Začnite písať

ROZHOVORY

Dovolenková expertka Zuzana Majerová vyberá najlepšie zahraničné destinácie pre deti od 6 do 12 rokov

Milovníčka cestovania a spoznávania nových destinácií, Zuzana Majerová, sa v cestovnom ruchu pohybuje takmer celý život. Svoje skúsenosti zdieľa so svojimi klientmi a pri výbere najlepšej dovolenky dbá na potreby detí a rodičov. Zaujímavé tipy a rady môžu pomôcť pri voľbe dovolenky aj vám.

Zdroj foto: dovolenková expertka Zuzana Majerová

Ak cestujete s deťmi, musíte myslieť na mnoho súvislostí. Pokiaľ si vyberiete správne, na dovolenku budete s radosťou spomínať ešte dlho po návrate z nej. So Zuzanou Majerovou sa dnes pozhovárame o vhodnej dovolenke pre rodiny s deťmi od 6 do 12 rokov.

Dovolenka s deťmi od 6 do 12 rokov

Výber destinácií pre staršie deti bude možno trošku jednoduchší. Nemusíme dbať na toľko detailov, ale predsa… Je niečo, čomu by sme sa mali vyvarovať?

Keď mám byť úprimná, možno je výber dovolenky pre deti v tomto veku ešte náročnejší. Prebúdzajú sa nám v nich totižto malí pubertiaci, ktorých požiadavky na program, zábavu a aktivity býva často prekvapivý. Tobogan, či aquapark už býva nutnosťou. Určite by som sa preto vyhla hotelom na samotách, ktoré síce ponúkajú krásne romantické výhľady a západy slnka, avšak nemajú čo ponúknuť našim deťom. Takýchto hotelov je veľa, a keď tam klienti nakoniec, aj napriek môjmu varovaniu, chcú ísť z dôvodu priaznivejšej ceny, vracajú sa sklamaní.

Prečítajte si: Pravidlá hry Ubongo

Aké dovolenkové ciele sú rokmi rodinami so staršími deťmi overené a nestrácajú svoj kredit?

Pre deti v tomto veku je jednoznačným dlhoročným víťazom Turecko. Najmä lokality Lara, Belek a Side. Pre tých, čo lepšie zvládajú dlhší transfer aj Okurcalar, Konakli, Manavgat a Alanya. Nachádzajú sa tam hotelové komplexy s aquaparkmi, animáciami, ihriskami, a teda majú deti o zábavu postarané. Do popredia sa však dostáva aj Egejská riviéra, konkrétne Izmir a Kusadasi. Je to veternejšia časť Turecka, na čo klientov vopred upozorňujem. Ale tí, čo majú radi väčšie vlny, ich tam prevažnú časť leta aj nájdu.

Ktoré destinácie sú ešte vhodné pre staršie deti a prečo?

Pre deti vo veku od 6 až 12 rokov je výbornou voľbou španielska pevnina. Voda v mori v tejto časti je samozrejme chladnejšia ako v Turecku, ale sú tam skvelé hotely s toboganmi, príjemná miestna atmosféra a fantastické jedlo.

A čo Bulharsko?

Kto nevyhľadáva all inclusive dovolenky, ten navštevuje Bulharsko veľmi rád. Stačí hotel s raňajkami pre deti a každý ďalší chod dňa si môžete užiť na inom mieste, či nájsť iný druh zmrzliny spolu s deťmi. Objavovanie je tu zaujímavé na každom rohu, čo baví nielen deti, ale aj dospelých. Dobrou správou je, že sa tento rok opäť začína lietať z Bratislavy aj do Varny, a preto sú pre nás dostupnejšie nové lokality ako Zlaté Piesky, Albena a Sv. Konstantin.

Zdroj foto: Pexels_Stefan Mitev

Aké miesta rodiny s deťmi od 6 do 12 rokov absolútne nevyhľadávajú? 

Rodiny s deťmi vo veku 6 až 12 rokov nevyhľadávajú Taliansko. Asi vás to prekvapí, ale väčšina rodičov si myslí, že sa tam ich deti budú nudiť. Dôvodom je, že je väčšia časť hotelov v Taliansku skôr na samotách a chýbajú aj vodné atrakcie. Preto je dovolenka v Taliansku vhodná len pre tie deti, ktorým stačia jemné animácie, more, piesok a prípadne výlety do okolia. Na druhej strane má Taliansko nádhernú atmosféru, historické mestá, a taktiež prekrásnu prírodu.

Čo ponúka Taliansko ako najväčšiu istotu?

Jednoznačne a neprekonateľne kvalitné jedlo. Talianske hotely nie sú zamerané na kvantitu, ale na kvalitu. Preto klientov, ktorí boli predtým na dovolenke v Turecku, upozorňujem, že stravovanie v Taliansku vyzerá úplne inak a počet hviezdičiek naznačí, ako veľmi budú spokojné vaše žalúdky. (Smiech.)

Prečítajte si: Pravidlá hry Čierny Peter: Zábavná kartová hra pre všetky vekové kategórie

Ktoré cestovateľské ciele sú v tomto roku pre starších detských cestovateľov tie najžiadanejšie?

Destinácií pre starších cestovateľov je už oveľa viac. Okrem spomínaného Stredomoria a blízkeho východu sa s nimi pokojne môžeme pozrieť aj do exotickejších destinácií. Lietadlá na dlhé lety sú vybavené obrazovkami s monitormi, kde nájdu rozprávky a hry. Taktiež v lietadlách dostávajú hračky a chutné jedlo počas celého letu. Rodičia sa tak nemusia báť, že by to deti nezvládli. Ak sa k tomu pridá drobný spánok, tak sa ani nenazdáme a sme napríklad v takom Thajsku alebo na Maldivách.

U starších detí sa už nemusíme toľko obávať o ich zdravie. Ponúka sa nám vďaka tomu ešte viac cestovateľských možností?

Určite áno, pretože sú staršie deti naozaj menej náchylné na ochorenia, čím sa zvyšuje aj počet letov do ďalekých krajín. Taktiež v rámci Stredomoria rodičia vyberajú dovolenky aj poznávacieho charakteru. Nezdržiavajú sa len na jednom mieste, ale podnikajú s deťmi výlety do okolia. Skvelá je napríklad úžasná Malorka, kde zažijete všetko na jednom mieste. Krásne pláže, výborné jedlo a zároveň fascinujúce výlety do historických miest, napríklad do mesta Soller, kde sa vyrába aj pomarančový džús, ktorý nesmiete spolu s deťmi zabudnúť vyskúšať.

Máte ešte nejaký dobrý tip na záver?

Vynikajúcim cieľom dovolenky je južný Cyprus. Tiež je plný krás. Na jednej strane kvalitné hotely, skvelá gastronómia, rušné a živé mestečká a na druhej strane nádherný podmorský svet. A pre tých naozaj zanietených aj podmorské múzeum len 200 metrov od brehu pláže Pernera v Ayia Napa. So šnorchlom objavíte okolo 100 sôch a umeleckých diel, ktoré majú zobrazovať vzťah človeka s prírodou. A takýchto zaujímavostí by som vám mohla vymenovať ešte oveľa viac. Stačí len otvoriť oči, nebáť sa cestovať a kochať sa krásami navôkol.

Zdroj titulnej foto: Pexels_Kindel Media

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár