Začnite písať

CHOROBY

Diastáza: Tehotenské bruško aj po pôrode

Diastáza

Diastáza je bežným problémom, ktorý postihuje tehotné ženy a ženy po pôrode. Ide o stav, pri ktorom sa priame brušné svaly oddelia v dôsledku napätia a natiahnutia počas tehotenstva. Tento stav môže spôsobiť, že brucho vyčnieva alebo je vypuklé mesiace či dokonca roky po pôrode. Našťastie existujú špeciálne cvičenia, ktoré môžu pomôcť obnoviť pevnosť a uzavrieť toto oddelenie svalov.

V článku sa dozviete:

 • Čo je diastáza
 • Kto môže mať diastázu
 • Ako často sa vyskytuje diastáza
 • Príznaky diastázy
 • Rizikové faktory vzniku diastázy
 • Diagnostika
 • Liečba

Čo je diastáza?

Diastáza (diastáza priamych brušných svalov) je oddelenie priamych brušných svalov počas tehotenstva a po ňom. Priamy brušný sval prebieha vertikálne pozdĺž prednej časti brucha a často sa o ňom hovorí ako o „six-pack abs“. Tento sval je rozdelený na ľavú a pravú stranu pásom tkaniva nazývaným linea alba, ktorý prebieha stredom brucha. Počas tehotenstva, keď sa maternica rozširuje, brušné svaly sa rozťahujú a linea alba sa stenčuje a natiahne. Tento pruh tkaniva sa rozširuje, pretože je tlačený smerom von.

Po pôrode sa linea alba môže zahojiť a opäť spojiť. Je veľmi pružná a môže sa stiahnuť späť, podobne ako gumička. Ak však tkanivo stratí svoju elasticitu kvôli nadmernému natiahnutiu, medzera v brušných svaloch sa neuzavrie tak, ako by mala. Tento stav sa nazýva diastáza.

Ak máte diastázu, môže sa zdať, že vaše brucho vyčnieva tesne nad alebo pod pupkom, takže aj mesiace alebo roky po pôrode môžete vyzerať ako tehotná.

Linea alba

canva/ maridav

Kto môže mať diastázu?

Diastáza sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien po pôrode, ale môže postihovať aj mužov a dojčatá. Tento stav sa často vyvíja v treťom trimestri tehotenstva, keď rastúce dieťa vyvíja zvýšený tlak na brušnú stenu. Väčšina žien si diastázu všimne až po pôrode, keď sa brucho nevracia do pôvodného tvaru a zostáva vypuklé.

Ako často sa vyskytuje diastáza?

Diastáza je veľmi bežná u tehotných žien a žien po pôrode, postihuje až 60 % z nich. Väčšina prípadov sa vyrieši do ôsmich týždňov po pôrode, no u približne 40 % žien pretrváva diastáza ešte šesť mesiacov po pôrode. Tento stav nie je nezvyčajný a je dôležité vedieť, že nie ste v tom samy.

Aké príznaky môžete pociťovať?

Väčšina ľudí si príznaky diastázy všimne až po pôrode. Aj keď môžete mať diastázu aj počas tehotenstva, je ťažké ju rozoznať kvôli natiahnutému bruchu.

Bežné príznaky diastázy po pôrode zahŕňajú:

 • Viditeľnú vypuklinu alebo „hrču“ nad alebo pod pupkom.
 • Mäkkosť alebo pocit želé okolo pupka.
 • Vyklenutie alebo tzv. strieška pri stiahnutí brušných svalov.
 • Ťažkosti pri zdvíhaní predmetov, chôdzi alebo vykonávaní každodenných úloh.
 • Bolesť počas sexu.
 • Bolesť panvy alebo bedier.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta.
 • Zlé držanie tela.
 • Únik moču pri kýchnutí alebo kašli.
 • Zápcha.
 • Pocit slabosti v brušnej oblasti.
Vyzeráte_stále_ako_tehotná,_tak_pravdepodobne_máte_diastázu[1]

canva/Getty Images

Čo môžete cítiť pri diastázii?

Diastáza sama o sebe nie je bolestivá. Môžete však pociťovať bolesť spôsobenú vedľajšími účinkami, ako sú bolesti dolnej časti chrbta alebo panvy. Oddelenie brušných svalov nepôsobí priamo bolesť, ale môže spôsobiť pocit slabosti v jadre tela pri bežných činnostiach, ako je zdvíhanie koša na bielizeň. Niektorí ľudia opisujú pocit v oblasti medzi ľavým a pravým brušným svalom ako mäkkú, želatínovú konzistenciu, najmä keď sa snažia stiahnuť brušné svaly. Táto slabosť môže významne ovplyvniť každodenné činnosti a celkovú pohodlie.

Ako zistiť či trpíte diastázou?

Existuje niekoľko bežných príznakov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť diastázy. Jedným z najčastejších je vyklenutie v strede brucha, ktoré nezmizne ani po cvičení alebo po schudnutí po tehotenstve. Ďalším príznakom je, že sa vaše brucho vyklenie, keď sa opriete o stoličku alebo vstávate z postele. Diastázu si môžete skontrolovať sami, ale vždy je rozumné poradiť sa s lekárom či fyzioterapeutom o svojich príznakoch.

Rizikové faktory vzniku diastázii

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku diastázy:

 • Viacnásobné tehotenstvá: Zvlášť ak sú tehotenstvá krátko po sebe.
 • Vek nad 35 rokov: Riziko diastázy sa zvyšuje s vekom matky.
 • Viacpočetné tehotenstvo: Napríklad pri dvojčatách alebo trojčatách.
 • Ťažké alebo veľké dieťa: Väčšia váha dieťaťa môže zvýšiť tlak na brušné svaly.
 • Extrémne malá postava: Menší rám tela môže byť viac náchylný na natiahnutie svalov.
 • Vaginálny pôrod: Tlačenie počas pôrodu môže zvýšiť tlak v bruchu a prispieť k diastáze.

Tieto faktory môžu prispieť k oslabeniu a nadmernému natiahnutiu brušných svalov, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku diastázy. Ak patríte do niektorej z týchto skupín, je dôležité byť si vedomý rizika a prípadne konzultovať preventívne opatrenia s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Pri_diastázii_je_potrebné_vyšetrenie_u_lekára_či_fyzioterapeuta[1]

canva/ pixelshot

Diagnostika diastázii

Diagnostikovanie diastázy začína posúdením lekárom alebo fyzioterapeutom, ktorý určí, či je diastáza prítomná, kde sa nachádza a aká je jej závažnosť. Diastáza sa môže vyskytovať nad pupkom, pod pupkom alebo priamo pri pupku.

Lekár alebo fyzioterapeut prehmatá oblasť brucha pomocou rúk a prstov, aby zistil medzery a svalový tonus. Na presnejšie meranie môžu niektorí používať ultrazvuk, merací pásik alebo nástroj nazývaný kaliper. Toto vyšetrenie sa zvyčajne uskutočňuje počas návštevy po pôrode, pred povolením na cvičenie.

Diastáza sa môže tiež merať podľa šírky prstov, napríklad vzdialenosť dvoch alebo troch prstov.

Lekár alebo fyzioterapeut vám môže odporučiť špecifické cvičenia na diastázu alebo vás môže odoslať k špecialistovi na ďalšiu liečbu. Tieto kroky sú dôležité na zabezpečenie správneho uzdravenia a obnovy svalovej funkcie.

Ako sa môžem otestovať na diastázu?

Na diastázu sa môžete otestovať sami nasledovne:

 1. Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na zemi.
 2. Zdvihnite ramená mierne nad zem, jednu ruku si podoprite za hlavou, akoby ste chceli robiť sed-ľah. Pozrite sa dole na svoje brucho.
 3. Druhú ruku položte nad oblasť pupka, dlaňami nadol a prstami smerom k prstom na nohách.
 4. Prstami nahmatajte medzeru medzi brušnými svalmi. Zistite, koľko prstov sa zmestí do medzery medzi pravým a ľavým brušným svalstvom.

Ak cítite medzeru širšiu ako dva prsty, je pravdepodobné, že máte diastázu. Tento jednoduchý test vám môže pomôcť identifikovať problém, no odborné vyšetrenie je vždy najlepšie riešenie.

Prečítajte si: Materská dovolenka a stres: Ako si spríjemniť toto obdobie?

Ako môžem napraviť diastázu?

Na riešenie diastázy je potrebné vykonávať jemné cviky, ktoré zapájajú brušné svaly. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa uistite, že je bezpečný pre vašu situáciu. Je ideálne spolupracovať s fitness odborníkom alebo fyzioterapeutom, ktorí majú skúsenosti s diastázou. Tí vám môžu vypracovať cvičebný plán, aby ste cvičili správne a postupne prešli k zložitejším pohybom.

Úpravy činností:

 • Vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, najmä tých, ktoré sú ťažšie ako vaše dieťa.
 • Pri vstávaní z postele alebo pri sedení sa prevracajte na bok a používajte ruky na podporu.
 • Vynechajte cviky, ktoré zvyšujú tlak na brušné svaly (napríklad drepy a sed-ľahy).
Ako_zvládnuť_diastázu

canva/ jordimorastock

Používanie podporných pomôcok

Niektorí ľudia používajú elastické brušné pásy na podporu brucha a spodnej časti chrbta. Aj keď tieto pásy nevedia vyliečiť diastázu ani posilniť jadro, môžu vám pripomínať správne držanie tela a podporovať stabilitu.

Je možné odstrániť diastázu bez operácie?

Áno, je možné odstrániť diastázu bez operácie. Chirurgický zákrok býva zriedkavý a často sa považuje ako za poslednú možnosť. Predtým sa väčšinou odporúčajú fyzioterapeutické metódy a domáce cvičenia, ktoré môžu účinne riešiť diastázu. Chirurgický zákrok sa obvykle vykonáva len v prípade komplikácií, ako je hernia alebo ak si žena želá estetickú úpravu brušných svalov.

Aké sú najlepšie cviky na diastázu?

Na liečbu diastázy sú najlepšie cviky, ktoré posilňujú hlboké brušné svaly. Tieto cviky zahŕňajú hlboké dýchanie a kontrolované, pomalé pohyby. Je dôležité sa vyhnúť bežným cvikom na brucho, ako sú drepy či brušáky, ktoré môžu stav iba zhoršiť. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby vás vyšetril na diastázu a odporučil vhodné cviky.

Pohyby, ktoré môžu zhoršiť diastázu

Niektoré pohyby a cvičenia môžu stav diastázy zhoršiť tým, že vyvolávajú vyklenutie brušnej steny dopredu. Aj každodenné aktivity, ako je vstávanie z postele alebo zo stoličky, môžu diastázu nevedomky zhoršovať. Je dôležité byť si vedomý toho, ako počas dňa používate svoje brušné svaly.

Ak trpíte diastázou, mali by ste sa vyhnúť nasledujúcim typom pohybov:

 • Drepy a sedacie svaly: Tieto cviky môžu zvýšiť vnútrobrušný tlak a tým zhoršiť oddelenie svalov.
 • Planky a kliky: Pokiaľ nepoužívate ich špeciálne upravené verzie, ktoré sú šetrnejšie k brušným svalom.
 • Jogové pozície ako pozícia psa smerom nadol alebo pozícia lode: Tieto pozície môžu tlačiť brušné svaly do pozície, ktorá zhoršuje diastázu.
 • Dvojité zdvihy nôh, nožnice a iné pohyby z Pilatesu: Tieto cviky môžu intenzívne zaťažovať a tlačiť brušné svaly.
 • Akékoľvek cviky, ktoré spôsobujú kužeľovité alebo kopulovité vypuknutie brušných svalov: Tieto pohyby zvyšujú tlak v brušnej dutine a môžu oddelenie svalov zhoršiť.
Ako_cvičiť_pri_diastázii

canva/ Getty Images

Ako predísť diastáze?

Aj keď určitá separácia brušných svalov je počas tehotenstva normálna a očakávaná, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť na zníženie rizika vzniku diastázy:

 • Zdravý prírastok hmotnosti: Udržiavajte svoj prírastok hmotnosti v zdravom rozsahu prostredníctvom pravidelného cvičenia a zdravej stravy. Tým zmiernite nadmerné zaťaženie brušných svalov.
 • Správne držanie tela a hlboké dýchanie: Udržujte správne držanie tela státím rovno s ramenami vzadu a praktizujte hlboké dýchanie. Snažte sa dýchať tak, aby sa vám rozšírili rebrá, nielen brucho.
 • Bezpečné cviky na brušné svaly: Po 12. týždni tehotenstva a aj po pôrode sa vyhýbajte cvičeniam, ktoré vyvíjajú veľký tlak na brušné svaly, ako sú sedy-lehy a drepy.
 • Nenamáhajte sa pri zdvíhaní: Vyvarujte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, ako sú nákupné tašky alebo vaše deti, ktoré môžu nadmerne zaťažovať brušné svaly.
 • Prevaľovanie pri vstávaní z postele: Ak ste tehotná alebo po pôrode, prevaľte sa na jednu stranu a na vstávanie z postele použite ruky, aby ste znížili tlak na brušné svaly.

Ako dlho trvá liečba diastázy?

Doba potrebná na uzdravenie diastázy sa líši a závisí od veľkosti rozstupu svalov a od vašej angažovanosti vo vykonávaní posilňovacích cvičení. Typicky sa po pôrode začne táto medzera uzatvárať v priebehu niekoľkých týždňov, keď svaly postupne naberajú na sile. Správne vykonávané cvičenia a úpravy životného štýlu môžu proces uzdravenia značne urýchliť.

Môže sa diastáza opakovať?

Áno, diastáza sa môže po úspešnom zahojení znovu objaviť, najmä ak ste opäť tehotná. Každé ďalšie tehotenstvo môže opätovne naťahovať linea albu, podobne ako keď sa gumička opakovane rozťahuje a stráca svoju pružnosť.

Je príliš neskoro na nápravu diastázy?

Na opravu diastázy nikdy nie je neskoro. Aj roky po pôrode posledného dieťaťa môžete efektívne pracovať na uzdravení svojej diastázy s pomocou správnych cvičení.

Diastáza brušných svalov môže byť náročná, ale s vhodnými opatreniami a správnou starostlivosťou je jej zvládnutie celkom možné. Správne cvičenia, zdravé životné návyky a prípadná odborná pomoc môžu značne prispieť k zlepšeniu tohto stavu. Nezabudnite, že na účinnú liečbu diastázy nie je nikdy neskoro a pri správnom prístupe môžete očakávať výrazné zlepšenie.

Správne dýchanie a držanie tela je veľmi dôležité

canva/ Getty Images Signature

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Zdroj článku: Diastasis Recti

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár