Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Poznáme učiteľskú osobnosť roka

Učiteľskou osobnosťou Slovenska sa tento rok stala Michaela Babejová, ktorá učí na prvom stupni Základnej školy s materskou školou M. R. Štefánika v Budimíre. Cenu verejnosti aj Cenu Zastúpenia Európskej komisie si prevzala učiteľka z Liptovského Mikuláša Eva Radičová. 

Učiteľská osobnosť Michaela Babejová sa snaží nájsť cestu ku každému žiakovi. Záleží jej na tom, aby každé dieťa v triede zažilo úspech, aby malo samo zo seba dobrý pocit a aby rástla jeho sebadôvera.

„Mojím cieľom je nájsť, v čom jednotlivé deti vynikajú a ukázať to aj im samotným – či je to trpezlivosť, starostlivosť a záujem o druhých, dobrá pozornosť, priateľské správanie, iniciatíva, manuálne zručnosti, výtvarný, hudobný alebo športový talent.“

Cenu verejnosti získala Eva Radičová, učiteľka na prvom stupni na Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej v Liptovskom Mikuláši, s takmer 5 000 hlasmi, z celkového počtu viac ako 13 000 hlasov. Evu Radičovú ocenila aj odborná porota Cenou Zastúpenia Európskej komisie.

Radičová sa snaží svojich žiakov osobnostne rozvíjať vytvorením bezpečného a podnetného prostredia v triede. Žiaci sa podľa nej veľa nenaučia, ak sú v priveľkom strese alebo sa niečoho boja.

Nesnažím sa o dokonalosť, ani to nevyžadujem od svojich žiakov. Učím ich pracovať aj so slabými stránkami, byť všímavý k sebe, svojmu okoliu, komunite.“

Odbornú porotu zaujali ocenené učiteľky predovšetkým svojím ľudským prístupom a empatiou. Ich výnimočnosť spočíva v schopnosti vytvoriť učebné prostredie, kde sa deti cítia dobre, tešia sa na školu a vďaka tomu sú plne otvorené učebnému procesu a dokážu absorbovať vedomosti s väčšou ľahkosťou,“ povedala jedna z organizátoriek ocenenia, manažérka Komenského inštitútu a výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie CEEV Živica Zuzana Labašová.

Obe učiteľky podľa porotkyne a hlavnej školskej inšpektorky Alžbety Štofkovej Dianovskej vnímajú svojich žiakov v kontexte ich radostí a starostí. Inklúziou je popretkávaná ich dennodenná činnosť v škole a aj v bežnom živote. Rozvíjajú potenciál každého dieťaťa.

Prečítajte si: Viaceré slovenské ZUŠ nemajú oprávnenie realizovať vzdelávanie

Porota hodnotila tento rok 152 prihlášok a celkovo bolo do tohto ročníka prihlásených 1490 nominácií. Odborná porota vyberala z finálovej desiatky, v ktorej bolo osem žien a dvaja muži pochádzajúci z rôznych regiónov Slovenska. Najviac nominácií prišlo z Bratislavského kraja.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár