Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Slovenskí študenti môžu získať štipendium na štúdium alebo výskum kdekoľvek na svete

maturity

Slovenskí študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu uchádzať o štipendium Národného štipendijného programu na študijný, výskumný alebo umelecký pobyt kdekoľvek na svete. Študenti tak majú možnosť absolvovať počas akademického roka 2024/2025 časť vysokoškolského štúdia, doktorandské štúdium alebo realizovať výskumný pobyt v ktorejkoľvek krajine sveta.

Slovenskí študenti sa vďaka tomuto programu môžu uchádzať o štipendijný pobyt na jeden až dva semestre alebo na trojmesačný až šesťmesačný pobyt úzko súvisiaci s prípravou diplomovej práce.

Doktorandi sa môžu uchádzať o štipendiá na jeden- až desaťmesačné výskumné pobyty.

Postdoktorandi o štipendiá na dva- až šesťmesačné výskumné pobyty.

vysokoškolskí študent

Zdroj Freepik

Aká je výška štipendia?

Výška mesačného štipendia je stanovená podľa krajiny a kategórie štipendistu.

V Českej republike  dostane študent 600 eur, v Rakúsku 900 eur, vo Francúzsku či Dánsku 1000 eur, vo Švajčiarsku 2000 eur a v USA 1900 eur.

Štipendisti môžu získať aj cestovný grant, ktorého výška je podľa vzdialenosti vzdušnou čiarou medzi miestom pobytu na Slovensku a miestom plánovaného pobytu v zahraničí od 50 eur (vzdialenosť od 201 do 300 kilometrov) do 1500 eur (nad 7000 kilometrov).

Prečítajte si: Po novom budú mať isté prijatie do škôlky nielen predškoláci, ale aj všetky trojročné a štvorročné deti

Do kedy je potrebné podať prihlášku na štipendijný program?

Žiadosť je potrebné podať online do 30. apríla do 16.00 h. Uchádzač ju môže v systéme priebežne dopĺňať, kým nepotvrdí jej odoslanie.

študent na vysokej škole

Zdroj Freepik

Kto financuje štipendiá?

Štipendiá Národného štipendijného programu sú financované zo štátneho rozpočtu. Pobyt v rámci programu nie je možné kombinovať s iným štipendijným programom, teda nie je možné súbežne poberať štipendiá na ten istý pobyt z iných programov financovaných z verejných zdrojov (napríklad Erasmus+, CEEPUS, Akcia Rakúsko-Slovensko).

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár