Začnite písať

Tehotenský zápisník

20. týždeň tehotenstva: Polovica tehotenstva je za vami

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva je zásadným míľnikom. Nielen preto, že symbolizuje polovicu cesty, ale aj kvôli významnému vývoju, ktorým vaše dieťatko prechádza.

Ako sa vyvíja bábätko?

V 20. týždni tehotenstva vaše bábätko meria približne 16 až 20 centimetrov a váži okolo 250 až 290 gramov—porovnateľné s veľkosťou a hmotnosťou balíčka masla. V tejto fáze, keď je bábätko ešte pomerne ľahké a má veľa miesta v maternici, sa aktívne otáča okolo svojej osi. Tieto obraty sú dôležité pre zdokonalenie motoriky a zmyslu pre rovnováhu.

Vaše dieťatko si teraz intenzívne precvičuje motorické schopnosti ako kopanie nožičkami, krútenie sa alebo kotrmelce v plodovej vode. Taktiež pracuje na úchopovom reflexe, ktorý je po narodení nevyhnutný pre prvotný úchop prsníka. K významnému fyzickému vývoju patrí aj formovanie obočia a zlepšovanie pohyblivosti očných viečok, hoci zostanú zatvorené ešte niekoľko týždňov. V tomto štádiu sa tiež začínajú formovať prvé dlhodobé spomienky dieťaťa, ktoré môže po narodení spoznať známe zvuky alebo hudbu.

20._týždeň_tehotentsva[1]

canva/ Getty Images Signature

Čo sa deje s matkou?

Ak ste druhorodička, možno už cítite jemné pohyby vášho dieťatka, ktoré môžete prirovnať k trepotaniu motýlích krídel alebo žblnkaniu vody. Prvorodičky obvykle začínajú pociťovať tieto pohyby medzi 20. a 24. týždňom, keď spozorujú šteklenie alebo bublinkovanie, ktoré je dôsledkom aktivít dieťaťa v plodovej vode.

Prečítajte si: 19. týždeň tehotenstva: Dieťatko si trénuje sací reflex

Tento týždeň je tiež časom pre podrobné ultrazvukové vyšetrenie, ktoré poskytuje jasný obraz o vývoji dieťatka, vrátane jeho srdca, mozgu, končatín, vnútorných orgánov, ako aj placentu a množstvo plodovej vody.

UTZ_v_20._týždni_tehotenstva[1]

canva/ Getty Images

Ako sa cítiť lepšie a čo očakávať?

Okrem všetkých radostí môže toto obdobie priniesť aj určité nepríjemnosti. Môžete zažívať zvýšený výtok z pošvy, ktorý je prirodzenou obranou proti infekciám. Bolesť chrbta a napätie brucha sú tiež bežné v dôsledku zvýšenej záťaže na vaše telo. Tieto príznaky môžete zmierniť pravidelným cvičením, správnym zdvíhaním ťažkých predmetov a dostatočným odpočinkom.

Hormonálne zmeny môžu tiež spôsobiť svrbenie kože, proti ktorému pomôže pravidelná starostlivosť, ako je používanie jemného telového masla po každej sprche.

Užite si 20. týždeň tehotenstva naplno! Hýbte sa, jedzte zdravo a tešte sa z každého pohybu svojho bábätka. Tento míľnik je plný vzrušujúcich momentov, takže si ich užívajte čo najviac.

20._týždeň_je_presná_polovica_tehotenstva,_ktorú_ste_dosiahli[1]

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár