Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

EÚ vyšetruje spoločnosť META pre návykové algoritmy škodiace deťom

Európska únia začala formálne konanie voči spoločnosti META, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, pre podozrenie, že tieto platformy vyvolávajú u detí návykové správanie.

Ide už o druhé konanie voči tejto spoločnosti. Európska únia proti METE začala vyšetrovanie aj predošlý mesiac v súvislosti s obavami, že Facebook a Instagram zlyhávajú v boji proti dezinformáciám.

Facebook a Instagram podnecujú behaviorálne závislosti

Európska komisia, regulačný orgán Európskej únie v oblasti technológií uviedli, že majú podozrenie, že systémy platforiem „môžu podnecovať behaviorálne závislosti u detí“. Komisia tiež upozornila na tzv. efekt králičej nory, u ktorému dochádza, keď sa používateľom na základe algoritmu poskytuje súvisiaci obsah, čo v niektorých prípadoch vedie k nebezpečnejšiemu obsahu.

dieťa a smartfón

Foto: Pexels.com

Spoločnosť META zjavne porušila Akt o digitálnych službách

Vyšetrovanie sa týka porušenia ustanovení z rozsiahleho nariadenia Európskej únie známeho ako Akt o digitálnych službách (DSA). Ten núti najväčšie svetové technologické firmy, aby robili viac pre ochranu európskych používateľov v online priestore a potláčali nezákonný obsah.

Prečítajte si: Rezort školstva zvýši finančnú pomoc pre deti

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyhlásil, že Meta podľa Európskej komisie neurobila dosť pre splnenie povinností na základe DSA, a teda aj pre zmiernenie rizík negatívnych účinkov na fyzické a psychické zdravie mladých Európanov. Komisia sa tiež obáva, že nástroje spoločnosti na overovanie veku nemusia byť primerané a účinné. Spoločnosť Meta na začatie vyšetrovania bezprostredne nereagovala.

Európska komisia aktuálne robí hĺbkové vyšetrovanie a bude pokračovať v zhromažďovaní dôkazov, napríklad zaslaním dodatočných žiadostí o informácie, uskutočnením rozhovorov alebo inšpekcií.

DSA je jedným z viacerých právnych noriem, ktoré má EÚ k dispozícii na kontrolu veľkých technologických spoločností. Veľmi veľké online platformy, ako sú Instagram a Facebook, musia dodržiavať prísne pravidlá moderovania obsahu a obmedzovať viaceré závažné spoločenské riziká vrátane negatívnych účinkov na duševné zdravie a maloletých. Medzi ďalšie tieto platformy patria Snapchat, TikTok či YouTube.

Znaky pripravenosti vasho dietata na jeho prvy smartfon

Vyšetrovanie môže viesť k prísnym sankciám až do výšky šiestich percent ročných globálnych príjmov spoločnosti, ak Komisia dospeje k záveru, že platforma porušila DSA.

Európska únia spustila vlnu vyšetrovaní a ukázala tak internetovým gigantom, že to myslí vážne, uvádza Reuters. Vo februári začala Európska komisia vyšetrovať TikTok pre podozrenie, že táto obľúbená aplikácia na zdieľanie videí nerobí dosť pre riešenie negatívnych vplyvov na mladých ľudí. Ďalšie konania sa zamerali na čínskeho internetového predajcu AliExpress, z dôvodu predaja falošného a nelegálneho tovaru na internete a tiež na sociálnu sieť X, ktorú vlastní technologický miliardár Elon Musk.

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár