Začnite písať

Tehotenský zápisník

21. týždeň tehotenstva: Bábätku sa vyvíja fontanela

21. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva je tu a bábätko si naplno užíva svoj pobyt v maternici. Kope, hýbe sa, ohmatáva svoje okolie a trénuje svoje zmysly a svaly. Od tohto týždňa je dieťatko považované za životaschopné, pretože jeho šance na prežitie mimo maternice sa zvyšujú.

Vývoj bábätka v 21. týždni tehotenstva

V 21. týždni tehotenstva meria vaše bábätko približne 27 centimetrov, čo je veľkosť veľkej mrkvy alebo špargle. Váži okolo 350 gramov, čo sa dá prirovnať k hmotnosti baklažánu. Hlavnou črtou vývoja v tomto týždni je tvorba fontanel – pružných väzivových spojení, ktoré chránia zväčšujúci sa mozog bábätka.

Dôležité vývojové zmeny

  • Fontanely: Tieto mäkké miesta na hlavičke bábätka umožňujú bezpečný prechod cez pôrodné cesty a úplne sa uzatvoria v prvých mesiacoch bábätka.
  • Rytmus spánku a bdenia: Bábätko si vytvára vlastný rytmus spánku a bdenia, ktorý sa začína zosúlaďovať s vonkajším svetom.
  • Sluch a vnímanie zvukov: Sluch bábätka je už dobre vyvinutý. Počuje váš hlas, konverzácie a dokonca aj zvuky vášho tráviaceho systému.
  • Mimika a pohyby: Bábätko zdokonaľuje mimiku tváre a jeho koža sa spevňuje. Vo vašom brušku je stále veľmi aktívne a užíva si priestor na pohyby.
  • Tráviaci systém: Bábätko začína tráviť plodovú vodu, čo je dôležitý nácvik pre budúce trávenie po narodení.
21._týždeň_tehotenstva_a_vývoj_bábätka[1]

canva/ Getty Images

Zmeny vo vašom tele v 21. týždni tehotenstva

Pocity a príznaky:

  • Kŕče v nohách: Zvýšená potreba horčíka môže spôsobiť kŕče v lýtkach. Pomôže vám masáž, vykladanie nôh a konzumácia potravín bohatých na horčík.
  • Zápcha a nadúvanie: Tlak maternice na črevá môže viesť k nepravidelnej stolici a plynatosti. Pite viac tekutín a vyhýbajte sa potravinám, ktoré nafukujú.
  • Zápaly močových ciest: Zvýšené riziko infekcií močových ciest si vyžaduje zvýšenú hygienu a dostatočný príjem tekutín.
  • Sťažené dýchanie: Rastúca maternica môže vytvárať tlak na pľúca. Ak sú problémy s dýchaním vážne, konzultujte to s lekárom.

Prečítajte si: 20. týždeň tehotenstva: Polovica tehotenstva je za vami

Najlepšie tipy pre 21. týždeň tehotenstva

Vyhýbajte sa ťažkým jedlám večer: Jedzte malé porcie a ľahké jedlá, aby ste predišli tráviacim ťažkostiam.

Dostatočný prísun horčíka: Konzumujte potraviny bohaté na horčík a po konzultácii s lekárom zvážte magnéziové doplnky.

Pite dostatok tekutín: Pomôže to predchádzať zápche, nadúvaniu a infekciám močových ciest.

Pravidelný pohyb: Prechádzky, tehotenská joga a kegelove cviky sú taktiež pre vás veľmi prínosné.

Odpočinok a relax: Zabezpečte si dostatok odpočinku, ale vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, vírivkám a saune.

Pamätajte, že každý týždeň tehotenstva prináša nové výzvy a radosti. Sledujte vývoj vášho bábätka, starajte sa o svoje zdravie a neváhajte konzultovať svoje otázky s lekárom alebo pôrodnou asistentkou. V 21. týždni tehotenstva ste už prešli dlhú cestu a ste o krok bližšie k privítaniu vášho malého zázraku na svet.

UTZ_v_21._týždni_tehotenstva[1]

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár