Začnite písať

ZDRAVIE

Milujúcou mamou a ženou aj po hysterektómii

Hysterektómia – medicínsky výraz pre odstránenie maternice znie desivo a ženám vkladá do hlavy kopec otáznikov. Právom. K tomuto invazívnemu zákroku sa väčšinou pristupuje naozaj až vtedy, ak už iná možnosť neexistuje. Preto je nevyhnutné s pacientkou o zákroku komunikovať pred ním a rovnako je dôležitá psychická podpora aj po samotnom zákroku.

Nemenej dôležitá, priam až žiaduca, je prevencia. Pravidelné prehliadky u gynekológa môžu rozhodnutie pre hysterektómiu rapídne znížiť a voľba nezvratného zákroku prichádza na rad až v prípade, ak už boli ostatné menej náročné liečby vyčerpané.

Zdroj foto: Pexels_MART PRODUCTION

Strašiak hysterektómia

Chirurgické odstránenie maternice, niekedy spojené aj s odstránením ostatných okolitých štruktúr, je v niektorých prípadoch nevyhnutné. A je až zarážajúce, že ženský reprodukčný systém, pozostávajúci z maternice, krčka maternice, pošvy, vajíčkovodov a vaječníkov, dokáže všetko zabezpečiť tak, aby žena dokázala na svet priviesť dieťa, ale zároveň vie potrápiť natoľko, že pre záchranu zdravia, musí svoju funkciu ukončiť.

Úplné odstránenie maternice alebo hysterektómia je jedným z najčastejšie vykonávaných chirurgických zákrokov v operačnej gynekológii. Počas hysterektómie môžu byť okrem maternice odstránené napríklad aj vaječníky s vajíčkovodmi, ako aj lymfatické uzliny a rozsah zákroku väčšinou súvisí s príčinou, ktorá k operácii viedla.

Kedy a prečo?

Častým aj najzávažnejším dôvodom na odstránenie maternice je prítomnosť maternicových myómov, bolesť panvy spôsobená endometriózou, zhubné nádory maternice, krčka maternice alebo vaječníkov, prolaps maternice, ale aj nadmerné vaginálne krvácanie počas menštruácie, a nie raz aj mimo nej.

Zdroj foto: Pexels_Andrea Piacquadio

Spôsob a typy operácie

Hysterektómia môže prebiehať cez vagínu. Vtedy sa jedná o vaginálnu hysterektómiu. Otvorená sa vykonáva cez rez v oblasti podbruška a laparoskopická sa operuje cez 3 až 4 malé rezy v oblasti brucha.

V súvislosti s typom odobratého tkaniva hovoríme o štyroch typoch hysterektómie. Prvou je totálna. Okrem maternice je odstránený aj krček maternice. Subtotálna spočíva v odstránení maternice s ponechaním krčka. Pri totálnej s bilaterárnou salpingo-ooforektómiou sa chirurgicky odstránia maternica, krček, vajíčkovody a vaječníky. Posledná s názvom radikálna signalizuje, že ide o odstránenie maternice, okolitých tkanív, vrátane vaječníkov, vajíčkovodov, časti vagíny, lymfatických uzlín a tukového tkaniva.

Prečítajte si: Na podujatie Akčných žien v OC Nivy prišli ženy všetkých vekových kategórií

Rekonvalescencia

Odstránenie maternice patrí medzi veľké operácie a trvá približne 6 až 8 týždňov, kým sa pacientka úplne zotaví. Dĺžka rekonvalescencie záleží od zdravotného stavu, ale aj od typu operácie. Potrebný je pokoj na lôžku, vynechanie dvíhania ťažkých bremien, ale aj sexuálneho styku minimálne na obdobie 6 týždňov. Tkanivo brušného svalstva sa musí dobre zahojiť, inak hrozia rôzne riziká.

Fyzické a psychické následky, odpočinok a podpora

Pre každú ženu je tak veľký a významný zásah do tela, akým hysterektómia rozhodne je, náročný po fyzickej aj po psychickej stránke. Často sa napokon dostaví úľava, ak je práve odstránenie maternice tým najlepším spôsobom, ako žene opäť dopriať kvalitný život. Záleží však na uhle pohľadu a na tom, či je žena už matkou alebo či sa ňou ešte len chcela stať. Či bol jej sen operáciou navždy zmarený. V každom jednom prípade však môže byť psychika ženy natoľko narušená, až na povrch vypláva pocit, že prišla o možnosť, dať svojim deťom život. A predstava, že je to nezvratné, je nesmierne ťaživá.

Prečítajte si: Ruptúra maternice: Keď každá minúta je dôležitá pre záchranu života

Nech už je dôvod aj rozsah operácie akýkoľvek, pacientka musí po hysterektómii dostatočne oddychovať a nepodceňovať varovné signály, ktoré jej telo vysiela. Vhodná je tiež podpora v rodine, od partnera a ústretové zaobchádzanie. Po chirurgickom odobratí maternice totižto môže dôjsť k psychickým problémom, pri ktorých je potrebná určitá dávka trpezlivosti a zvýšená empatia.

Žena prichádza vďaka hysterektómii o veľa zo svojej ženskosti. Operácia tiež môže spustiť predčasnú menopauzu, preto by mali byť ženy informované o prípadnom nástupe klimakterického syndrómu a následnej hormonálnej liečbe. Dostaviť sa môžu aj obavy z budúcnosti pohlavného života.

Zdroj foto: Pexels_Elina Sazonova

Mamou a skutočnou ženou aj po hysterektómii

Ženy, matky, ženskosť… Maternica ako časť ženského tela so ženami úzko súvisí a robí z nich výnimočné bytosti, ktoré dokážu na svet priviesť deti. Prípadov, kedy žena príde o maternicu ešte pred možnosťou porodiť dieťa, je mnoho. Sú to smutné príbehy plné nešťastia a pocitu nespravodlivosti. Sú však prípady, kedy práve hysterektómia zachráni ženám život a dopraje im plnohodnotne žiť ďalej. A potom sú tu ženy – matky, ktoré už deti majú a tešia sa z ich prítomnosti, ale aj napriek tomu znášajú odstránenie maternice veľmi ťažko. Opäť môžeme len zopakovať, že podpora najbližších, ako aj komunikácia s lekármi, je nesmierne dôležitá. A tiež vnútorná sila žien, ktorá je v mnohých prípadoch tým najväčším bojovníkom.

Mamou zostaneme, aj keď už ďalšie deti mať nemôžeme a ženou byť neprestaneme, aj keď nám nie je dopriate byť matkou.

Vážme si život, nezabúdajme na prevenciu a počúvajme signály, ktoré naše telo vysiela.

 

Zdroj titulná foto: Pexels_Anna Shvets

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár