Začnite písať

ROZHOVORY

Lucia Risková: Ak človek túži podnikať, odporúčam vystúpiť z komfortnej zóny, nabrať odvahu a začať

Lucia Risková

Lucia s manželom Tomášom chceli naučiť svoju staršiu dcérku správne hospodáriť s peniazmi. Chýbala im kniha, ktorá by pomohla vysvetliť ako správne sporiť, a tak sa rozhodli, že ju napíšu sami. Vznikla detská knižka Ako sa Hanka naučila sporiť a následne projekt Bystré Deti. Ako sa Lucii darí udržiavať work life balance nielen v manželstve, kto ju inšpiroval pri rozbiehaní podnikania a čo má na wishliste roka 2024 prezradila v rozhovore:

Čo vás motivovalo venovať sa téme finančnej gramotnosti detí?

Naše vlastné deti. Potrebovali sme našej staršej, vtedy 4 a pol ročnej dcérke vysvetliť, čo má urobiť s peniazmi, ktoré si sama zarobila (pomáhala nám nafotiť nepotrebné veci v domácnosti a z predaja dostala odmenu). Samozrejme, ako takmer každé dieťa, šupla všetky zarobené peniaze do pokladničky a nešla sa dočkať momentu, kedy ich pôjde všetky minúť do obchodu. A tu nastala potreba, vysvetliť jej, že nejakú časť z tých peňazí by bolo správne odložiť aj na neskôr…Odvtedy funguje na dvoch pokladničkách, investovaní a úroku. Všetky naše praktické a odborné vedomosti sme chceli odovzdať ďalej a pomôcť rodičom, vychovať z ich detí finančné zdatných ľudí. Lebo je to skutočne veľmi dôležitá zručnosť pre dnešný svet. Finančné gramotní ľudia vedia využívať peniaze vo svoj prospech a správne s nimi hospodáriť. Deti majú úžasnú výhodu oproti dospelým, majú dostatok času učiť sa, skúšať, ,,pohorieť“ a zdokonaľovať sa počas toho, kým sa z nich stanú plne finančne samostatní ľudia. Preto sme sa rozhodli začať už od nich.

Ako vznikol projekt Bystré Deti?

Jedno daždivé popoludnie v kolóne pod Strečnom sme googlili detské knižky, pomocou ktorých by sme dcérke vedeli ľahšie vysvetliť, ako správne sporiť. Okrem série so zajkom sme nenašli nič čo by sa venovalo téme peňazí, aby to bolo detskému oku lahodiace a poučné dokopy. A tak nám napadlo, napísať vlastnú knižku. S písaním som dovtedy, okrem postov na sociálnych sieťach, nemala absolútne žiadne skúsenosti. Avšak s dokonalou pomocou ilustrátorky Ivetky Malej a editorky Zuzky Kováčovej Švecovej vznikla unikátna detská knižka Ako sa Hanka naučila sporiť, ktorá zastrešuje prvý z troch správnych finančných návykov. A keďže manžel je vizionár a stratég, svedomie mu nedovolilo nechať to len pri jednej knižke a tak sme stvorili naše tretie dieťa, projekt Bystré Deti.

Prečítajte si: Úprimný rozhovor o živote rodiny s dievčatkom bez vláskov

V rámci Bystrých Detí máte program pre materské školy, ako sa mu darí?

Momentálne sa do neho zapojilo niekoľko desiatok materských škôl, čo nás neskutočne teší. Je úžasné vidieť, koľkým ľudom záleží na tom, aby deti dostali základy finančnej gramotnosti v období, keď ich mozoček funguje ako špongia. Nasávajú všetko, čo okolo seba vidia a počujú, preto obdobie od 4 rokov považujem za kľúčové pre zakorenenie základných správnych finančných návykov. Od septembra sme sa stretli s niekoľkými riaditeľkami a učiteľkami a máme niekoľko podnetov, ktoré potrebuje do programu zapracovať, aby bol tip top. Toto nás čaká v prvom kvartáli roku 2024.

Kto vás najviac inšpiroval pri rozbiehaní vlastného podnikania?

S manželom sme obaja po vysokej škole pracovali ako zamestnanci. Tomi si prvý uvedomil, že nie je pre neho sedieť celý deň v kancelárií a tak sa vydal na kariérnu cestu realitného makléra. A tu sa začala cesta môjho prerodu. Videla som, ako sa mu zmenil život, ako začal viac pracovať na sebe samom, ako absolvoval školenia, ktoré mu dali mnoho užitočných informácií a začal sa stretávať s inšpiratívnymi ľuďmi. A vtedy nám to nejak prestalo ladiť. Ja som sa držala stále zaužívaného monotónneho pracovného života, on začal žiť a rozmýšľať inak. A tak nebolo inej cesty, len sa k nemu pridať. Svoje rozhodnutie absolútne neľutujem. Obom nám vyhovuje podnikateľský život. Samozrejme toto je náš príbeh, každý pár má ten svoj, každému človeku vyhovuje niečo iné. Ak však, ak človek čo i len v kútiku duše túži podnikať, odporúčam vystúpiť z komfortnej zóny vo forme cinkajúcej mzdy, nabrať odvahu a začať. Robiť to najlepšie ako vie, obklopiť sa podporujúcimi ľuďmi a dať do toho srdce a úsmev. Podnikanie nie je jednoduché, je s ním spojených množstvo prekážok a miliarda rozhodnutí, ale ten pocit, keď dokáže niekomu odovzdať kúsok seba (produkt, službu, vedomosti,…), proste stojí zato.

Spoluautorom Bystrých Detí je váš manžel Tomáš, ako si udržiavate odstup od pracovných tém a work – life balance vo vašom manželstve?

Myslím si, že tu nám opäť pomáhajú naše baby. Náš pracovný čas končí, keď ideme po ne do škôlky a popri nich (majú 3 a 5 rokov) už žiadne business otázky nemáme šancu vyriešiť. Popoludnie a víkendy patria im a nášmu spoločnému času. Je pre nás veľmi podstatné, aby bol family life vyvážený a aby sme si navzájom venovali čas s plnou pozornosťou. Čo sa týka work-life balance v našom manželstve, úprimne, veľká časť našich rozhovorov je o spoločnom projekte. V spoločnom podnikaní sme stále nováčikovia, projekt Bystré Deti vznikol na začiatku roku 2023, predtým mal každý vlastný business. A preto doslova pracujeme na tom, aby sme boli viac, a hlavne manželia, ako spoločníci. Keď už na nás vidno a cítime, že sme presýtení pracovných tém, vtedy to zámerne vypíname a ideme spolu na kávu, do prírody, či na bedminton.

Prečítajte si: 20 otázok o materstve s Tatianou Škarbovou: Dokonalé materstvo neexistuje

Aké sú vaše plány na rok 2024?

Doladiť program pre materské školy, napísať a vydať tretiu knižku, ktorou sa uzavrie základ finančnej gramotnosti pre deti od 4-8 rokov. Pokukujeme aj po českom trhu a rozšírení vzdelávania pre rodičov, aby vedeli finančné zručnosti čo najjednoduchšie učiť svoje detičky. V osobnom wishliste na rok 2024 máme aj pozemok na stavbu vlastného rodinného domu a takisto chcem popracovať na lepšom plánovaní pracovného času, aby sme do neho zahrnuli viac pohybových nás dobíjajúcich aktivít.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár