Začnite písať

CHOROBY

RSV: Tichý zabijak medzi infekciami dýchacích ciest!

RSV

RSV alebo respiračný syncyciálny vírus je vysoko nákazlivý patogén, ktorý sa šíri bežným telesným kontaktom, ako je dotyk, bozkávanie alebo podávanie rúk, ale aj vzduchom pri kýchaní a kašľaní infikovaných osôb. Často sa prejavuje ako mierna viróza, no v niektorých prípadoch môže spôsobiť závažné ochorenia dýchacích ciest. Vírus prežíva na povrchoch hodiny a ľahko sa prenáša v preplnených priestoroch, vrátane nákupných centier.

Vírus, ktorý nespí

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je vírus, ktorý môže vážne poškodiť dýchacie cesty, najmä u novorodencov a dojčiat. U týchto malých detí môže spôsobiť ťažkú chorobu dolných dýchacích ciest nazývanú akútna bronchiolitída. V niektorých prípadoch môže byť potrebná umelá ventilácia, ktorá pomôže deťom dýchať. RSV je typ vírusu, ktorý sa šíri najmä od októbra do apríla a vrcholí v januári a februári.

Respiračný_syncyciálny_vírus

canva/ Getty Images

Najviac ohrození RSV

Prenáša sa kvapôčkovou cestou cez sekréty infikovaných osôb alebo priamym kontaktom. Keď sa človek nakazí, vírus sa zachytí na sliznici v nose a hrdle a odtiaľ sa pomaly dostáva až do dolných častí dýchacích ciest, ako sú priedušky. Tam spôsobuje zápal, hromadenie hlienu a upchatie priedušničiek, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním.

Prejavy RSV

Klinické prejavy závisia od veku a stavu imunitného systému. U detí mladších ako dva roky sa môže prejavovať dusivým kašľom, dýchavičnosťou, pískaním, prípadne až akútnym respiračným zlyhaním. Staršie deti a dospelí často pociťujú len mierne príznaky ako kašeľ, nádchu či bolesť hrdla. Najviac ohrození sú predčasne narodené deti, pacienti s chronickými ochoreniami pľúc alebo srdca a  pacienti, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Respiračný_syncyciálny_vírus_diagnostika

canva/ Getty Images

Diagnostika a liečba

Diagnostika je založená na typických príznakoch, ale ak nie je istota, infekciu možno potvrdiť PCR testom alebo rýchlym testom na zistenie antigénov vírusu. Liečba je zvyčajne zameraná na zmiernenie príznakov a podporu dýchania. U pacientov s oslabenou imunitou môže byť použité antivirotikum ribavirín, no kvôli možným nežiaducim účinkom sa táto liečba využíva len vo vybraných prípadoch.

Prečítajte si: Dysmúzia: Porucha, ktorá má na svedomí hudobný sluch

Nová prevencia

Prevencia spočíva predovšetkým v dodržiavaní hygienických opatrení, nosení rúšok a izolácii počas ochorenia. Novinkou v prevencii je vakcína Abrysvo, určená pre ľudí nad 60 rokov a tehotné ženy medzi 24. a 36. týždňom tehotenstva, aby chránila ich ešte nenarodené deti počas prvých mesiacov života.

RSV je tichý, ale nebezpečný vírus, ktorý predstavuje vysoké riziko pre deti, najmä tie najmenšie. Rodičia by mali poznať jeho príznaky a rizikové faktory, aby mohli včas rozpoznať ochorenie a vyhľadať potrebnú lekársku pomoc. Hoci účinná liečba je k dispozícii, prevencia zostáva najlepším prístupom – dôsledné dodržiavanie hygienických pravidiel a najnovšie aj vakcinácia môžu znížiť riziko infekcie a ochrániť najzraniteľnejšie skupiny.

Respiračný_syncyciálny_vírus_nebezpečenstvo_pre_tých_najmenších

canva/ GOLFX od autora Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva/

Zdroj článku: Respiračný syncyciálny vírus (RSV)

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár