Začnite písať

RODIČOVSTVO

Deň Matiek: Ako vznikol a aký má význam?

Deň_matiek_a_jeho_význam[1]

Deň matiek je vzácny sviatok, kedy vzdávame hold úžasným ženám, ktoré dali život nám a mnohým ďalším. Je to deň plný lásky, vďačnosti a uznania za všetko, čo pre nás naše mamy robia. Počas tohto dňa im dávame najavo, aké sú pre nás dôležité a akú hlbokú úctu k nim cítime.

História Dňa matiek siaha do staroveku

Už v starovekom Grécku sa uctievala bohyňa Rhea, matka všetkých bohov. V 17. storočí v Anglicku vznikla tradícia „Mothering Sunday“, kedy sa deti vracali do svojich domovov, aby navštívili matky a kostoly. V modernom svete sa Deň matiek začal sláviť v USA na začiatku 20. storočia vďaka úsiliu Anny Jarvisovej. V roku 1914 bol tento deň oficiálne vyhlásený za národný sviatok v USA a postupne sa rozšíril do celého sveta.

Deň matiek je deň plný lásky, vďačnosti a úcty. Je to deň, kedy dávame najavo našim mamám, aké sú pre nás dôležité a akú hlbokú úctu k nim cítime.

Ako sa Deň matiek oslavuje dnes

Oslavy Dňa matiek sa líšia podľa kultúry a tradícií. Vo väčšine krajín sa slávi druhú májovú nedeľu. Rodiny tradične organizujú špeciálne udalosti, kupujú kvety, darčeky a pripravujú pre mamy obľúbené jedlá. Niektorí radšej oslávia deň v pokoji a venujú ho relaxu alebo výletom do prírody.

Deň matiek a kam až siahajú jeho korene?

canva/ yuganovkonstantin

Význam Dňa matiek

Je to viac než len príležitosť darovať kyticu kvetov. Tento deň nám pripomína úlohu matiek v spoločnosti a neoceniteľný vplyv, ktorý majú na naše životy. Matky sú pre nás oporou, ochraňujú nás a poskytujú nám pocit bezpečia a lásky. Slávenie tohto sviatku je spôsob, ako im prejaviť uznanie za všetku ich neúnavnú snahu a obetavosť.

Prečítajte si: Erika Bajanová: Učiteľstvo je nielen fyzicky, ale aj psychicky náročná profesia

Deň matiek je príležitosťou na to, aby sme našim mamám vyjadrili lásku a vďačnosť rôznymi spôsobmi

  • Darčekmi: Kvety, čokoláda, kozmetika, či šperky sú klasické darčeky, ktoré vždy potešia.
  • Vlastnoručne vyrobenými darčekmi: Obrázok, báseň, či koláčik od srdca potešia ešte viac.
  • Spoločným časom: Večera, výlet, či len obyčajný rozhovor s mamou sú neoceniteľné dary.
  • Pomocou v domácnosti: Upratovanie, varenie, či drobná opravy uľahčia mamám prácu a dajú im čas na relax.

Nezáleží na tom, aký darček vyberiete, najdôležitejšie je, aby ste ho dali s láskou a vďakou. Deň matiek je príležitosťou na to, aby sme si uvedomili, aké dôležité sú pre nás naše mamy a aký veľký vplyv majú na naše životy. Je to deň, kedy im môžeme povedať, ako veľmi ich ľúbime a akú si vážime ich obetavosť a lásku.

Nezabúdajme na naše mamy nielen v tento deň, ale každý deň. Ukazujme im našu lásku a vďačnosť drobnými gestami, slovami a skutkami.

Deň_matiek_a_skvelé_tipy_na_prekvapenie

canva/ Vasyl Dolmatov od autora Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár