Začnite písať

RODIČOVSTVO

Cmúľanie palca: Prečo to deti robia a čo s tým môžeme urobiť

Cmúľanie palca u dieťaťa

Cmúľanie palca je jedným z tých detských zvykov, ktoré môžu rodičom spôsobovať starosti. Zatiaľ čo niektorí rodičia sú znepokojení a snažia sa tento zvyk čo najskôr u svojich detí zastaviť, iní veria, že ide o upokojujúcu činnosť, ktorá by sa nemala hneď odstraňovať. Tak kto má vlastne pravdu?

Prečo si deti cmúľajú palec?

Deti si cmúľajú palec preto, pretože je to pre ne upokojujúce a utešujúce. Tento zvyk si pravdepodobne precvičovali už v maternici a zdokonaľovali ho počas prvých mesiacov života. Cmúľanie palca im pomáha zvládať stres, únavu, nudu, strach alebo chorobu. Deti sa často obracajú na svoj palec aj v situáciách, ktoré pre ne predstavujú výzvu, napríklad pri nástupe do škôlky alebo školy. Palec im tiež pomáha zaspať a upokojiť sa, keď sa prebudia uprostred noci.

Kedy je potrebné zasiahnuť?

Americká zubná asociácia tvrdí, že väčšina detí môže bezpečne cmúľať palec až do času, kým sa im nezačnú objavovať trvalé zuby, čo býva okolo šiestich rokov života. Nie každé cmúľanie palca je však rovnako škodlivé. Odborníci hovoria, že intenzita cmúľania a tlak jazyka môžu deformovať zuby a spôsobiť potrebu strojčeka neskôr. Deti, ktoré pasívne držia palec v ústach, majú menšiu pravdepodobnosť dentálnych problémov než tie, ktoré cmúľajú agresívne.

Prečo_si_deti_cmúľajú_palec[1]

canva/ Bilanol

Ako riešiť cmúľanie palca?

Pozorujte techniku vášho dieťaťa

Ak vaše dieťa cmúľa palec energicky, možno by ste mali začať obmedzovať tento zvyk skôr, napríklad okolo veku štyroch rokov. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v ústach alebo zuboch dieťaťa, alebo ak si nie ste istí či cmúľanie palca spôsobuje problémy, poraďte sa so zubárom.

Hydratácia palca

Ak je palec vášho dieťaťa červený a popraskaný od cmúľania, skúste naniesť hydratačný krém počas spánku. Aplikácia krému, keď sú hore, môže viesť k tomu, že si ho dajú do úst.

Prečítajte si: Strihanie nechtov u detí: Ako to zvládnuť aj bez plaču

Nechajte to tak

Trestanie alebo otravovanie dieťaťa, aby si vybralo palec z úst, nepomôže, pretože si pravdepodobne ani neuvedomuje, že to robí. Tlak na zastavenie zvyku môže zvýšiť jeho túžbu cmúľať palec ešte viac.

Ak si dieťa cmúľa palec, tak ho neokrikujte

canva/ Photo Images

Vydržte to

Deti zvyčajne prestanú cmúľať palec, keď nájdu iné spôsoby, ako sa upokojiť a utešiť. Ak vaše dieťa cmúľa palec, keď je hladné, čoskoro sa naučí otvoriť chladničku a hľadať niečo na jedenie alebo vás požiadať o občerstvenie.

Preventívne aktivity

Ak dokážete identifikovať časy a miesta, kde si váš predškolák najčastejšie cmúľa palec, môžete zasiahnuť inými aktivitami. Napríklad pri sledovaní televízie ho môžete rozptýliť náhradnou aktivitou, ako je gumová loptička na stláčanie alebo prstové bábky na hranie.

Cmúľanie palca je pre deti prirodzeným spôsobom, ako sa vyrovnať so stresom a náročnými situáciami. Väčšina detí tento zvyk opustí sama od seba medzi druhým a štvrtým rokom života. Ak máte obavy o zdravie zubov svojho dieťaťa alebo ak cmúľanie palca pretrváva dlhšie, poraďte sa so zubárom. Pamätajte, že najdôležitejšie je byť trpezlivý a podporovať dieťa v hľadaní iných spôsobov, ako sa upokojiť a zvládať stres. Spoločne môžete nájsť riešenia, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu prestať s cmúľaním palca.

Zvyk_cmúľať_si_palce_vzniká_už_v_maternici[1]

canva/ Getty Images

zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images Signature

Zdroj článku: Thumb-sucking: Why it happens and what to do about it

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár