Začnite písať

ROZHOVORY

S dovolenkou expertkou Zuzanou Majerovou o dovolenke s deťmi od 12 do 18 rokov

S dovolenkovou expertkou sme sa v predchádzajúcich cestovateľských častiach porozprávali o možnostiach najlepších dovoleniek pre najmenšie deti, pre škôlkarov, ale aj pre väčších cestovateľov do 12 rokov. So Zuzanou Majerovou sme však nezabudli ani na našich takmer dospelákov a dobré rady a tipy na vytúženú, spokojnú a nezabudnuteľnú dovolenku nájdete práve v nasledujúcich riadkoch.

Zdroj foto: dovolenková expertka Zuzana Majerová

Cestovanie s deťmi v akomkoľvek veku si vyžaduje dobrý plán a snahu, vyhovieť všetkým zúčastneným. Či je to pri deťoch od 12 do 18 rokov vôbec možné, a v ktorom kúte sveta, sa od Zuzany Majerovej dozviete práve teraz.

Dovolenka s deťmi od 12 do 18 rokov 

Veľkí školáci, tínedžeri by sa už na dovolenke s rodičmi mohli aj nudiť. Kam sa ideálne vybrať, aby k tomu nedošlo?

Práve preto, aby sa školáci v tomto veku nenudili, je úplne skvelé, že sa aktívne zapájajú do výberu letnej dovolenky. Často sa mi stáva, že pripomienkujú výber hotela, destinácie, či formy dopravy. Jedno je však ako zákon. Pre toto vekové rozmedzie je najdôležitejšia WiFi. (Smiech.) Riešim WiFi na izbe, pri bazéne, dokonca aj na pláži. Pomáham klientom kupovať dátové balíčky do exotických krajín, aby ich ratolesti nezostali bez spojenia s okolitým svetom. Je to pre dnešnú dobu absolútne normálne. Keď je vyriešený tento problém, potom sa tínedžeri vedia stotožniť aj s menej zaujímavou lokalitou pre nich samých.

Aj napriek vyriešeniu najvážnejšieho zadania, deti od 12 do 18 rokov zrejme aj tak na jednom mieste nevydržia. Alebo sa mýlim?

Nie, nemýlite. Je to tak. A preto je potrebné, aby sme im pripravili zaujímavý program. Práve z tohto dôvodu rada ponúkam popri konkrétnych zájazdoch svojim klientom aj nápady na výlety do blízkeho okolia. Dovolenku to doplní o niečo nové z danej krajiny a to sa deťom ráta. Taktiež je nevyhnutný program v hoteloch, aby mali deti rozptýlenie aj tam, keď si chcú rodičia oddýchnuť na pláži. Veľkou výhodou je, že sú ratolesti v tomto veku dosť samostatné, preto rodičia vyhľadávajú aj veľké rezorty, aby sa v nich mládež mohla poprechádzať a objavovať stále nové a zaujímavé zákutia. Zároveň vedia, že sú v bezpečí a nič sa im nemôže stať.

Prečítajte si: Desatoro pre duševné zdravie – tipy na účinnú self-care rutinu

Pre väčšie deti sú zaujímavé aj adrenalínové zážitky a kultúrne vyžitie. Kde také možnosti určite nájdeme?

V dnešnej dobe sa cestovný ruch rozvíja obrovskou rýchlosťou, a ak sa v jednej krajine prejaví záujem napríklad o zipline, robia ho hromadne aj v iných krajinách. Takto to funguje všade a pre turistov je to super, pretože majú väčší výber. Čerešničkou na torte pre dovolenkárov, ktorí majú radi okrem pekných pláži aj dobrodružstvo a neboja sa výšok, je jednoznačne Dubaj. Dubaj ponúka tínedžerom dokonalú základňu na všetko, čo by ich mohlo zaujímať. Pekné pláže, umelé piesočné ostrovy, múzeum budúcnosti, ktoré patrí zároveň medzi najkrajšie budovy sveta a k tomu kontrastná historická časť Deira. Tu máte pocit, že sa zastavil čas a vy ste v jednej z rozprávok zo zbierky Tisíc a jedna noc. A deťom môžete ukázať aj tú neskutočnú rôznorodosť a viesť ich k akceptácii iných kultúr návštevou nádhernej mešity šejka Zayeda, ktorá sa radí medzi najkrajšie stavby v krajine. No a naozaj nádherná je hra svetla pri západe slnka s bielymi stĺpmi mešity. To nikoho nenechá bez pozitívnej reakcie.

Zdroj foto: Pexels_Fabian Wiktor

To z arabského sveta ale asi ani zďaleka nie je všetko, však?

To teda nie. V blízkom Abu Dhabi môžete, okrem už spomínanej mešity, navštíviť aj Warner Bros svet, kde sa prenesiete s deťmi zas do čias, keď sledovali Toma a Jerryho či Batmana a vyšantíte sa na kolotočoch a húsenkových dráhach od výmyslu sveta. Toto je len zlomok toho, čo Dubaj a Abu Dhabi ponúkajú. Ja to však vrelo odporúčam všetkým násťročným.

Akú ďalšiu zaujímavú destináciu môžeme s tínedžermi objavovať?

Obľúbenou a zaujímavou destináciou pre celé rodiny s väčšími deťmi sú určite Kanárske ostrovy. Dopravné spojenie s touto časťou zeme je príjemné. Za pár hodín ste na mieste a nájdete tu krásne pláže aj vulkanického pôvodu, užasnú prírodu, sopky, botanické záhrady, či staré dedinky v kopcoch s koloniálnou architektúrou. Mladých fanúšikov astronómie zaujme známe observatórium na ostrove La Palma, ako aj vyhliadky na pozorovanie hviezd San Bartolo, La Muralla alebo Llano de las Ventas. No a športovci sa zas môžu naučiť surfovať na perfektných vlnách Atlantického oceánu. Tých destinácií, ktoré ponúkajú zážitky rôzneho typu od krásnej prírody a turistických trás, vodných športov, potápania sa, cez paragliding, bungee jumping, zipliny, až po kultúru, umenie a históriu, je neskutočne veľa. Treba sa len rozhodnúť, čo presne vás zaujíma, povedať to svojmu dovolenkovému poradcovi a ten vám určite pomôže nájsť to pravé pre vás a vaše deti.

Dovolenka neznamená len ležanie pri mori alebo pri bazéne s chutným letným nápojom v ruke. Aj keď… Prečo nie? Dovolenkový pobyt s deťmi od 12 do 18 rokov by však mal mať aj čosi navyše. Ktoré krajiny sú ideálne na poznávanie?

Ak by sa rodinka rozhodla absolvovať poznávaciu dovolenku, tých typov mám hneď niekoľko. Úplne dokonalá je napríklad Sardínia. Nájdete tu spojenie hôr, histórie, ale aj mora a nádherných pláži. Nájdete tu kaňon Su Gorropu, kde sa budete cítiť úplne maličkí. Je to najhlbší kaňon Európy, no začiatok zvládnete prejsť aj s tínedžermi. Zvládla som to aj ja, a to nie som veľký turista. (Smiech.) Prilba na hlave a pevná obuv však nesmú chýbať. Následne sa môžete vydať smerom na smaragdové pobrežie, kde vás určite uchvátia krásne prímorské vily, jachty a neskutočné more. Tu sa budete cítiť ako v Karibiku a deti budú mať určite dostatok materiálu na sociálne siete. (Smiech.) Navštíviť môžete aj mestá, ktoré majú svoje krásne historické jadrá ako napríklad Cagliari alebo Alghero. Prípadne najstaršie mesto na Sardínii, ktoré nesie názov ako mesto v Chorvátsku – Pula. Určite to stojí za to a bude sa to páčiť malým aj veľkým.

Kam ďalej?

Ďalšia destinácia, ktorá je vhodná na rodinnú dovolenku v letných mesiacoch, je určite Balkán. Môžeme sem zaradiť Chorvátsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu a Albánsko. Tieto krajiny majú krásne vnútrozemie, ale aj pobrežie. Samozrejme treba vyberať podľa preferencií, čo chcete vidieť a zažiť. V Chorvátsku odporúčam zostať pri mori na juhu, napríklad na polostrove Pelješac, odkiaľ sa ľahko dostanete loďou na krásne ostrovy Korčula alebo Mljet so svetielkujúcim planktónom. Následne sa pokojne môžete vydať do Čiernej hory, kde preskúmate vnútrozemie a jeho krásne pohoria. Prípadne sa pozriete ku Skadarskému jazeru, ktoré je najväčším jazerom Balkánu. Žije tu mnoho druhov vtáctva a drobných živočíchov. Potom si doprajte osvieženie v Albánsku pri mori a späť domov sa vyberte cez Čiernu horu a krásne údolie rieky Tara, pozrieť si historické mesto Sarajevo v Bosne a Hercegovine. No a potom už len šup domov. Ale, ak by ste predsa len ešte chceli niečo príjemné zažiť, urobte to ako my. Cestou domov sme sa nezabudli zastaviť v maďarských kúpeľoch, kde sme na záver dovolenky stihli vyšantiť. Odporúčam napríklad Debrecín.

Prečítajte si: Sebavedomé deti: Ako vychovať z detí sebavedomé bytosti

Na úplný záver mini seriálu o ideálnej dovolenke s deťmi nám ešte prezraďte niekoľko vychytených dovolenkových destinácií pre tohtoročnú sezónu, ktorými deti v tínedžerskom veku zaručene potešíme.

Z tých najbližších destinácií by som vybrala Malorku, Turecko, Zakynthos a Cyprus. Z destinácií s dlhším časom letu už spomínané Kanárske ostrovy, Dubaj a Abu Dhabi. A ak exotiku, tak odporúčam napríklad Kubu, Thajsko a Zanzibar. Ako sa ale hovorí, všade je krásne, keď sme tam s tými správnymi ľuďmi.

Zdroj titulná foto: Pexels_Archie Binamira

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár