Začnite písať

CHOROBY

Lymská borelióza u detí: Príznaky, prevencia, liečba

Choroba sa prejavuje množstvom symptómov, ktoré by mohli byť na prvý pohľad považované za bežnú virózu. Medzi nimi patria vysoká teplota, bolesť hlavy, bolesti kĺbov, škriabanie v hrdle či výtok z nosa.

Máme tu sezónu kliešťov a s tým sa spája aj časté ochorenie lymskou boreliózou u detí. Preto vám prinášame podrobný článok o tomto ochorení.

V článku sa dozviete:

  • Čo je lymská borelióza
  • Príznaky
  • Prevencia
  • Liečba
  • Kde sa vyskytujú kliešte
  • Ako sa chrániť pred kliešťom

Sezóna kliešťov trvá od apríla do októbra. Na Slovensku je najvyšší výskyt kliešťov na konci letných mesiacov.

Čo je lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi a je najčastejšie prenášaná prostredníctvom kliešťov. Aj keď sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín, deti sú často zraniteľnejšie, pretože viac času trávia vonku a môžu mať obmedzenú schopnosť identifikovať kliešťa na svojom tele. Najčastejší vek je 5-9 rokov, chlapci sú postihnutí častejšie ako dievčatá.

Lymská borelióza sa prenáša prostredníctvom kliešťov, konkrétne tými, ktoré sú infikované baktériou Borrelia burgdorferi. Tieto kliešte sa nachádzajú v oblastiach s hustou vegetáciou, ako sú lesy, trávnaté plochy a nízke kryté rastliny. Keď kliešť uhryzne hostiteľa, môže preniesť baktérie do ľudského tela, čo vedie k infekcii lymskou boreliózou.

Nebezpečenstvo infekcie je, ak je kliešť prisatý viac ako 48 hodín. Pri prisatí menej ako 24 hodín je prenos zriedkavý, na rozdiel od prenosu kliešťovej encefalitídy.

prisatý kliešť

Zdroj: wikimedia commons

Príznaky

Lymská borelióza môže mať rôzne príznaky, ktoré sa môžu líšiť od miernych až po vážne. U detí sa často prejavuje nasledovné:

Vyrážka: Charakteristická vyrážka sa môže objaviť v mieste kliešťa, ktoré spôsobilo infekciu. Môže mať tvar kruhu s červeným stredom a bledým okrajom.

vyrážka borelióza

Vyrážka pri lymskej borelióze
Zdroj: Wikimedia Commons

Lymfocytóm –  u detí sú častejšie uzlíky na koži ušného boltca, nosa, na prsnej bradavke alebo miešku u chlapcov. Uzlík je modročervený veľkosti hrášku, ale môže mať veľkosť až 5cm. Môže sa objaviť aj o niekoľko týždňov alebo mesiacov po prisatí.

Horúčka: Deti s lymskou boreliózou môžu mať horúčku, ktorá môže byť sprevádzaná zimnicou a bolesťami hlavy.

Bolesti svalov a kĺbov: Niektoré deti môžu pociťovať bolesti svalov a kĺbov, čo môže viesť k pocitu únavy a nevoľnosti.

Nepravidelný tep: U niektorých detí môže nastať zvýšenie tepu alebo arytmie.

Inkubačná doba je najčastejšie 7-14 dní.  Niekedy sú príznaky ako pri chrípke, horúčka, triaška, bolesti svalov, únava, ktoré ustupujú po 5-21 dňoch.

Prečítajte si: Kliešťová encefalitída u detí: Príznaky, prevencia, liečba

Ak nedôjde k rýchlemu odstránenie, infekcia sa šíri krvou a miazgou do mozgu, periférnej nervovej sústavy, kĺbov, srdcového svalu, svalov, oči a opätovne do kože. Príznaky tohto štádia nastupujú po niekoľkých týždňoch až mesiacoch.

Postihnutie kĺbov: Bolesti kĺbov sa objavujú už v začiatku, najčastejšie sú postihnuté viaceré kĺby avšak pri neliečení môže prejsť do chronického zápalu jedného kĺbu.  Najčastejšie je postihnuté koleno, členok a lakeť. Kĺby sú zdurené, bolestivé, môžu byť začervenané, bolestivé. Po liečbe bolesti kĺbov ustupujú pomaly, bolesti môžu trvať aj niekoľko mesiacov.

Postihnutie nervového systému: Bolesti hlavy, tuhá šija, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti končatín, bolesti končatín, obrny tvárového nervu.

Postihnutie srdcového svalu: Prejaví sa dýchavičnosťou.

Neurologické prejavy: Bolesti hlavy, obrna tvárového nervu sa vyskytuje u viac ako polovici chorých. K závažným následkom patrí slepota.  Priebeh neurologického postihnutia je stredne ťažký až ľahký a prognóza oproti iným infekciám je u deti priaznivejšia. Dlhodobé následky prekonanej boreliózy sú vzácne, najčastejšie sú to bolesti hlavy alebo porucha sústredenia.

Šiesta choroba je vírusové ochorenie spôsobené vírusom zo skupiny herpetických vírusov.

Prevencia

Očkovanie neexistuje, preto je potrebná ochrana pred kliešťami. Deti by mali nosiť dlhé oblečenie a insekticídne repelenty, ktoré môžu odstraňovať kliešte. Po návrate z vonkajšieho prostredia by sa malo vykonávať dôkladné vyšetrovanie tela, aby sa zistila prítomnosť kliešťov.

Dieťa môže prekonať boreliózu opakovane, pretože po nákaze nevzniká trvalá imunita.

Liečba

Liečba je antibiotická a zároveň sa používajú aj bežné lieky na zmiernenie príznakov ako je bolesť hlavy, či svalov.

Prečítajte si: Prvá pomoc pri bodnutí hmyzom u detí

Kde sa vyskytujú kliešte

  • Vlhké miesta, okolie riek, nízke krovinaté miesta, husté porasty zmiešaných lesov.
  • Kliešte sa vyskytujú v nadmorskej výške 700-1000m. Kliešťa môžeme nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody môžu preniesť vtáky, psy a mačky.

Ako sa chrániť pred kliešťom

Ako sa chrániť pred kliešťami?

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár