Začnite písať

Tehotenský zápisník

16. týždeň tehotenstva: Začínate pociťovať pohyby

16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva je časom značných zmien pre matku aj dieťa. V tejto fáze začínajú mnohé ženy pociťovať úľavu od prvotných príznakov tehotenstva, ako sú nevoľnosť a únava a môžu sa cítiť energickejšie.

Rast a vývoj bábätka v 16. týždni

V 16. týždni tehotenstva je plod približne veľkosti avokáda, teda okolo 11,5 cm dlhé od hlavy po päty a váži približne 100 gramov. V tomto období sa rýchlo rozvíjajú svaly a kosti, čo umožňuje bábätku viac sa hýbať. Hoci sú tieto pohyby ešte stále jemné, mnohé tehotné ženy začínajú v tomto týždni pociťovať prvé pohyby dieťaťa, ktoré často opisujú ako „bublinky“ alebo „šteklenie“.

Zrak plodu sa ďalej vyvíja, aj keď oči zostávajú zatvorené, začína už reagovať na svetlo. Ďalšími významnými míľnikmi vývoja sú začiatky sluchu – vnútorné ucho dosiahne plnú funkcionalitu, čo umožní dieťaťu počuť zvuky, hoci tie sú veľmi tlmené.

16._týždeň_tehotenstva

Zdroj: https://indusladies.com/pregnancy/16-weeks-pregnant/

Zmeny u matky

Tehotné ženy môžu v 16. týždni začať pozorovať viac viditeľné tehotenské bruško. V tomto období sa tiež môže zvýšiť chuť do jedla a niektoré ženy hlásia zmeny v rámci svojich chutí. Je dôležité pokračovať v zdravom stravovaní, pretože správna výživa je kľúčová pre zdravie matky aj dieťaťa.

V tomto štádiu sa tiež objavujú ďalšie bežné príznaky, ako je zvýšená produkcia krvi, čo môže spôsobiť ľahké závraty, ako aj pretrvávajúce zmeny na koži, vlasoch a nechtoch, ktoré sú dôsledkom hormonálnych zmien.

Telo_matky_v_16._týždni_tehotenstva[1]

canva/ Science Photo Library

Lekárska starostlivosť a testy

Počas 16. týždňa je dôležité, aby tehotné ženy pokračovali v pravidelných návštevách u lekára. Tieto návštevy často zahŕňajú kontrolu váhy, krvného tlaku a môže sa tiež robiť ultrazvuk, aby sa zistil vývoj plodu. Lekár môže tiež odporučiť špeciálne testy, ako je napríklad test alfa-fetoproteínu (AFP), ktorý môže pomôcť identifikovať riziko neurálnej trubice alebo iných vývojových problémov.

Prečítajte si: 15. týždeň tehotenstva: Bábätko už dokáže vnímať svetlo

Tipy pre toto obdobie

Udržiavanie aktivity: Ľahké cvičenie, ako je chôdza alebo plávanie, môže pomôcť zlepšiť cirkuláciu a celkovú pohodu.

Zdravá strava: Zameranie sa na vyváženú stravu bohatú na železo, vápnik a vitamíny je dôležité.

Hydratácia: Pitie dostatočného množstva vody je nevyhnutné, najmä ak sú prítomné príznaky ako závraty.

Komunikácia s lekárom: Pri akejkoľvek nezvyčajnej bolesti alebo nepríjemnom príznaku je dôležité ihneď kontaktovať lekára.

Každé tehotenstvo je jedinečné, a preto je dôležité počúvať pokyny lekára a dbať na individuálne potreby počas tohto krásneho obdobia.

Ultrazvuk_v_16._týždn_tehotenstva[1]

canva/ Getty Images Signature

Zdroj titulnej foto: canva/ sciencephoto

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár