Začnite písať

Tehotenský zápisník

22. týždeň tehotenstva: Vlásky, mihalnice a obočie sú plne vyvinuté

22. týždeň tehotenstva

V 22. týždni tehotenstva váš malý zázrak meria približne 28 centimetrov, čo sa rovná veľkosti kukuričného klasu a váži cca 430 až 475 gramov. V tomto štádiu tehotenstva je to takmer pol kilogramu a predstavuje viac než polovicu dĺžky, ktorú bude mať pri narodení. Hoci jeho súčasná hmotnosť neindikuje presnú váhu pri pôrode, nasledujúce mesiace prinesú výrazný prírastok hmotnosti, ktorý je kľúčový pre zdravý vývoj mimo maternice.

Vývoj bábätka v 22. týždni tehotenstva

Vo vašej maternici sa vyvíja bytosť, ktorá svojím vzhľadom už pripomína novorodenca, avšak s podstatne menšími rozmermi a hmotnosťou. Jeho pokožka sa zdá byť pokrčená kvôli nedostatku podkožného tukového tkaniva, ktoré sa začne tvoriť v nasledujúcich týždňoch. To mu v budúcnosti pomôže udržať telesnú teplotu.

Taktiež ochlpenie na hlave, mihalnice a obočie sú vyvinuté, hoci sú stále veľmi jemné a bez pigmentácie, ktorá dodáva farbu vlasom a pokožke. Pod ďasnami sa skrýva zubná lišta, kde sa formujú základy mliečnych zúbkov, ktoré sa začnú prerezávať niekoľko mesiacov po narodení.

Prečítajte si: 21. týždeň tehotenstva: Bábätku sa vyvíja fontanela

Dôležitý je aj vývoj končatín, ktoré majú už správne anatomické proporcie. Rast do dĺžky sa spomaľuje, no prírastok hmotnosti sa zintenzívňuje.

Vývoj bábätka v 22. týždni tehotenstva

canva/ sciencephotolibrary

Čo sa deje s vami v tomto krásnom období?

Pohyby vášho bábätka sa stávajú intenzívnejšími a sú často vnímateľné aj pre okolie, keď si niekto položí ruku na vaše bruško. Tieto momenty sú vzrušujúce najmä pre budúcich otcov, ktorí môžu takto cítiť blízkosť svojho dieťaťa.

Pokiaľ ide o vaše telo, môžete pozorovať zmeny, ako sú prírastky na váhe, ktoré sú rozmiestnené predovšetkým na bruchu, bokoch, prsiach a zadku. Tieto zmeny sú prirodzené a sú dôležité pre správny priebeh tehotenstva.

22. týždeň tehotenstva je v znamení vývoja vláskov, mihalníc, ale aj obočia

canva/ pixabay

Zmeny na prsiach pripravujúce sa na dojčenie

Vaše prsia prechádzajú transformáciou na prípravu k dojčeniu. Na dvorcoch sa objavujú Montgomeryho žľazy, ktoré vylučujú mastnú tekutinu na zvlhčovanie a ochranu prsníkov. Zvýšený prietok krvi robí cievky na prsiach viditeľnejšími a môže spôsobovať napätie, ktoré zmiernite pravidelnými jemnými masážami.

Tešte sa na nadchádzajúce týždne, ktoré prinesú nové zážitky a umožnia vám sledovať, ako sa váš malý zázrak vyvíja. Každým dňom sa viac a viac pripravujete na vzrušujúce dobrodružstvo, ktoré na vás čaká. Nezabúdajte si užívať každý moment tohto jedinečného obdobia, lebo tehotenstvo je skutočne neopakovateľný čas, plný osobitých okamihov a vzácnych spomienok.

3D ultrazvuk bábätka

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár