Kliešťová encefalitída u detí: Príznaky, prevencia, liečba
Máme tu sezónu kliešťov a s tým sa spája aj časté ochorenie kliešťovou encefalitídou u detí. Preto vám prinášame podrobný článok o tomto ochorení.
V článku sa dozviete:
- Čo je kliešťová encefalitída
- Príznaky
- Prevencia
- Liečba
- Kde sa vyskytujú kliešte
- Ako sa chrániť pred kliešťom
Sezóna kliešťov trvá od apríla do októbra. Na Slovensku je najvyšší výskyt kliešťov na konci letných mesiacov.
Čo je kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša prostredníctvom kliešťov, najčastejšie tzv. kliešťami obyčajnými a kliešťami lesnými. Tieto kliešte sú nositeľmi vírusu, ktorý spôsobuje encefalitídu, čo je zápal mozgu.
Doba prisatia potrebná na prenos vírusu kliešťového zápalu mozgu je 2 hodiny. Prenos infekcie z človeka na človeka nie je možný. Zo všetkých nakazených sa infekcia prejaví iba asi u 30%.
Inkubačná doba je 4-28 dní, v priemere 10-14 dní. Okolie prisatého kliešťa sa mení pri jednotlivých ochoreniach. Pri kliešťovom zápale mozgu je to iba drobné začervenané ložisko, niekoľko milimetrov, ktoré sa nezväčšuje a svrbí. Reakcia môže dlho pretrvávať aj po odstránení kliešťa. Asi u 70% postihnutých ma ochorenie 2 fázový priebeh.
Prvá fáza
Prvá fáza sa podobá chrípke, je tu zvýšená teplota, bolesť hlavy, slabosť, bolesti kĺbov a svalov, nechutenstvo, pocit na zvracanie. Po 2-3 dňoch je pacient bez výraznejších ťažkostí, môžu pretrvávať ľahká únava. Prvá fáza je rovnaká u všetkých foriem zápalu.
Prečítajte si: Reflexy novorodencov: Prehľad, charakteristika a ich dôležitosť
Druhá fáza
Po 7-10 dňoch nastupuje druhé štádiu, ktoré je charakteristické postihnutím mozgu. Na začiatku tohto obdobia nemusí byť diagnóza ľahká a jasná. Potvrdí sa až vyšetrením protilátok. Závažnosť postihnutia stúpa s vekom, najzávažnejší priebeh majú osoby nad 60 rokov. Príznaky v druhej fáze závisia od miesta postihnutia.
U detí sú známe aj tzv. abortívne formy, sú to ľahké formy, kedy sa tvoria protilátky a priebeh ochorenia je ľahký, podobá sa na bežné vírusové ochorenie, nie sú prítomné príznaky zo strany postihnutia mozgu, stav sa upraví aj bez liečby.
Prevencia
- Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie.
- Repelenty na kliešte.
Príznaky
- horúčka,
- bolesti hlavy,
- únava,
- svalové bolesti,
- ale aj závažnejšie neurologické symptómy ako sú napríklad poruchy pohybu, závraty alebo poruchy vedomia.
V prípade, že kliešťová encefalitída nie je liečená môže viesť až k vážnym komplikáciám, vrátane trvalých neurologických poškodení alebo smrti.
Liečba
Konkrétna liečba proti kliešťovej encefalitíde neexistuje. Pri liečbe sa zmierňujú symptómy ochorenia. Dôležitá je hospitalizácia na infekčnom oddelení v nemocnici. Rekonvalescencia po prekonanom ochorení by mala trvať 4-6 týždňov. Fyzická a psychická záťaž nie je vhodná aj niekoľko mesiacov po prekonaní ochorenia.
Prečítajte si: Kraniostenóza: Zriedkavý stav, ktorý si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov a odborníkov
Kde sa vyskytujú kliešte
- Vlhké miesta, okolie riek, nízke krovinaté miesta, husté porasty zmiešaných lesov.
- kliešte sa vyskytujú v nadmorskej výške 700-1000m. Kliešťa môžeme nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody môžu preniesť vtáky, psy a mačky.
Ako sa chrániť pred kliešťom