Začnite písať

RODIČOVSTVO

Strihanie nechtov u detí: Ako to zvládnuť aj bez plaču

Strihanie nechtov u detí

Strihanie nechtov u detí môže byť pre rodičov skúškou trpezlivosti a zručnosti. Pre deti, najmä bábätká, je každé zasahovanie do ich malých ručičiek a nožičiek často vnímané ako nepríjemný zásah. Ako teda premeniť tento nevyhnutný hygienický rituál na zábavnú a bezbolestnú aktivitu?

Počiatočné vnímanie nechtov

Nechty sú pre najmenšie deti často vnímané ako súčasť ich tela, podobne ako vlasy. Strihanie môže preto vyvolať neistotu alebo strach. Na úvod je dôležité deti naučiť, že nechty sú rovnako ako vlasy časťou tela, ktorú treba pravidelne a starostlivo udržiavať.

Kedy začať so strihaním nechtov u detí?

Odborníci odporúčajú začať so starostlivosťou o nechty už v ranom veku. Prvý strih by mal prebehnúť, keď je dieťa približne mesiac staré, keďže nechty spevnejú a začínajú rásť rýchlejšie. V tejto fáze je už dieťa schopné lepšie spracovať nové podnety a postupy.

Ako_na_strihanie_nechov,_ktoré_nebude_viac_stresujúce[1]

canva/ mykolasosiukin

Správne nástroje sú polovica úspechu

Bezpečnosť pri strihaní je kľúčová, preto je dôležité vybrať správne nástroje. Ideálne sú špeciálne nožničky so zaguľatenými koncami alebo klieštiky navrhnuté pre detské ručičky. Tieto nástroje zabezpečujú, že strihanie bude pre dieťa bezpečné.

Ako odviesť pozornosť?

Deti môžu byť pri strihaní nechtov nepokojné, preto je dobré ich pozornosť odviesť. Hračky, rozprávky alebo prítomnosť súrodenca môže deti zaujať natoľko, že si strihania nechtov ani nevšimnú. Zapojenie viacerých členov rodiny môže z tohto rituálu urobiť rodinnú aktivitu, kde každý má svoju úlohu.

Prečítajte si: Ako riešiť situáciu, ak vás vaše batoľa udrie: 9 tipov ako to zvládnuť

Strihanie nechtov ako rituál plný lásky a hry

Vytvorenie príjemného rituálu, spojeného s hrou alebo masážou, môže deti na strihanie nechtov naladiť pozitívne. Po každom strihaní môžete napríklad spoločne spočítať prstíky alebo si vymyslieť rôzne hry na záver. Rituál môže ukončiť objatie alebo malá odmena.

Strihanie_nechtov_si_treba_spríjemniť_a_spraviť_z_toho_jeden_skvelý_rituál

canva/ pixelshot

Pomocníci pri strihaní nechtov

Pri strihaní nechtov môže byť nápomocný aj druhý rodič alebo starší súrodenec. Dvaja dospelí sú ideálni – jeden môže dieťa zamestnať a druhý pokojne strihať.

Posledná možnosť: Strihanie počas spánku

Ak všetky tieto metódy zlyhajú, niekedy je najlepším riešením strihať nechty počas spánku dieťaťa. V tomto prípade je dieťa uvoľnené a netuší o strihaní, čo umožňuje rodičom vykonať úkon rýchlo a bez stresu.

Každý krok v procese strihania nechtov u detí by mal byť vedený láskavosťou a trpezlivosťou. Vďaka správnemu prístupu sa môže z neobľúbenej povinnosti stať milý spoločný rituál, na ktorý sa deti budú tešiť.

Strihanie_nechtov_býva_pre_mnohých_rodičov_veľmi_stresujúca_záležitosť

canva/ pixelshot

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár