Začnite písať

TEHOTENSTVO

Kedy si urobiť tehotenský test?

tehotensky test je pozitívny

Snažíte sa o bábätko? Pozrite sa s nami na to, ako tehotenské testy fungujú, ako si vybrať ten správny, kedy ukáže dôveryhodný výsledok, po akom čase od pohlavného styku alebo umelom oplodnení si ho spraviť.

Predtým ako sa pozrieme na to, ako tehotenské testy fungujú, je dobré ak žena vie ako funguje ovulácia.

Ovulácia rozlúštená: Prečo tieto dni menia všetko?

Ako funguje tehotenský test?

Všetky tehotenské testy fungujú na základe tehotenského hormónu hCG. Tehotenský hormón hCG sa v prípade, že je žena tehotná objaví najprv v krvi až neskôr v moči. HCG hormón sa do tela začína produkovať len za okolností, že sa oplodnené vajíčko uchytí v pripravenej sliznici maternice. Až keď je hladina hCG dostatočne vysoká, môže ho zachytiť tehotenský test. Na celý proces je po oplodnení potrebný čas minimálne jeden až dva týždne.

Keď tehotenský test zachytí hormón hCG v moči, tak ukáže dve čiarky znamenajúce pozitivitu (digitálne odpoveď „ÁNO“ alebo plusko), ak hCG nezachytí, ukáže len jednu čiarku s negatívnym výsledkom (digitálne odpoveď „Nie“ alebo mínusko).

pozitívny tehotenský test už môže byť, ale aj nemusí závisí o dvýšky hladiny hcG vo vašj krvi.

Na príbalovom letáku tehotenských testov je presne uvedené, kedy je možné si test spraviť. Napr. 5 dní po oplodnení. Deň po vynechaní menštruácie. Avšak to kedy došlo k oplodneniu nie je ľahké zistiť. Pretože to nemusí byť dátum zhodný s termínom pohlavného styku. Ak by v tento deň došlo k oplodneniu, putovanie oplodneného vajíčka k maternici a jeho uhniezdenie sa stane až v nasledujúce dni. To sa zvyčajne deje v priebehu 5-6 až 11-12 dní po oplodnení (4-8 dní pred očakávanou menštruáciou alebo aj 20-26 dní od prvého dňa poslednej menštruácie). Prípadne týždeň (7-10 dní) po ovulácii.

Niektoré ženy môžu vedieť kedy ovulovali, ale ovulácia sa často môže posunúť na neskôr alebo skôr. Vyvolať ovuláciu môže orgazmus. Posunúť ovuláciu môže stresová situácia ako úraz, nehoda, cestovanie, rodinné problémy, zdravotné problémy, lieky, diéty, hormonálna nerovnováha, veľká fyzická námaha, pracovné tempo, perimenopauza, obezita, fajčenie, zmeny v spánkovom cykle pre nočné smeny v práci. Vplyv na nepravidelnú ovuláciu môže mať aj vek, predchádzajúci pôrod, civilizačné ochorenia (endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov).

Prečítajte si: Mama v parku je inšpiratívny projekt pre každú podporujúcu mamu z Košíc

Nespoliehajte sa na pravidelnosť ovulácie

Vo vedeckých štúdiách vyšlo najavo, že zo skúmaných žien s pravidelným 28-dňovým menštruačným cyklom ovulovalo na 14. deň cyklu len 14% žien (na 14-ty deň pripadá zvyčajne ovulácia pri 28-dňovom cykle a mnoho žien sa naň spolieha, či už chcú otehotnieť, alebo nechcú a teda majú nechránený pohlavný styk v iné dni).

Ako dlho po pohlavnom styku si urobiť tehotenský test?

Klasický tehotenský test z moču je spoľahlivý približne v čase očakávanej menštruácie, čiže 14 dní po ovulácii. Ak je nepravidelný cyklus, platí to isté, 14 dní po ovulácii, alebo približne 14 dní po nechránenom pohlavnom styku.

Hladina hCG v krvi má široké rozpätie. Ženy, ktoré ho majú vyššie, môžu mať pozitívny tehotenský test z moču skôr. Ženy, ktoré ho majú nižšie, môžu mať v čase chýbajúcej menštruácie len slabú čiarku.

Ako dlho po umelom oplodnení si urobiť tehotenský test?

Pri umelom oplodnení sa odporúča test z krvi, zväčša 14 dní po vklade embrya.

ovulácia je dôležitá pri otehotnení

Na trhu sú dva typy tehotenských testov

Krvné testy, ktoré vyžadujú, aby ste si pichli do prsta a hladiny hCG zistili z kvapky krvi.

Tehotenské testy zisťujúce hladiny hCG zo vzorky moču – sfarbením indikátora s obsahom protilátky.

Príbalové letáky citlivých testov sľubujú určenie tehotenstva už 5 dní pred očakávanou menštruáciou. Síce domáce testy sľubujú spoľahlivosť pre 95-99% prípadov, výsledok ovplyvňuje aj kvalita testu, doba expirácie a spôsob, akým s testom manipulujete.

Najlepšie je robiť si domáci tehotenský test hneď ráno po zobudení z prvého ranného, koncentrovaného moču. Nepite predtým tekutiny, pretože množstvo hCG v moči môžu zriediť.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár