Začnite písať

Tehotenský zápisník

19. týždeň tehotenstva: Dieťatko si trénuje sací reflex

19. týždeň tehotenstva

V 19. týždni tehotenstva vaše bábätko rastie a vyvíja sa rýchlym tempom. Dosahuje veľkosť banánu a váži približne 200 gramov. Tento týždeň je kritický pre vývoj zmyslových orgánov a reflexov dieťaťa, ktoré sa pripravujú na život mimo maternice. Pozrite sa, čo všetko sa deje s vaším dieťatkom a vaším telom v tomto týždni.

Vývoj dieťaťa v 19. týždni tehotenstva

V 19. týždni tehotenstva je dieťatko približne 15 centimetrov dlhé, čo je zhruba veľkosť banánu a váži okolo 200 gramov. V tejto fáze sa dieťa v maternici stále môže voľne pohybovať a často mení polohy – raz je hlavičkou hore, raz dole. Hýbe rúčkami, kope nôžkami a zdvíha hlavičku. Tieto pohyby majú veľký význam, pretože si takto trénuje svaly.

Vývoj zmyslových orgánov

Zmyslové orgány dieťaťa sú už natoľko vyvinuté, že reaguje na ticho a hluk. Toto je prvá fáza jeho adaptácie na život mimo maternice a na osobný rytmus matky. Dieťa vníma hlasy a učí sa ich rozpoznávať. Matka, ktorá sa pravidelne prihovára svojmu dieťatku, ho dokáže po narodení rýchlejšie a ľahšie upokojiť, pretože dieťa pozná jej hlas a vôňu, čím sa cíti bezpečne.

19.týždeň tehotenstva

canva/ sciencephoto

Vývoj mozgu a reflexy

Vývoj mozgu dieťaťa napreduje v 19. týždni veľkými krokmi. Najmä časti mozgu zodpovedné za zmyslové vnímanie, ako chuť, vôňa, sluch, zrak a dotyk, sa intenzívne rozvíjajú. Dieťa si trénuje sací reflex a často si cmúľa palec, čo mu po narodení pomôže s prijímaním potravy a upokojením.

Dôležitý je aj úchopový reflex. Dieťa pohybuje prštekmi a zviera ich v päsť, dotýka sa nošteka, chytí si pupočnú šnúru a potiahne ju. Koža dieťaťa už miestami hrubne a nie je taká priesvitná, ale podkožného tuku má stále málo.

Vývoj pohlavných orgánov

Ak čakáte chlapčeka, miešok je už v 19. týždni tehotenstva zreteľne viditeľný, ale semenníky ostávajú skryté v brušnej dutine a zostúpia do mieška až krátko pred narodením. Dieťa mužského pohlavia od 16. týždňa tehotenstva produkuje testosterón, ktorý je dôležitý pre vývoj semenníkov.

Ak čakáte dievčatko, vo vaječníkoch dieťaťa sa už stihlo vytvoriť niekoľko miliónov vajíčok. Tieto vajíčka budú dozrievať postupne od prvej ovulácie a menštruácie až po celý dospelý život.

V_19._týždni_sú_už_pohlavné_orgány_plne_vyvinuté_a_je_šanca_zistiť,_čo_čakáte[1]

canva/ Getty Images Signature

Zmeny a príznaky u matky v 19. týždni tehotenstva

Hmotnosť dieťaťa rastie, ale stále predstavuje len malý podiel na rastúcom tehotenskom brušku. Za priberanie sú zodpovedné najmä zväčšujúca sa maternica, placenta, tukové zásoby a plodová voda. Tehotenské hormóny zabezpečujú, aby kĺby boli mäkšie a šľachy pružnejšie, čo umožňuje telu zvládnuť prírastok hmotnosti.

Príznaky a rady pre mamičky

Vlčí hlad: Tehotenské hormóny často spôsobujú návaly hladu. Je dôležité jesť plnohodnotné, na živiny bohaté potraviny a v malých množstvách.

Častejšie močenie: Časté močenie je spôsobené hormonálnymi zmenami a rastúcou maternicou, ktorá tlačí na močový mechúr. Odporúča sa neobmedzovať príjem tekutín, aby sa predišlo dehydratácii a závratom.

Ťažké, boľavé a opuchnuté nohy: Tento problém spôsobuje nedostatočný spätný tok krvi v žilách a lymfatickom systéme. Riešením je časté vykladanie nôh do vyššej polohy, žilová gymnastika, chladné kúpele nôh a večerná masáž chodidiel.

Metabolizmus: Počas tehotenstva pracuje metabolizmus na plné obrátky, čo zahŕňa výmenu plodovej vody a náročnú prácu pečene. Na podporu metabolizmu je dôležité piť dostatok tekutín, najlepšie čistú vodu a nesladené bylinkové čaje.

Prečítajte si: 18. týždeň tehotenstva: Na ultrazvuku je už možné odhaliť pohlavie

Zhrnutie tipov pre tehotné ženy

  • Vykladajte si nohy, kedykoľvek a kdekoľvek môžete.
  • Pite dostatok tekutín na podporu metabolizmu.
  • Doprajte si pravidelnú masáž chodidiel a nôh.
  • Použite brušný pás na posilnenie svalov.

V 19. týždni tehotenstva prechádza vaše dieťa významným vývojom, ktorý zahŕňa rast, vývoj zmyslových orgánov a reflexov. Vaše telo sa prispôsobuje rastúcej hmotnosti dieťaťa a hormonálnym zmenám. Pravidelné masáže, dostatok tekutín a vykladanie nôh vám môžu pomôcť zvládnuť príznaky tehotenstva a podporiť váš metabolizmus. Starajte sa o seba a vychutnávajte si tento jedinečný čas, keď sa pripravujete na príchod vášho dieťatka.

Tipy_pre_budúce_mamičky_v_19._týždni_tehotenstva[1]

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár