiež, že je dôležité i to, ako tento rok dopadne kolektívne vyjednávanie, a teda či sa budú zvyšovať tabuľkové platy. Príplatky sú podľa neho vždy „len krok B“, pokiaľ nie je vyriešený základný plat a platový automat.

Prečítajte si: So zákazom mobilov na prvom stupni ZŠ súhlasí aj študentská rada SŠ

„Nebuďme veľmi naivní, že príplatky to automaticky tak zmenia, že sa nám sem budú hrnúť učitelia. Keď vidia, že tá kariéra nie je z dlhodobého hľadiska taká istá, nie je isté, dokedy budú tieto príplatky,“ tvrdí Crmoman. Ďalej zdôraznil, že za najistejší považuje základný plat a nastavenie kariérneho systému.

deti v škole s učiteľom

Zdroj Freepik

„Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch,“ upozornil minister Drucker. Cieľom je zabezpečiť, aby príspevky nielen pokračovali, ale aby ich výška bola minimálne rovnaká, ako v tomto roku. Ministerstvo uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

 

Zdroj: SITA

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár