Začnite písať

RODIČOVSTVO

6 vecí, ktoré by ste mali hovoriť svojim deťom už od narodenia

Deti a vecí, ktoré by ste im mali hovoriť už od útleho veku

Čas veľmi rýchlo beží a z bábätka vám z ničoho nič pred očami vyrastie dieťa, ktoré je samostatné. Odteraz už začínate formovať novú ľudskú bytosť a všetko, čo urobíte alebo poviete, sa v dieťati ukladá.

Kým je bábätko malé, až tak neriešime čas, ktorý s nimi trávime. Hlavne, aby bolo najedené, prebalené a ľúbené, vtedy je spokojné. Z bábätká nám, ale akoby šibnutím čarovného prútika vyrastie dieťa, ktoré všetko vníma, začína hovoriť a o všetko sa zaujíma.

Tento čas je veľmi dôležitý a ak ho podceníme, môžeme prísť o dôležité okamihy, ktoré už neskôr nedokážeme nijakým spôsobom vrátiť späť. Samozrejme, nie vždy je to jednoduché. Povinností je veľa a starostlivosť o batoľa už nie je taká ľahká ako o bábätko. Tieto deti si vyžadujú oveľa viac pozornosti a chcú, aby sme im boli my mamy k dispozícii 24 hodín denne, čo samozrejme nie vždy ide.

rozrávajte_sa_so_svojimi_deťmi_o_hodnotách,_ktoré_sú_pre_ne_podstatné[1]

canva/ Getty Images Signature

Existuje mnoho vecí a postojov, ktoré by ste mali odovzdať svojim deťom už od chvíle, keď začínajú krôčik za krôčikom objavovať svet ako batoľatá…. jednoducho už odmala a tými vecami by mali byť:

1. Že sú dosť dobré

Dnešné deti sú pod veľkým tlakom. Rýchla doba od nich vyžaduje, aby vedeli viac, vyrástli rýchlejšie, boli múdrejšie, šikovnejšie…Nie je to tak, nenúťte vaše deti vyrásť rýchlejšie, ako je normálne.

Detstvo veľmi rýchlo utečie a povinností budú mať ešte za celý život veľa. Nemusia chodiť na rôzne krúžky, nemusia mať vyplnenú každú minútu ich života. Trávte s nimi čas, ukazujte im život okolo, dajte im toľko lásky, koľko viete…Ukážte, že ich milujete za to, že sú, nie za to, čo dokážu.

2. Zdravý životný štýl je základ

Ak chcete, aby vaše deti chceli jesť špenát, musíte začať od seba. My rodičia ideme príkladom a deti po nás rady všetko opakujú. Mali by sme to byť najmä my mamy, ktoré deťom ukážu, ako vyzerá zdravý životný štýl, čo je správne a, čo je nesprávne.

tieto_hodnoty_a_postoje_by_mali_poznať_vaše_deti[1]

canva/stagestock

3. Láska je veľmi dôležitá

Naše deti potrebujú cítiť, že sú milované. Nie vždy je to jednoduché, najmä keď majú jeden z tých horších dní. No aj napriek tomu, by ste im mali stále preukazovať, že ich ľúbite. Aj napriek tomu, že práve prechádzajú obdobím vzdoru a vy máte pocit, že už to horšie ani nemôže byť.

4. Knihy nás robia múdrejšími

Neexistuje krajšie strávený čas, ako pri spoločnom čítaní. Deti milujú knihy a milujú aj to, ak sa im mama venuje. Vytvorte si z čítania rituál napríklad pred spaním.

Aj štúdie ukazujú, že deti, ktoré už od útleho veku poznajú knihy, vedia skôr komunikovať, v škole sú šikovnejšie a majú lepší vzťah so svojimi rodičmi.

5. Že nie! je niekedy lepšie ako áno!

Povedať batoľaťu áno, je tá najjednoduchšia vec na svete. Ale povedať nie, si vyžaduje istú dávku odvahy.

Deti v tomto období začínajú objavovať svet a chcú všetko vyskúšať. Ak zakážete niečo, o čo práve prejavili záujem, spustíte obrovskú vlnu kriku a plaču. To ale patrí k výchove. Deti potrebujú pevne stanovené hranice a my rodičia musíme trvať na ich dodržiavaní.

Prečítajte si: Odmeňovať deti za upratovanie? Áno, nie alebo akosi inak?

6. Všetci robíme občas chyby

Je prirodzené, že mama chce ochrániť dieťa. Aby sa mu nič nestalo, aby mu nič na svete neublížilo. Avšak, deti sa učia na vlastných chybách a potrebujú zažiť aj sklamania z vlastného neúspechu.

Na záver je dôležité zdôrazniť, že hodnoty a postoje, ktoré vštepujeme svojim deťom od útleho veku, formujú základ ich budúcnosti. Byť oporou, zdrojom lásky a vedením im poskytne istotu a podporu potrebnú na zvládnutie výziev v dospelosti. Dovoľme deťom rásť v bezpečnom prostredí, kde sa cítia milované, prijaté a oceňované pre to, kým sú. Trávme s nimi kvalitný čas, povzbudzujme ich, aby sa učili na svojich chybách a ukazujme im svet plný príležitostí.

Týchto_6_vecí_by_ste_im_mali_odovzdať[1]

canva/ Getty Images Signature

Zdroj titulnej foto: canva/studioroman
Tagy

Zanechaj nám svoj komentár