Začnite písať

CESTUJEME S DEŤMI

Ako zabezpečiť pre vaše deti bezpečnú jazdu v aute?

Ak máte malé deti a často cestujete autom, ich bezpečnosť je pre vás určite prioritou. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o výbere správnej sedačky, isofixu, bezpečnej jazde a o tom, ako udržať vaše deti počas jazdy spokojné.

Autosedačky: základný prvok bezpečnosti

Autosedačka je povinná a nevyhnutná pre každé dieťa, ktoré cestuje v aute. Pri výbere vhodnej sedačky je dôležité zohľadniť nielen výšku, hmotnosť a vek vášho dieťaťa, ale aj typ auta, v ktorom bude sedačka umiestnená. Našťastie sú dnes sedačky navrhované tak, aby sa zmestili do väčšiny vozidiel, či už ide o menší hatchback, sedan alebo veľké SUV. Pre zaistenie bezpečnosti je potrebné prepravovať dieťa v autosedačke podľa podmienok uvedených v návode výrobcu značky.

Prečítajte si: Slovenská mama žijúca v Amerike: Porovnávať Slovensko s USA je ako porovnávať jablká s hruškami

Pevné ukotvenie autosedačky vo vozidle

Dnešnou normou pri inštalácii autosedačky je systém ISOFIX. Detská autosedačka sa vďaka nemu pevne prepojí s konštrukciou vozidla cez pevné strmene a úchytky. Vďaka tomuto systému sú pohyby sedačky minimalizované, navyše pomáha zabrániť chybám pri upevňovaní autosedačky. ISOFIX je vhodnou voľbou pre každého rodiča, bez ohľadu na typ vozidla. Pokiaľ máte viac rodinných vozidiel a autosedačky často prehadzujete, ISOFIX je pre vás skvelým spôsobom, ako ušetriť čas.

dieťa v autosedačke

Zdroj: Freepik

Bezpečnostné systémy vo vozidle

Okrem autosedačiek sú dôležité aj bezpečnostné systémy, ktoré vaše auto ponúka. Ich úlohou je minimalizovať riziká počas cesty. Medzi najčastejšie patria:

ABS (Anti-lock braking system)

Tento systém zabraňuje zablokovaniu kolies počas núdzového brzdenia a umožní vám tak lepšiu kontrolu nad vozidlom.

Airbagy

Airbagy umiestnené v rôznych častiach vozidla sú nevyhnutným ochranným prvkom v prípade autonehody. Pri prevážaní malého dieťaťa na sedačke spolujazdca treba však tento airbag pre jeho bezpečnosť deaktivovať.

Asistenčné systémy

Moderné vozidlá dnes disponujú rôznymi senzormi a asistenčnými systémami, ako napríklad asistent mŕtveho uhla či asistent udržiavania v jazdnom pruhu. Tieto systémy prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti vás a vašej posádky počas jazdy.

Prečítajte si: 3 akčné tipy na víkendové akcie pre deti

Bezpečnosť zo strany vodiča

Dôležitou súčasťou bezpečnej jazdy je správanie vodiča. Sústreďte sa na cestu a nedovoľte, aby vás rozptýlil plač a krik detí. Ak deti vyžadujú vašu pozornosť, zastavte radšej na bezpečnom mieste, kde budete mať dostatok priestoru venovať sa ich potrebám. Dodržujte pravidlá cestnej premávky a predvídajte nebezpečenstvá. Nezabúdajte, že ako vodič ste zodpovedný za to, aby mali všetci neplnoletí pasažieri zapnuté bezpečnostné pásy.

Ďalším odporúčaním je nevoziť v aute zbytočnosti a vždy zaťahovať veko v batožinovom priestore. Neupevnené veci môžu pri prudkom brzdení či náraze zraniť pasažierov.

dieťa v autosedačke

Udržujte deti spokojné

Dlhé cestovanie autom môže byť pre deti náročné. Snažte sa vo vozidle udržiavať pokojnú atmosféru. Jedným z najčastejších dôvodov podráždeného správania detí je práve nepohodlie. Snažte sa deti do auta obliecť tak, aby im nebolo príliš teplo a dobre nastavte klimatizáciu a vetranie. Nezabudnite im vziať obľúbenú hračku, vankúš či prikrývku.

Pred cestou vymyslíte spôsoby, ako deti počas cesty udržať zamestnané. Vynikajúcim spôsobom je napríklad vytvorenie playlistu s ich obľúbenými pesničkami alebo rôzne slovné hry. Ak je to možné, naplánujte si krátke pravidelné prestávky, počas ktorých sa deti natiahnú a vybijú svoju nadbytočnú energiu.

 

 

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár