Začnite písať

ZDRAVIE

Syndróm smutnej bradavky – o čo ide a čo spôsobuje?

samovyšetrenie prsníkov
Prsia sú najcitlivejšie miesto na ženskom tele a zároveň sú aj dôležitou erotogénnou zónou. Avšak niektoré ženy môže trápiť syndróm smutnej bradavky. To znamená, že pri dotyku prsníkov cítia negatívne emócie. Smútok, depresiu, nepríjemný diskomfort. O čo ide a čo tento syndóm spôsobuje?

Čo je Syndróm smutnej bradavky

Prsia v živote ženy hrajú dôležitú úlohu. Sú jednou z najväčších erotogénnych zón na tele ženy, dokážu nakŕmiť bábätko, vytvoriť puto medzi matkou a dieťaťom. Preto by sa každá žena mala o svoje prsia starať. Pravidelne robiť samovyšetrenie prsníkov, navštevovať gynekológiu a absolvovať preventívne sonografické vyšetrenia.

Dotyk prsníkov sa spája s intímnymi chvíľkami, ktoré by mali byť každej žene príjemné. Avšak niektoré ženy môžu pri dotyku prsníkov pociťovať negatívne emócie. Príčinou čoho môže byť syndróm smutnej bradavky.

Syndróm smutnej bradavky môže trápiť každú ženu, bez ohľadu na vek či materstvo. Tento syndróm obmedzuje ženský, intímny i materský život ženy. Príčina vzniku syndrómu smutnej bradavky zatiaľ nie je známa. 

Nakoľko zatiaľ neexistuje žiadny výskum či vedecká štúdia, ktorá by sa zaoberala týmto syndrómom. No poznajú ho zdravotníci aj laktačné poradkyne.

Syndróm smutnej bradavky súvisí s dysforickým vypudzovacím reflexom. Čo je jav, pri ktorom matka cíti smútok po dojčení. Pre úspešné dojčenie je nevyhnutné spustenie oxytocínového reflexu. V niektorých prípadoch môže byť tento reflex u dojčiacich žien spojený aj s nepríjemnými pocitmi. Krátky intenzívny nával negatívnych emócií, ako sú pocity smútku, beznádeje, úzkosti, frustrácie, napätia až agresie, sa prejavuje tesne pred spustením oxytocínového reflexu.

dojčenie

Široké spektrum negatívnych emócií môže byť rôznej intenzity a trvania a môže vyústiť až do popôrodnej depresie. Ukazuje sa, že rozhodujúcu rolu zohrávajú hormóny – prolaktín a dopamín, konkrétne prudký pokles dopamínu a zvýšenie hladiny prolaktínu. V tomto období žena potrebuje najmä psychickú podporu od svojho okolia.

Pri stimulovaní bradavky počas dojčenia dochádza k poklesu dopamínu, ktorý podporuje dobrú náladu. Zatiaľ však nie je známe, či k tomuto stavu môže dôjsť aj pri stimulovaní bradavky mimo dojčenia.

Prečo a ako by sa mala žena starať o svoje prsia?

Starostlivosť o prsia je dôležité pre celkové zdravie ženy a môže pomôcť včas odhaliť prípadné problémy.

Prečítajte si: Endometrióza: Príznaky, diagnostika a liečba

Prečo by sa ženy mali starať o svoje prsia:

 1. Prevencia rakoviny prsníka: Pravidelné prehliadky a samovyšetrenia môžu pomôcť odhaliť rakovinu prsníka v jej skorých štádiách, keď je liečba najúčinnejšia.
 2. Včasné odhalenie benígnych stavov: Mnoho nezhubných stavov, ako sú cysty alebo fibroadenómy, môže byť zistených skôr, čo umožňuje jednoduchšiu liečbu a znižuje stres.
 3. Zachovanie celkového zdravia: Starostlivosť o prsia je súčasťou celkového zdravia a wellness. Zdravé prsia môžu byť indikátorom zdravého životného štýlu a dobrej starostlivosti o svoje telo.
 4. Pohodlie a sebavedomie: Pravidelná starostlivosť môže pomôcť predchádzať bolestiam, zápalom a iným nepríjemným pocitom, čím zvyšuje pohodlie a sebavedomie.
symovyšetrenie prsníkov

Zdroj: Freepik

Ako sa starať o svoje prsia:

 1. Pravidelné samovyšetrenie:
  • Frekvencia: Raz mesačne, ideálne týždeň po menštruácii, keď sú prsia najmenej citlivé a opuchnuté.
  • Postup: Samovyšetrenie by malo zahŕňať vizuálnu kontrolu pred zrkadlom a hmatovú kontrolu v stoji aj v ľahu, pričom sa hľadá akékoľvek nezvyčajné zmeny, hrčky, opuchy alebo výtok.
 2. Pravidelné lekárske prehliadky:
  • Mamografia: Ženy nad 40 rokov by mali absolvovať mamografické vyšetrenie každé 1 až 2 roky. Ženy s vyšším rizikom (rodinná anamnéza rakoviny prsníka) by mali začať skôr a častejšie.
  • Klinické vyšetrenia prsníkov: Pravidelné prehliadky u lekára, ktorý môže vykonať profesionálne vyšetrenie.
 3. Nosenie správnej podprsenky:
  • Správna veľkosť a podpora: Nosenie správneho typu a veľkosti podprsenky môže predísť diskomfortu a bolesti chrbta, najmä pri fyzickej aktivite.
 4. Zdravý životný štýl:
  • Výživa: Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné proteíny môže podporiť zdravie prsníkov.
  • Fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať zdravú hmotnosť a môže znížiť riziko rakoviny prsníka.
  • Obmedzenie alkoholu a nefajčenie: Tieto faktory sú spojené so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, takže ich obmedzenie alebo vylúčenie je prospešné.
 5. Vyhýbanie sa nadmernému stresu:
  • Relaxácia a techniky zvládania stresu: Stres môže negatívne ovplyvniť celkové zdravie, vrátane zdravia prsníkov. Meditácia, joga a iné relaxačné techniky môžu byť prospešné.
 6. Informovanosť a vzdelávanie:
  • Aktualizácia vedomostí: Byť informovaná o najnovších odporúčaniach a výskumoch týkajúcich sa zdravia prsníkov môže pomôcť robiť lepšie rozhodnutia o starostlivosti o svoje prsia.
Tagy

Zanechaj nám svoj komentár