Začnite písať

TEHOTENSTVO

Opaľovanie v tehotenstve: Na čo by si tehotné ženy mali dať v lete pozor?

opaľovanie sa v tehotenstve

Blíži sa nám leto a s tým sa spájajú aj slnečné dni. Ak však čakáte bábätko opaľovaniu by ste sa mali radšej vyhnúť. Pozrite sa s nami na to, ako je to s opaľovaním sa v tehotenstve.

Slnko má pre ľudský organizmus množstvo benefitov. Avšak tehotná žena by si mala slnečné lúče užívať s mierou.

V článku sa dozviete:

  • Môže sa žena v tehotenstve opaľovať?
  • Aké sú nežiadúce účinky opaľovania sa v tehotenstve?
  • Môže tehotná žena navštevovať solárium?
  • Môže tehotná žena používať samoopaľovacie krémy?

Môže sa žena v tehotenstve opaľovať?

Tehotným ženám sa opaľovanie neodporúča. Tehotná žena by sa mala vyhýbať pobytu na priamom slnku, najmä v čase od 11:00 do 15:00. Tehotným ženám sa odporúča v letných mesiacoch zdržiavať v tieni a za každých okolností používať opaľovací krém a mať oblečené ľahký odev, ktorý zakryje čo najväčšiu časť tela.

opaľovanie sa v tehotenstve

Zdroj: Freepik

Aké sú nežiadúce účinky opaľovania sa v tehotenstve?

Pigmentové škvrny

V tehotenstve sa mení hormonálna situácia ženy v súčinnosti s UV lúčmi v slnečnom žiarení môže dôjsť k tvorbe pigmentových škvŕn. Tie po pôrode môžu zmiznúť, ale nemusia. Preto sa tehotným ženám odporúča vyhnúť sa pobytu na priamom slnku.

Prečítajte si: Opaľovanie detí: Na čo by sme mali dávať pozor?

Prehriatie

Pri dlhodobom prehriati organizmu tehotnej ženy nad 38,5°C môže dôjsť k poškodeniu mozgu plodu. Preto sa neodporúča tehotným ženám opaľovať sa.

Dehydratácia

Tehotná žena sa viac potí, rýchlejšie dýcha. To spôsobuje vyššie straty tekutín. Preto môže dújsť k rýchlejšej dehydratácii. Dehydratácia negatívne ovplyvňuje prietok krvi maternicou, a tým aj prietok krvi k plodu. Dochádza aj k zníženej dodávke kyslíka plodu. Preto sa opäť tehotným ženám neodporúča opaľovanie.

opaľovanie sa v tehotenstve

Zdroj: Pexels, Autor: Esther Santos

Môže tehotná žena navštevovať solárium?

To či je návšteva solária pre tehotnú ženu bezpečná alebo nebezpečná zatiaľ nie je potvrdené žiadnou vedeckou štúdiou. Nakoľko bezpečnosť alebo nebezpečnosť solárií nie je vedecky podložené, odborníci odporúčaj tehotným ženám sa návšteve solária radšej vyhnúť.

Prečítajte si: Ako sa pripraviť na letnú dovolenku s dieťaťom?

Môže tehotná žena používať samoopaľovacie krémy?

Samoopaľovacie krémy zvyčajne obsahujú látku dihydroxyacetón, ktorá sa vstrebáva cez kožu do krvi ženy. Placentou sa môže dosť až k plodu. Je to látka, ktorá môže negatívne vplývať na plod. Preto sa neodporúča počas tehotenstva používať samoopaľovacie krémy.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár