Začnite písať

TEHOTENSTVO

Kyselina listová v tehotenstve: Prečo je dôležitá?

Strava uz aj pred otehotnenim zohrava velku ulohu v uspesnom pocati

Užívanie kyseliny listovej v tehotenstve je veľmi dôležité. Pretože kyselina listová dokáže minimalizovať riziko vzniku vrodených chýb u bábätka. Zároveň nedostatok kyseliny listovej v tehotenstve zvyšuje riziko potratu, predčasný pôrod či nízku pôrodnú hmotnosť dieťatka. 

Čo je kyselina listová

Kyselina listová je jedným z vitamínov zo skupiny B, konkrétne B9. Nachádza sa v prírodnej forme v rastlinách. V opakovaných klinických štúdiách bolo dokázané, že pôrod dieťaťa s vrodenou chybou neurálnej trubice (rázštep chrbtice) sa znížil až o 70%, ak ženy dostavali 400 mikrogramov kyseliny listovej denne pred otehotnením a počas prvých mesiacov tehotenstva.

Prečítajte si: Kedy si urobiť tehotenský test?

Prečo by mala tehotná žena užívať kyselinu listovú?

Pretože kyselina listová dokáže minimalizovať riziko vzniku vrodených vád u bábätka. Najčastejším prejavom nedostatku kyseliny listovej je ľudovo nazývaný rázštep chrbtice. Ide o rázštep nervovej trubice s poškodením miechy a mozgu. Tento stav sa vyvíja medzi 17.- 30. dňom tehotenstva, kedy žena často ani nevie, že je tehotná.

Ďalej sa môžu vyskytnúť vrodené chyby srdca, poruchy vývoja močového mechúra, končatín, rázštep perí a podnebia. Pri výraznom nedostatku sa môže vyskytnúť aj chudokrvnosť, pretože kyselina listová je potrebná na tvorbu červených krviniek.

Pri nedostatku sa taktiež uvádza zvýšené riziko potratu v prvých týždňoch tehotenstva predčasný pôrod, riziko zníženej pôrodnej hmotnosti u dieťaťa.

Molárne tehotenstvo

Molárne tehotenstvo

Presný účinok kyseliny listovej na prevenciu vrodených defektov nie je objasnený. Kyselina listová podporuje rast a vývoj buniek, ako aj v tvorbu tkanív u plodu.

V akých potravinách môžeme nájsť kyselinu listovú

Najviac kyseliny listovej obsahuje zelenina (paradajky, reďkovky, špenát, pór, sója, fazuľa), pečeň (kuracia a morčacia), celozrnné výrobky, obilniny, niektoré druhy ovocia (maliny, melón, čučoriedky). Najbohatším zdrojom sú kvasnice.

Najlepšie je konzumovať ovocie a zeleninu tepelne neupravené alebo upravené na pare. Obilniny je vhodné  konzumovať vo forme cereálií.

Niektoré potraviny sa obohacujú kyselinou listovou, napr. rastlinné maslo Flóra, džúsy, jogurtové nápoje a cereálne výrobky. Obsah kyseliny listovej v strave je potrebné zarátať do celkového príjmu.

Ovocie je váš priateľ v tehotenstve

canva/ Getty Images Signature

Ako užívať kyselinu listovú?

V lekárňach je vitamín voľne dostupný pod názvom Acidum folicum. Denná dávka pre dospelého človeka je 400mikrogramov (=0,4mg). Tehotným ženám sa odporúča sa denne prijať 0,6 až 0,8mg kysliny listovej 4 týždne pred plánovaným otehotnením, ďalej hlavne prvé tri mesiace tehotenstva je odporúčaná dávka 0,4mg.

V každom prípade je potrebné, aby kyselinu listovú užívala tehotná žena, ktorá už porodila dieťa s vrodenou vývojovou chybou, žena trpiaca cukrovkou a uživajúca antiepileptiká. U žien stravujúcich sa vegetariánsky je nedostatok kyseliny listovej, preto by je taktiež mali dopĺňať.

V prípade, že užívate multivitamínové prípravky pre tehotné, poraďte sa so svojím lekárom o nutnosti užívania kyseliny listovej resp. o jej dávkovaní. Účinky kyseliny listovej sa môžu vzájomne ovplyvňovať s liekmi na liečbu epilepsie, tuberkulózy, sulfónamidmi.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár