Začnite písať

TEHOTENSTVO

Je cestovanie pre tehotnú ženu bezpečné?

tehotná žena v aute

Cestovanie láka aj tehotné ženy, najmä v období letných mesiacov. Ale je cestovanie pre tehotnú ženu bezpečné? Na čo si dávať pozor ak sa žena rozhodne cestovať aj počas tehotenstva?

Tehotné ženy môžu cestovať s určitými obmedzeniami. Veľká opatrnosť pri cestovaní sa odporúča ženám, ktoré majú v anamnéze potrat alebo predčasný pôrod. Tieto ženy by nemali, pokiaľ to nie je nevyhnutné, cestovať na dlhšie trasy.

Prečítajte si: Kyselina listová v tehotenstve: Prečo je dôležitá?

Cestovanie autom v tehotenstve

Cestovanie autom je vhodné iba na krátke trasy. Cestovanie autom môže byť nebezpečné hlavne pre pokročilé tehotenstvo, hrozia otrasy, cestovanie po neupravených cestách. Tehotná žena by nemala dlho sedieť v rovnakej polohe. Tehotným ženám sa odporúča prejsť každú polhodinu. Nakoľko sedenie bez pohybu podporuje vznik krvných zrazením v žilovom systéme dolných končatín.

Šoférovanie vozidla sa tehotným ženám v poslednom trimestri tehotenstva neodporúča.

tehotná žena za volantom auta

Zdroj: Freepik

Cestovanie v tehotenstve hromadnou dopravou

Ak to nie je nevyhnutné, tehotná žena by nemala cestovať hromadnou dopravou z dôvodu bezpečnosti. Nakoľko hromadná doprava je zvyčajne preplnená, hrozí prudké zabrzdenie, otrasy, šírenie rôznych infekcií. Ak však tehotná žena nemá inú možnosť ako cestovať hromadnou dopravou, odporúča sa toto cestovanie vynechať aspoň v období chrípky a dbať na zvýšenú hygienu. 

Zároveň sa tehotným ženám odporúča cestovanie len na krátke trate. Žiadnym dopravným prostriedkom nie je vhodné veľmi dlhé cestovanie. Z hľadiska pohodlia je najvýhodnejšie z hromadných prostriedkov cestovanie vlakom, kde sa môže tehotná kedykoľvek prejsť, má k dispozícii toaletu a v prípade komplikácií môže bez problémov vystúpiť.

Cestovanie lietadlom v tehotenstve

Cestovanie lietadlom je komfortnejšie ako cestovanie autom. Avšak z hľadiska infekcie je to menej bezpečné.

Cestovanie lietadlom sa tehotným ženám neodporúča v prvých 8-10 týždňov tehotenstva a po 34. týždni tehotenstva.

Pri vzlietaní a pristávaní dochádza k zmenám tlaku, ktoré u tehotnej ženy môžu v prvých týždňoch tehotenstva vyvolať krvácanie. V posledných týždňoch tehotenstva tieto zmeny môžu vyvolať narušenie celistvosti plodových obalov s odtokom plodovej vody a predčasný pôrod.

tehotná žena v lietadle

Zdroj: Freepik

Väčšina leteckých spoločnosti prepraví tehotnú ženu len do 34. týždňa tehotenstva. Ak je nevyhnutný let po tomto termíne, vyžaduje sa lekárske potvrdenie na špeciálnom tlačive, zvyčajne nie staršie ako 6 dní.

Prečítajte si: Kedy si urobiť tehotenský test?

Zároveň má tehotná žena možnosť výberu sedadla v lietadle. Tehotným ženám sa v lietadle odporúča prejsť sa každú polhodinu, mimo toho hýbať nohami, krčiť- vystierať, krúžiť členkami a precvičovať prsty na nohách. V tehotenstve je sťažený prietok krvi z dolných končatín do srdca, krv prúdi pomalšie, rýchlejšie môžu vnikať krvné zrazeniny- tromby v žilách dolných končatín. Zvýšiť príjem tekutín, v lietadle je suchý vzduch preto je potreba tekutín vyššia. Tehotná žena by sa tiež nemala zabudnúť pred letom vyšetriť gynekológom a poradiť sa s ním či je skutočne bezpečné v jej stave letieť.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár