Začnite písať

Tehotenský zápisník

18. týždeň tehotenstva: Na ultrazvuku je už možné odhaliť pohlavie

18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva prináša zväčšujúce sa bruško a stále aktívnejšie dieťatko. V tomto týždni už môžete cítiť prvé pohyby a ultrazvuk dokáže odhaliť pohlavie vášho drobčeka.

Vývoj bábätka v 18. týždni tehotenstva

V 18. týždni tehotenstva je vaše bábätko veľké približne ako papája, meria okolo 14-15 cm a váži zhruba 190-220 gramov. Tu je niekoľko dôležitých vývojových míľnikov, ktoré sa odohrávajú tento týždeň:

Pohyby bábätka: Vaše bábätko sa začína viac hýbať. Môžete cítiť jemné kopance alebo šklbnutia v brušku, čo je vzrušujúce znamenie, že sa tam niečo deje.

Vývoj pohlavných orgánov: Pohlavné orgány sú teraz dobre vyvinuté a počas ultrazvuku je už možné zistiť či čakáte chlapčeka alebo dievčatko.

Vývoj kostí: Kosti bábätka sa stávajú tvrdšími a silnejšími v procese nazývanom osifikácia. Vaše bábätko bude mať čoskoro pevné kosti.

Zmyslové orgány: Bábätko začína vyvíjať zmyslové orgány. Nervové spojenia v mozgu sú čoraz zložitejšie, čo znamená, že bábätko môže začať vnímať zvuky a svetlo.

18._týždeň_tehotenstva_a_vývoj_bábätka[1]

canva/ sciencephoto

Zmeny vo vašom tele

Tehotenstvo prináša mnoho zmien aj pre vaše telo. Tu sú niektoré, ktoré môžete očakávať v 18. týždni:

  • Priberanie na váhe: V tomto štádiu tehotenstva by ste mali pribrať približne 4,5-6 kg. Váš lekár vám môže pomôcť sledovať vašu hmotnosť a zabezpečiť, aby bol prírastok váhy zdravý.
  • Rastúce bruško: Vaše bruško sa stále zväčšuje, čo môže spôsobiť napätie na koži a svrbenie. Používanie hydratačných krémov môže pomôcť zmierniť tieto príznaky.
  • Bolesti chrbta: Ako sa vaše dieťatko zväčšuje, môže to spôsobiť bolesti chrbta. Je dôležité udržiavať správne držanie tela a cvičiť, aby ste zmiernili tieto bolesti.
  • Zvýšená chuť do jedla: Môžete pocítiť zvýšenú chuť do jedla. Dôležité je jesť vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály.
18._týždeň_tehotenstva__a_telo_ženy[1]

canva/ Getty Images

Starostlivosť o seba

Starostlivosť o svoje telo a zdravie je teraz dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Tu sú niektoré tipy:

  • Pravidelné cvičenie: Ľahké cvičenie, ako je chôdza, plávanie alebo joga pre tehotné, môže pomôcť udržať vaše telo silné a pružné.
  • Vyvážená strava: Zabezpečte, aby vaša strava obsahovala dostatok bielkovín, zdravých tukov, vlákniny, vitamínov a minerálov. Vyhnite sa surovému mäsu, nepasterizovaným mliečnym výrobkom a potravinám s vysokým obsahom soli.
  • Hydratácia: Pite dostatok vody, aby ste predišli dehydratácii a podporili zdravie obličiek.
  • Prenatálne vitamíny: Uistite sa, že užívate prenatálne vitamíny, ktoré obsahujú kyselinu listovú, železo a ďalšie dôležité živiny.

Prečítajte si: 17. týždeň tehotenstva: Tvárička bábätka je takmer plne vyvinutá

Časté otázky a obavy

Kedy začnem cítiť pohyby dieťaťa?

Väčšina žien začne cítiť pohyby dieťaťa medzi 16. a 20. týždňom tehotenstva. Ak je to vaše prvé dieťa, môže to byť kľudne neskôr.

Je normálne mať bolesti chrbta?

Áno, bolesti chrbta sú bežné v tehotenstve kvôli rastúcemu brušku a zmenám v ťažisku tela. Pravidelné cvičenie a správne držanie tela môžu pomôcť zmierniť tieto bolesti.

Môžem cestovať počas tehotenstva?

Cestovanie je vo väčšine prípadov bezpečné, ale je dôležité konzultovať to so svojím lekárom. Vyhnite sa dlhým cestám počas tretieho trimestra a dodržujte základné opatrenia na zníženie rizika trombózy.

Bolesti krížov v tehotenstva nie je nič nezvyčajné

canva/rostislavsedlacek

Ultrazvuk a vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú v 18. týždni tehotenstva

V 18. týždni tehotenstva môže byť naplánovaný morfologický ultrazvuk, ktorý poskytne detailný pohľad na vývoj dieťaťa. Toto vyšetrenie môže identifikovať akékoľvek anomálie a potvrdiť správny rast dieťaťa.

18. týždeň tehotenstva je obdobím vzrušujúcich zmien a nových zážitkov. S rastúcim bruškom a prvými pohybmi dieťaťa začínate cítiť silnejšie spojenie s vaším dieťaťom. Nezabúdajte na pravidelné prehliadky u lekára, starostlivosť o svoje telo a vyváženú stravu.

18._týždeň_tehotenstva_už_môže_odhaliť_pohlavie_bábätka[1]

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár