Začnite písať

ZDRAVIE

Reflexy novorodencov: Prehľad, charakteristika a ich dôležitosť

Každý novorodenec sa narodí s automatickými reflexnými reakciami. Tieto reakcie riadi časť mozgu, ktorú máme spoločnú s nižšími živočíšnymi druhmi. Reflexy novorodencov sú prítomné už po pôrode a postupne slabnú, nahrádzajú sa inými mechanizmami, ktoré riadi vyspelejšia časť mozgu.

Úchopový reflex

Ak rodič vtlačí ukazovák do dlane svojho novorodenca, tak ho ručička novorodenca pevne zovrie. Toto sa nazýva úchopový reflex. Úchopový reflex je automatický, prirodzený a veľmi silný. Tento reflex sa vytratí do konca šiesteho mesiaca dieťatka. U niektorých novorodencoch sa môže vytratiť aj po pár týždňoch. Následne je tento úchop už úmyselným zovretím a nielen automatickým reflexom.

úchopový reflex

Úchopový reflex
Zdroj: Pexels, Autor: Lisa Fotios

Morov reflex

Ak novorodenec cíti, že padá, tak rozhodí ruky i ruky, roztvorí dlane, naširoko roztiahne prsty a urobí pohyb akoby chcel niekoho objať. Toto sa nazýva Morov reflex. Tento reflex môže matku upozorniť, že sa jej bábätko necíti bezpečne. Okrem toho má tento reflex význam aj z lekárskeho hľadiska. Doktor vďaka Morovmu reflexu dokáže zistiť, či sa končatiny na obidvoch stranách tela bábätka vyvíjajú rovnako. Morov reflex zmizne úplne do troch mesiacov. Zvyčajne sa vytráca okolo 6. týždňoch veku bábätka.

Sací reflex

Sací reflex má každé bábätko už v maternici. Tento reflex umožňuje bábätku pevne zachytiť bradavku a piť materské mlieko. Do štyroch mesiacoch sa z reflexu stane výkon riadený vôľou.

sací reflex, dojčenie

Sací reflex
Zdroj: Pexels, Autor: Helena Jankovičová Kováčová

Plantárny reflex

Ak rodičpošteklí chodidlo novorodenca od päty k prstom, dieťa zareaguje roztiahnutím prstov a stiahnutím nohy. Toto sa nazýva Plantárny reflex, ktorý mizne od 6.-18. mesiaca veku dieťaťa. 

Prečítajte si: Afty v ústach bábätiek: Príčina, príznaky, liečba

Hľadací reflex

Tento reflex predchádza dojčeniu. Novorodenec obracia hlavu ku každému mäkkému predmetu, ktorý sa mu jemne dotkne líčka. Preto ak chce matka pripraviť dieťatko na dojčenie, stačí, keď sa mu jemne dotkne líčka. 

Tónický šijový reflex

Ak dieťa leží na chrbte, obráti hlavičku na jeden bok, na tej istej strane vystrie aj ruku a nohu, kým na druhej strane ruku aj nohu zohne. Tento reflex je prítomný pri narodení, alebo sa objaví o dva mesiace. Pretrvá štyri mesiace.

Úľakový reflex

Úľakový reflex je jediný reflex, ktorý nemizne, ale zostáva po celý život. Reflex sa prejavuje, keď v blízkosti dieťaťa zaznie silný a nečakaný hluk. Telo bábätka zmeravie, schúli sa a vystrelí rúčky dohora, akoby sa chcelo brániť pred nejakým útokom. Ide o obrannú reakciu a nemizne po niekoľkých mesiacoch ako iné reflexy – zostáva prítomná po celý život, dokonca po dosiahnutí dospelosti sa zosilňuje.

Prečítajte si: Apgar test: Jednoduchý spôsob ako určiť zdravotný stav novorodenca

Chôdzový automatizmus

Keď dieťa držíme v stoji a podopierame ho pod pazuchami, robí pohyby, akoby chcelo chodiť. Tento reflex zmizne po štyroch mesiacoch.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár