Začnite písať

20 otázok o materstve

20 otázok o materstve s mamou dievčaťa s apergerovým syndrómom

20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve mamy Moniky?

„Som mama 17-ročnej autistickej dcéry-aspergerky. Spolu s manželom už viac ako 15 rokov podnikám v oblasti vzdelávania. Popri podnikaní som bola 9 rokov dcérinou „homeschool“ učiteľkou (počas ZŠ). Robím všetko preto, aby sme mali s dcérou pohodový, šťastný a naplnený život.“

Monika Ondeková

Monika Ondeková

1. Čo vás na materstve prekvapilo pozitívne?

Množstvo príjemných/ láskyplných pocitov, ktoré materstvo prináša. Možnosť získať nové zručnosti/ znalosti. Možnosť zlepšiť si svoje organizačné a vyjednávacie schopnosti (s dieťaťom). Zlepšenie môjho time managementu.

Prečítajte si: Úprimný rozhovor o živote mamy dievčaťa s aspergerovým syndrómom

2. Čo vás na materstve prekvapilo negatívne?

Nemám nič konkrétne, až na to, že materská dovolenka fakt nie je „dovolenka“.

3. Zmenil sa nejako váš vzťah s vašim partnerom po príchode dieťatka?

Keďže máme autistické dieťa, tak mu určite venujem viac pozornosti než manželovi.

4. Ako sa vyrovnávate so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?

Spomínam si, že keď som ostala tehotná, zamestnávateľa to poriadne naštvalo a dával mi to pár mesiacov patrične najavo, ale to bolo pred 17-timi rokmi, predpokladám, že dnes je už doba iná.

5. Ako reagujete na nevyžiadané rady?

Už pred mnohými rokmi som ich prestala počúvať.

Monikina dcéra

6. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Keď bola dcéra ešte malá, dostávala som skoro denne rady týkajúce sa jej chovania. Hlavne šlo o to, aby sme si to doma „dali do poriadku“, keďže dieťa je určite „nevychované“ preto, že to u nás poriadne nefunguje, sme na ňu príliš mäkkí, nemáme jasne stanové pravidlá a pod. Boli to spravidla učiteľky zo škôlok a škôl, ktoré dcéru nezvládali. Na konkrétne mená si však už nespomeniem. Doplním, že kto trošku pozná problematiku autizmu, vie, že tieto deti za svoje prejavy, ktoré sa na prvý pohľad môžu javiť ako nevychovanosť, nemôžu.

7. Aký typ výchovy preferujete?

Taký, ktorý dcéra, vzhľadom na jej hendikep, zvláda. Ale asi by som ho označila ako „partnerský“. Snažím sa k nej chovať ako k najlepšej kamarátke.

 Prečítajte si: 20 otázok o materstve s Denisou Gaľ

8. Akým hodnotám vediete vaše dieťa?

Pre mňa sú na prvých miestach zdravie, rodina, duševná pohoda a snažím sa o to, aby to tak mala aj dcéra.

9. Akú radu by ste dali budúcim mamičkám?

Tehotenstvo je krásna vec. Spomaľte a užívajte si ho.

10. Akú radu by ste dali iným maminkám?

Počúvajte svoju intuíciu. Nikto za vás váš život neodžije. Zariaďte si ho tak, aby v ňom bolo dobre v prvom rade vám a vašej najbližšej rodine.

11. Akú radu by ste dali otcom?

Čo najviac pomáhajte svojim partnerkám s výchovou detí, venujte im svoj čas a pozornosť. Spokojná partnerka = spokojný partner = spokojné deti.

Monikina dcéra

12. Akú radu by ste dali ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?

Nie je na čo čakať. Ak to tak cítite, smelo do toho.

13. Čo máte na materstve najradšej?

Možnosť tu pre niekoho byť, niekoho ľúbiť, byť užitočná, pomáhať dcére na ceste jej životom.

14. Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že budete mamou?

Keď sme sa s manželom rozhodli, že chceme dieťa, otehotnela som do dvoch týždňov. Najprv som bola veľmi prekvapená, že sa to tak rýchlo podarilo – nečakala som to, ale potom som už bola veľmi šťastná, aj napriek v tej dobe nie príliš príjemnému pracovnému prostrediu.

Ako ste našli rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?

V prvých rokoch som ju ani veľmi nehľadala, užívala som si svoju rolu matky. Až ku koncu materskej, po 2.5 roku, som sa s manželom pustila do podnikania a s dcérou nám vypomáhali dve pestúnky, aby som sa mohla venovať tomu, čo ma napĺňalo aj po osobnostnej/ rozvojovej stránke. Teraz si napr. v čase, kedy máva dcéra rôzne terapie, doprajem cvičenie/ Pilates, rôzne masáže a pod. Využívam čas, kedy by som na ňu len čakala v čakárni na vlastný relax. Zdravotnícke zariadenia si vyberám tak, aby okrem služieb pre dcéru poskytovali aj služby pre mňa.

16. Aké sú vaše ciele v materstve?

Dcéra má už 17, ale ako autistka to nemá jednoduché. Mojim cieľom je, aby vo mne mala vždy oporu a bola šťastná do takej miery, ako to u nej bude možné.

Monika s dcérou

17. Kde hľadáte odpovede a rady na vaše otázky a dilemy spojené s materstvom?

Napr. na stretnutiach „auti“ rodičov, u dcérinej psychologičky/ psychiatričky, na konferenciách/ workshopoch, v knihách/ článkoch venovaných životu s autizmom a pod.

18. V čom konkrétnom sa zmenil váš pohľad na svet po tom čo ste sa stali mamou?

Miera zodpovednosti u mňa významne narástla. Taktiež som sa stala vnímavejšou, chápavejšou, ale aj pokojnejšou.

19. Interagovali ste niektoré vaše skúsenosti z materstva aj do vášho profesionálneho pracovného života?

Zodpovednosť, time management, organizovanosť, pokojný prístup v náročných situáciách, hľadanie riešení v každej situácii, pozitívny prístup, skúšanie nových vecí.

20. Akú najlepšiu radu o materstve ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Jeden otecko autistického dievčatka mi raz povedal, že tieto deti si vyberajú len veľmi silných a uvedomelých rodičov, ktorí ich výchovu zvládnu a my máme to šťastie, že patríme medzi nich. 😊

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár