Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Podľa prieskumu viac ako 80 % maturantov nevie čo bude robiť po škole

skúšky

Podľa prieskumu viac ako 80 % absolventov stredných škôl nevie čo bude robiť po maturite. Navyše veľké množstvo absolventov sa ani neuplatní v odbore, ktorý vyštudovali. 

Prieskum prebiehal na vzorke 2 800 študentov a realizovala ho spoločnosť Schreiber Group.

„Je to pre nás alarmujúce číslo. Ako tiež prieskum ukázal, mnohí mladí ľudia tápu vo svojom odbornom alebo profesijnom smerovaní. Až 60 % absolventov stredných škôl priznáva, že výber strednej školy bol pre nich nevhodný, aj keď ju už doštudovali,“ povedal výkonný riaditeľ Schreiber Group Martin Miklánek.

Mladí ľudia majú v súčasnosti nízky záujem o profesiu, ktorú vyštudovali. Podľa Miklánka môže mať na to vplyv prostredie, kamaráti, rodičia alebo vlastný príjem, ktorý často nemusí byť taký, ako si absolventi stredných škôl predstavovali. Prieskum ukázal, že mladí ľudia sa nikam neponáhľajú a rozhodnutie o prvom zamestnaní či ďalšom štúdiu si nechávajú na neskôr. Pre viac ako 80 % absolventov nie sú peniaze prvotnou motiváciu pri rozhodovaní sa, či sa hneď po strednej škole zamestnajú. 

maturitná skúška

Zdroj Freepik

Miklánek upozornil, že na uplatnenie absolventov často vplýva aj súčasná úroveň školstva, keď niektorým študijným odborom chýba dostatočná odborná prax. „Študenti čoraz menej využívajú brigády počas štúdia, prípadne nebrigádujú v odboroch, ktoré študujú, kde by si chýbajúcu prax a skúsenosti mohli doplniť. Pritom na trhu práce je veľký dopyt aj po mladých ľuďoch, aj absolventoch.“

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 72 % maturantov neplánuje pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Väčšina absolventov si radšej zvolí rekvalifikáciu alebo sa uspokojí s nižším zaradením, ako bolo ich zameranie štúdia. 

Prečítajte si: Ministerstvo školstva chce financovať materské školy a školské kluby zo štátneho rozpočtu

Množstvo mladých ľudí si hľadá lepšie platené pozície, ktoré podľa Miklánka nájdu aj po skončení strednej školy a nemusia mať ani vysokoškolský titul. Prieskum ukázal, že IT odbor vôbec nepatrí medzi nedostatkové profesie na Slovensku. Naopak, najväčší dopyt je po pekároch, učiteľoch a zdravotných sestrách. Miklánek zdôraznil, že absolventi stredných škôl majú ešte možnosť dobrovoľníctva, ktoré im môže pomôcť získať dostatočnú prax a zároveň si osvojiť pracovné návyky.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár